20 yıl sonra geri dönüyor!

Bundan 20 yıl önce fırtına gibi esen ve ardından ortadan kaybolan "minik canavar" geri dönüyor!

Hüseyin Cem Köylü

1992 senesinde, Neo Geo AES konsolu piyasaya sürüldüğünde, oturma odalarımız kaliteli arcade dövüş oyunlarına ev sahipliği yapmaya başlamıştı. Ve her ne kadar dövüş oyunlarıyla bilinse de diğer oyunlar da Neo Geo AES'te mevcuttu.

Şimdi, Neo Geo AES'in 20. yılı şerefine dağıtımcı firma Tommo Inc. 20 iyi bilinen oyunu ön yüklü halde sunacak bir yeni el konsolunu piyasaya sürmeyi planlıyor. Cihazın adı Neo Geo X olacak. Üzerinde SD kart slotu da olacak, yani fazladan Neo Geo oyunu daha sonra piyasaya sürülebilir. 3.5 inç LCD ekran, entegre hoparlör ve A/V bağlantı çıkışı da cihazın diğer özellikleri.

Günümüz teknolojisi, geldiği noktaya rağmen, kimilerine göre 1990'ların basit ama bağımlılık yaratan oyunlarını alt edebilmiş değil. Atari ya da Sega Genesis ile büyüyen jenerasyonu geçmişe götürecek olan yeni Neo Geo X'in 2012'nin ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Herhangi bir resmi fiyat açıklaması ise yapılmadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

matal slug, king of fighters ve daha sayamadığım oyunlar... Neo-Geo aslında bir efsaneydi. UMarım adına yakışacak bir gelişmedir hüsran değildir.

çıksın alacam :)

Kaç $, €, TL olacak? Uygun fiyatlı olur muki?

Bazi internet sitelerine gore fiyati 400 ile 500 dolar arasinda olacakmis... Eger bu bilgiler dogruysa, cihaz cok pahali ve gereksiz zira emultör ile zaten neredeyse birçok platformda oynanabiliyor... Ama fiyati 200 dolar ve alti olursa, ustune birde sonradan yukleyebilecegimiz mame oyunlari oynatabilirse harika olur... Iste o zaman cok tutulur...

"Art of Fighting" var mı?

Ryu Sakazaki ve Robert Garcia hayranıyım. Dövüş sporlarına başlamamın nedenlerinden biri de "Art of Fighting"di. Vücudumu bile Ryu Sakazaki'ninki gibi geliştiriyordum. Çok sevdiğim bir oyundur...

"Art of Fighting
Metal Slug
The King of Fighters
Samurai Shodown"
Ama eğer eski konsolları gibi pahalı olursa Emulatöre devam

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir