20 yıl sonra ortaya çıkan gizli menüler!

20 yıllık efsane oyunda gizlenen özel menüler, aradan geçen yıllardan sonra ilk kez ortaya çıktı!

  • Cenk Atlı
Mortal Kombat'ın gizli menüleri açığa çıktı!

90'lı yıllara damgasını vuran efsanevi oyun Mortal Kombat'ın bazı gizli oyun özellikleri, 20 yıllık bir aradan sonra ortaya çıktı. Bazı tuş kombinasyonları sayesinde keşfedilen bu yeni menü özelliklerinin bunca yıldır Mortal Kombat 1, 2 ve 3 sürümlerinde gizlenmiş halde olduğu anlaşıldı.

Bu kült Atari oyununun yeni keşfedilen menülerinin oyunun yaratıcısı Ed J. Boon tarafından kişisel olarak programlandığı ve kendi baş harflerine atıfta bulunacak biçimde "EJB Menu" şeklide görüntülendiği fark ediliyor.

Bu gizli menü kapsamında yer alan Mortal Kombat 1 ve Mortal Kombat 2 menüleri oyundaki çeşitli karakterlerin sonlarını izleme olanağı sunuyor. Ayrıca doğrudan skor tabelasına ulaşmak ve oyunda bazı onarımlar ve hata tespit testleri yapmak mümkün olabiliyor. Bu menülerde ayrıca kazanılan puanların kaydını tutmaya yarayan "coin bookkeeping" adlı bir özellik de var. Gizli özellikler arasında yer alan "Hello" seçeneğinin ise Ed Boon'un bir tür selam çakmak istediği kişilerin bir listesini içerdiği tahmin ediliyor.

Ed Boon'un gizli Mortal Kombat 3 menüsü ise diğerlerine göre daha işlevsel. Gizli karakterlerin hızlıca kilidini açma özelliği sunan bu menü ayrıca, oyuncuların normalde Master zorluk seviyesinde oyunu yendiklerinde açabildikleri bütün "fatality1 özelliklerini izlemelerini sağlıyor. "Penacho/Miller Game" adı verilen bir seçenek ise bir hayli zorlu olan Galaga klonunu ateşlemeye olanak tanıyor.

Bu gizli menülerin efsanevi oyunun diğer sürümlerinde ya da oyun konsolu sürümlerinde mevcut olup olmadığı ise henüz kesin değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Mortal Kombat dünya oyun tarihine damga vuran müthiş bir seridir. 1980 ve 1985 yıllarında doğanlar bu oyunları kesinlikle oynamıştır. Gizli karakter vb. şeylerin oyunlarda var olmasını sağlayan ilk oyundur diye düşünüyorum. Yeni nesil daha çok karmaşık online oyunlar oynasa da bu oyunu denemelerini tavsiye ederim. Senaryosu olan müthiş bir oyundan mahrum kalmayın gençler..!

@AdminAbi yurt dışında 2003 senesinde doğan yeni yetme bile oynuyor, hatta içlerinde arcade makinası arşivi yapan dahi var, youtube`da videosu var, youtube`da Laura Potter diye arat (kanal araması olarak yapacaksın)

arkadaşlar mame emülatöründe bilinmeyen detaylar var, bu yüzden sık dillendirilen şikayet; "arcade oyunları eski tadı vermiyor" söylemidir. birincisi emülatörler gerçek oyun makinalarına yakın performans dahi sağlayamıyor, ikincisi oyunları lcd mönitörde oynamak (retro oyunlar crt mönitörler için oluşturulmuştur). youtube`da bu videoyu aratın (bakın mame oyunları nasıl biçiyor): "MAME - HLSL Vs Regular (How to simulate a old arcade monitor on MAME)" emülatörler her geçen gün geliştiriliyor.

yurt dışında 2003 senesinde doğan yeni yetme bile oynuyor, hatta içlerinde arcade makinası arşivi yapan dahi var, youtube`da videosu var, youtube`da Laura Potter diye arat (kanal araması olarak yapacaksın)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost