2008 Apple'ın altın yılı oldu

Apple'ın 2008 yılında gerçekleştirdiği satışlar ve elde ettiği gelir göz kamaştırıyor. İşte rakamlar

  • Selim Öztürk
Apple dur durak bilmiyor!
Apple, iPhone, iPod ve Mac satışlarından memnun.

Yıl sonuna doğru yaklaştığımız şu günlerde şirketler de 2008 yılının kar zarar tablosunu çıkarmaya başladı. 2008 mali yılı boyunca satışlarını büyük oranda artırmayı başaran Apple, ekonomik dalgalanmaya karşı büyüme ivmesini koruyabilen sayılı şirketlerden sadece bir tanesi.

Macintosh bilgisayar satışlarını geçen yıla oranla %38 oranında arttıran Apple, 11.6 milyon adet iPhone satışı gerçekleştirerek gelirlerini büyük ölçüde artırmayı başardı. Bunun yanında iPod ürünlerinde de %10'luk bir büyüme oranı elde eden Apple, Mac Observer'ın yayınladığı rapora göre de %9.5'lik payıyla ABD'nin en büyük bilgisayar üreticileri listesinde 3. sırada bulunuyor.

2007 yılında gerçekleştirdiği 7.051 milyonluk Mac satışlarının çok üstüne çıkan Apple, 2008 yılı boyunca 9.715 milyon adet Mac sistemini kullanıcılara ulaştırdı. Bu da Apple'ın sadece Mac'lerden 2008 yılı içinde 14.27 milyar dolar gelir elde ettiğini ortaya koyuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Hakeden şirketlerin hakettiğini alması sevindirici

Apple'ın bu altın açğı son bulabilir.Şayet ürünleri çok pahalı ve rakip firmaların ataklarına cevap veremiyorlar(örneğin iphone rakibi samsung i900.Apple'ın donanım olarak rakilerinden geri kalmaması gerekir)...Apple fan olarak bu durum beni üzüyor...

adamlar ne yapsa saglam ve pahalı yapıyo helal olsun aypodun üstünde gamyon geçse bişi olmuyo

kaliteli mal herzaman satıyor. ürünlerinde yüksek kar politikası uyguladıkları halde peynir ekmek gibi satıyorlar cihazlarını.

müşteriler kor gozüme barnağın deyip adamlardan ürün alıyorlar tabiki altın çağı olur apple ın

i900 zaten iPhone karsi bosa savurulan yumruklardan biri. Cevap vermeye cok gerek yok. Apple tum tarihi boyu hic bir rakibi baz alarak cevap verme niteliginde bir stratejiye sahip olmadi. iPhone neye karsi verilmis bir cevap olabilir mesela? tamamen yeni birsey.. ya da macbook air? apple yenilikci bir firmadir. ve daha uzun yillar boyu da takip ve taklit edilecektir. her zaman ve herkes icin en iyi urunleri urettigi soylenemez ama belirli bir kitle icin herzaman en iyi tercih olacaktir.

Sen de yorum yaz