2008'in ilk çeyreğinde en çok PC satan şirket

Zayıflayan Amerikan ekonomisine rağmen PC satışları artıyor. İşte en çok satanlar...

2008'in ilk çeyreğinde en çok PC satan şirket
HP, PC pazarındaki liderliğini kolay kolay kaybedecek gibi görünmüyor.

Pazar araştırma şirketi iSuppli'nin raporuna göre, PC satışları Amerikan ekonomisinin son dönemde yaşadığı krizlere rağmen 2008'in birinci çeyreğinde yükselmeye devam etti.

Verilen rakamlara göre tüm dünyada PC satışları 2008'in birinci çeyreğinde 69.9 milyon üniteye yükseldi. Bu rakam, 2007'nin ilk çeyreğine göre %12.1 daha fazla. En çok satış yapan ilk üç bilgisayar üreticisi, 2007 ile aynı kaldı.

En üst sırada 13.2 milyon ünite bilgisayarla PC satışlarını 2007'ye göre %23 yükseltmeyi başaran HP bulunuyor. İkinci sıradaki Dell 2008'in birinci çeyreğinde 10.8 milyon satmış. Bu rakam, 2007'nin birinci çeyreğine göre %20 daha fazla.

Listenin üçüncü sırasında ise 6.8 milyon ile Acer bulunuyor. Global bilgisayar pazarında Acer'ın payı %9.7. Buna karşılık Dell'in payı %15.4'ken, HP'nin payı %18.9.

Dördüncü sıradaki Lenovo, 2007'ye göre %20.3'lük bir artışla 2008'in ilk çeyreğinde 4.8 milyon bilgisayar satmış. Şirketin pazardaki payı %6.9. Toshiba ise yaklaşık 3 milyon ile pazarın %4.4'ünü elinde bulunduruyor.

Geri kalan firmalar toplam 31.2 milyon satışla pazarda %44.7'lik bir paya sahip.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

toshibanın bu listede olmaması ilginç

'' Toshiba ise yaklaşık 3 milyon ile pazarın %4.4'ünü elinde bulunduruyor. ''

tabikide toshiba alırdım toshibadan asla güvenimi yitirmmem adamlar müşteri memnuniyetine çok önem veriyorlar sağ olsun bikere hp aldım başıma gelmeyen kalmadı ''hp teknik servisindeki elemanlarla birbirimize giriyoduk '' artık gerisini bidaha hp asla almam

Toshibada estetik denen birşey yok kalas gibi makinaları var Sony Vaio her zaman 1 numaradır bence. Ancak hp masaüstü pc kullandım zamanında servis kounusunda hiç bir sorun yaşamadım adamlar demekki bu yüzden birinci.

Hp uzun yıllarda daha birinci sırada kalır gibi görünüyor.Yalnız bilen varsa mutlaka yazsın bu resimdeki hp hangi modeli çok acayip beğendim almayı düşünüyorum..

su anda laptop alcak olsam dell alırdım heralde.teknik servisi hakkında pek bilgim yok ama fiyat konusunda cok uygun.
masaüstünde ise hp alırdım.saglam pcleri ve yaygın teknik servisii var her ne kadar işe yaramasada...
laptopta 2.tercihim de toshiba olurdu..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir