2008 yılında 2.3 trilyon mesaj gönderilecek!

Mesajlaşma alışkanlıklarının tespiti için araştırma yapan bir komisyon çarpıcı sonuçlar elde etti.

  • Erdem Levent
Parmaklara Kuvvet 2.3 Trilyon Mesaj Çekilecek!

Tam 2.3 trilyon mesaj! Yapılan araştırmalar sonucu, mesajlaşma alışkanlıklarını araştıran bir kurum 2008 yılı içerisinde tam 2.3 trilyon mesajın gönderileceğini açıkladı. Asya Pasifik ve Japonya en çok mesaj gönderen bölgeler olmak üzere tüm dünyada mesajlaşma oranı giderek artıyor.

2006 yılındaki araştırmalar bu rakama ancak 2010'da ulaşılacağını varsayarken iki sene erkenden bu rakama ulaşılması, mesajlaşmanın günlük yaşamın bir rutini olmaktan öteye gittiğini ortaya koyuyor.

Asya Pasifik ve Japonya bölgesinde 2007 yılı için rakamlar, bu yılın bitimine yakın bir dönemde 1.5 trilyona ulaştı. 2008 için öngörü 1.7 trilyona ulaşması yönünde.

2007 yılında 189 milyar mesaj gönderen Kuzey Amerika, 2008 yılında bu sayıyı 301 milyara çıkaracak. Avrupa'daki artış daha cılız kalırken 202 milyardan (2007) 215 milyara (2008) çıkacak.

Araştırma şirketi Gartner'da görev alan analist Stéphanie Pittet "Afrika kıtası gibi insanların alış gücünün düşük olduğu ülkelerde, mesaj gönderme bedelinin arama maliyetinden düşük olması dolayısıyla her yıl artışın korunacağı şüphe götürmez bir gerçek. Telefonlarımızdan gönderdiğimiz e-posta'lar ve telefonlarımızda kullandığımız anında mesajlaşma yazılımları da günlük hayatın önemli bir parçası olma yolunda ilerliyor" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

gercekten inanılmaz bi sayı, zamanında bunu icat edenler tahmin edebilmismidir acaba? hic sanmıyorum........

Türkiyede ise daha ziyada lise-üniversite öğrencilerinin neredeyse bedava iletişim aracı oldu. Daha büyük kişiler olarak bizler sms olayına pek rağbet etmiyoruz.

Vaybe bayağıda çokmuş ...

mesajla falan uğraşamam arar konuşurum

Bunlarda ne var arkadaslar. Durun ben kendimin aylik ortalama mesajini soyleyeyim ama bayilmayim :-)
Ayda yaklasik 1000, evet yanlis gormediniz tam BiN mesaj yollarim ben. Bazen gecer bile. Bugun ayin 18i ve 548mesaj yollamisim simdilik :-)

ne para kırıyorlar desenize

ben bi gecede 600 mesaj gönderdiğimi hatırlıyorum.demekki sayemde bu rakam artmış:)

İleride bi tane gsm sirketi kuracam paraya bak :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play