2011'de kaybettiğimiz teknoloji isimleri!

Steve Jobs ve diğerleri: 2011 yılında kaybettiğimiz bu isimleri saygıyla anıyoruz...

  • Zeynel A. Öztürk
2011'de kaybettiğimiz teknoloji isimleri!
Dennis M. Ritchie

2011, teknoloji endüstrisi açısından oldukça hareketli, bir o kadar da sert geçen bir yıl oldu. Apple CEO'su ve ortak kurucusu Steve Jobs Ekim ayında hayatını kaybederken teknolojinin farklı alanlarında da önemli isimleri kaybettik. İsterseniz 2011'de bize veda eden bu isimlerden bazılarını hatırlayalım.

Dennis M. Ritchie (Eylül 1941 - Ekim 2011)

Son 50 yılın en önemli programcılarından Dennis Ritchie, Unix işletim sisteminin oluşturulmasında büyük rol oynadı ve C programlama dilini tasarladı. 1970'lerden bugüne bu iki dili tanıtmayı sürdürdü.

Robert Morris (Temmuz 1932 - Haziran 2011)

Robert Morris, Unix'in şifreleme sistemini, matematik kitaplığını, metin işleme uygulamlarını ve şifreleme işlevini meydana getirmişti.

John McCarthy (Eylül 1927 - Ekim 2011)

"Yapay zekanın babası" olarak adlandırılan John McCarthy, en çok Lisp programlama diliyle biliniyor.

Ken Olsen (Şubat 1926 - Şubat 2011)

Olsen ve bir iş arkadaşı, 1957'de kurdukları Digital Equipment Corp. (DEC) ile daha küçük ve etkileşimli bilgisayarlar meydana getirmişti. Olsen'in başarılı CEO'luğunda DEC, IBM'den sonra ikinci en büyük bilgisayar üreticisi haline geldi.

Paul Baran, Jean Bartik, Jean Bartik...

Jean Bartik

Paul Baran (Nisan 1926 - Mart 2011)

Soğuk savaş sırasında elektronik iletişimi güçlendirmek isteyen Paul Baran, internetin çekirdek teknolojisi haline gelecek paket aktarmayı geliştirmişti.

Jean Bartik (Aralık 1924 - Mart 2011)

Jean Bartik, ilk genel amaçlı elektronik bilgisayar "ENIAC" takımının son hayatta kalan üyesiydi.

Jack Keil Wolf (Şubat 1926 - Şubat 2011)

Sabit disklerde giderek daha fazla bilgi saklayabilmeyi Jack Wolf'un meydana getirdiği sıkıştırma teknolojilerine borçluyuz.

Robert Galvin (Ekim 1922 - Ekim 2011)

Galvin, AT&T'nin ABD'deki cep telefonu monopolünü kırmayı başarmış ve 1981'de Beyaz Saray'da bir Motorola cebini tanıtarak başkan Ronald Reagan'a rakip mobil ağ teklifini götürmüştü.

Gerald A. Lawson (Aralık 1940 - Nisan 2011)

Lawson, değiştirilebilir oyun kasetlerine sahip ilk oyun konsolunu meydana getirmişti.

George Devol, Lee Davenport ve Wilson Greatbatch

George Devol

George Devol (Şubat 1912 - Ağustos 2011)

Devol, 1930'larda filmlerdeki sesleri kaydetmeye yönelik bir sistem geliştirmişti. Daha sonra anti-radar teknolojileri üreten bir şirket için çalışmaya başlayan Devol, geliştirdiği programlanabilir kol ile manyetik silindir belleğini oluşturdu.

Lee Davenport (Aralık 1915 - Eylül 2011)

Lee Davenport'un geliştirdiği uçaksavar toplarını kontrol etmekte kullanılan sistem, İkinci Dünya Savaşı'nda yararlanılan yaklaşıma göre daha iyi iş çıkarmıştı.

Wilson Greatbatch (Eylül 1919 - Eylül 2011)

University of Buffalo'da elektrik mühendisliği profesörü olan Wilson Greatbatch, kalp pili teknolojisinde çok şey borçlu olduğumuz bir isim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Steve Jobs öldügü icin üzülmedigim tek geek(yenilik delisi) oluyor. Bili dI geyts ve Linus Torvards icin cok üzülecegimden eminim. Ayni siinin yaraticisi icin üzüldigim icin.

Jacob Goldman kimdir?

Teknoloji tarihinde önemli yeniliklere imza atan ve modern kişisel bilgisayarın da mimarı sayılan Xerox şirketini daha çok yazıcı ve fotokopi çözümleriyle tanıyoruz. En önemlisi Steve Jobs'ın Apple bilgisayarlarına kazandırmak için kullanım haklarını aldığı fare odaklı grafik kullanıcı arayüzü sayesinde şu an pencereler ve fare-klavye kombinasyonu ile rahatça çalışabiliyoruz.

Brooklyn'de 18 Temmuz 1921'de doğan Goldman doktora tezinin ardından 1945 yılında Westinghouse'da çalışmaya başladı. 1955 yılında Ford şirketine geçen Goldman, sahibi Henry Ford II'nin anti -semitizm tutumuna rağmen o dönem yüksek makamlarda görev alan ender Musevi çalışanlardan birisi oldu.

1969 yılında Xerox'ta başmühendis olarak görev alan Goldman 1970 yılında grafik kullanıcı arayüzü geliştirme, Ethernet, nesne yönelimli programlama ve lazer yazdırma teknolojileri üzerinde çalışmak için bir mühendis arkadaşıyla birlikte Xerox PARC (Palo Alto Research Center Incorporated) yan şirketini kurdu.

PARC firması Xerox'un IBM ile veri işleme alanında mücadele edecek yeni birimi olarak görev yapacaktı. Goldman liderliğinde yeni ekip belirtilen önemli yenilikleri gerçekleştirmere koyuldu. Xerox Alto adında harddisk taşıyan bir de ofis bilgisayarı üreten firma elindeki fare odaklı grafik kullanıcı arayüzünü ticari olarak kullanmadığı için bu teknolojiler 1979 yılına kadar şirket içinde gizli kaldı.

1979 yılında Apple bilgisayarları ile devrimin eşiğinde olan Steve Jobs, PARC'a davet edilerek Smalltalk-80 programlama araçlarını ve grafik kullanıcı arayüzünü kısmen de olsa incelemesi istendi. PARC mühendisleri Jobs'a güvenmedikleri için arayüzün tamamını göstermediler. Bunu farkeden Jobs, Xerox CEO'sunu arayarak arayüzün tamamen gösterilmesini sağladı. O andan itibaren tüm Apple modellerinde bu arayüzü kullanması gerektiğini düşünen Jobs, firmayı ikna etti ve ticari olarak bu arayüzün kullanım haklarını aldı.

bu kişiler içinde tek tanıdığım ve gerçekten üzüldüğüm kişi tabi ki sevgili büyük üstad Steve JOBS'dur. seni saygı ve sevgiyle anıyoruz büyük üstad... huzur ve ışıklar içinde uyu...

Sen de yorum yaz