2011'e damgasını vuranlar

cimri.com, 2011'de kullanıcıların en fazla arama yaptığı ürün gruplarını bir araya getirdi.

2011'e damgasını vuranlar

Geniş ürün yelpazesine sahip fiyat karşılaştırma sitesi olan cimri.com, 2011 yılı içerisinde kullanıcıların en fazla arama yaptığı ürün grupları ve modelleriyle ilgili sizin için bir çalışma yaptı.

Cimri.com verilerine göre 2011 yılı geçtiğimiz yıllarla kıyaslandığında internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığının giderek arttığı bir dönemdi. 2011 yılının internet üzerinde aranan ürünlerini analiz ettiğimizde özellikle cep telefonu ürün grubuna yönelik bir artış olduğu görülüyor.

Bu artışın en büyük sebebi, akıllı telefon çeşitlerinde muazzam bir artışın olması ve sene içindeki fiyat düşüşleri. Cep telefonlarını sırasıyla Tablet Pcler, Led Televizyonlar, Dijital Fotoğraf Makineleri, Oyun Konsolları ve Oyunlar takip ediyor. Şimdi 2011'de yükselişte olan bu ürün gruplarını sırasıyla inceleyelim.

Cep telefonu

Cep telefonu ürünlerinin bu sene trend olan markalarını Samsung, Apple ve Nokia olarak sıralayabiliriz. Bu markaların ön plana çıkmasının asıl sebebi fiyat ve performansta beklentinin üstünde modelleri piyasaya sürmeleri ve kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik hareket etmeleri.
Özellikle Samsung markası, Galaxy serisi ve uygun fiyatlı Samsung Monte modeli ile pazarda önemli bir pay sahibi konumuna geldi. Samsung markasının tercih edilmesinin en önemli sebebi, şık tasarımlı ve farklı gelir grubundaki kullanıcılara yönelik modelleri piyasaya sürmesi. Özellikle Android işletim sistemli cep telefonlarıyla trendi yakaladıkları bir gerçek.

2011 yılı Apple açısından her ne kadar başarılı bir dönem olsa da Steve Jobs un ölümü sebebiyle bir o kadarda güç kaybettiği bir yıl oldu. Apple markasının iPhone 4 cep telefonunu bu seneye damgasını vuran model olarak tanımlayabiliriz. Gerek tasarımı gerek performansı ile kullanıcıların hayallerini süsleyen bir telefon. Bu model birçok yeniliği de yanında getirdi. Özellikle Retina display teknolojisi ile büyüleyici bir ekran performansına sahip. Ayrıca önceki modellere göre daha hızlı bir işlemci ve 5 mp çözünürlükteki kamera ürünü ön plana çıkaran diğer özellikleri arasında yer alıyor. Apple markasının 2011 yılının sonlarına doğru çıkardığı yeni modeli iPhone 4S ise bu günlerde en çok konuşulan cep telefonu. iPhone 4 modeline göre daha yüksek bir performansın yanında, 8 mp çözünürlükteki kamerası ve çok konuşulan kişisel asistan siri uygulaması bu modeli ön plana çıkartıyor. Performansı ve fark yaratan özelliklerine bakacak olursak bu model 2012 yılında da gündemde yerini koruyacağa benziyor.

2011 yılının en çok aranan cep telefonu modelleri arasında markasının Nokia 5800 Xpressmusic 3. sırada yerini alıyor. Nokia' nın cep telefonundaki tecrübesi ve marka bilinirliliği ile birlikte tasarım ve dokunmatik ekran teknolojisi bu ürünü ön plana çıkaran etkenlerden. Bu özelliklerinin yanında fiyatının her cebe hitap etmesi bu modelin tercih edilmesinin en büyük sebebi.

Tablet Pc

Tablet pc ler özellikle geçtiğimiz yıl Apple ın ipad modelini piyasaya sürmesi ve diğer şirketlerin bu doğrulta yol almasıyla birlikte 2011 yılı tablet pc lerin online alışverişte önemli bir pay sahibi olduğu dönem haline geldi. 2011 yılında tablet pc ürünlerinin öne çıkan markalarını Apple ve Samsung olarak sıralayabiliriz.

Apple markasının 2011 de piyasaya çıkardığı iPad 2 performans ve tasarım açısından tercih edilen bir model. Yüksek performans sunan çift çekirdekli A5 işlemcisi, ön ve arka yüzünde olmak üzere 2 adet kamerası ve önceki ipad modeline göre 9 kat daha hızlı grafik teknolojisi bu ürünü ön plana çıkaran özellikler.

Samsung markası cep telefonlarında yaptığı atılımı, tablet pclerde de gerçekleştirdi. 2011 yılında özellikle Galaxy Tab olarak da adlandırılan Galaxy p1010 en çok tercih edilen tablet bilgisayar modelleri arasına girdi. 1 ghz hızında ARM Cortex A8 işlemcisi, 16 gb sabit diski, 7" büyüklüğünde ekranı ve Android işletim sistemi bu ürünü ön plana çıkaran özelliklerden.

LED Televizyonlar

Led televizyonlar 2011 yılında pazarda önemli bir yer sahibi durumuna geldi. Özellikle Samsung, LG ve Sony markalarının piyasaya çıkartmış olduğu modeller kullanıcılar tarafından ilgi görüyor. LED televizyonların tercih edilmesinin en önemli sebebi yüksek görüntü kalitesinin yanında enerji tüketiminin düşük olması ve uzun kullanım ömrü.

LG markasının bu sene ön plana çıkan en gözde modeli 42LE5300 42" Led Tv. LED teknolojisini FULL HD görüntü kalitesiyle sunan bu model, üzerinde yer alan usb port sayesinde mp3, jpeg, divx ve mkv formatlarını destekliyor. Ayrıca üzerinde bulunan akıllı sensör sayesinde ortam ışığına göre kontrast değerini ayarlayıp enerji tasarrufu sağlıyor.

Bu özelliklere ek olarak bu model Wireless AV link teknolojisini üzerinde barındırıyor.
Samsung markasının en çok aranan led televizyon modeli ise UE-40D5000 40" Led Tv. FULL HD görüntü kalitesi, 100 hz tarama hızı ve Allshare teknolojisi ile dikkat çeken bir model. Üzerinde bulunan HyperReal Engine ve LED arka aydınlatması ile zengin görüntü ayrıntıları ve kristal netliğinde HD görüntüler izlemenizi sağlıyor.

Dijital fotoğraf makineleri

Dijital fotoğraf makinelerinden 2011 yılının en trend modelleri Nikon D90 ve Canon 1000d olarak sıralayabiliriz. Bu modeller gerek performansları gerek tasarımlarıyla 2011 yılında en çok konuşulan fotoğraf makineleri arasında yer alıyor.

Nikon Markasının D90 modeli net kıvrımlara sahip ve düzgün tasarımı yanında yenilikçi teknolojisi ve yüksek performansı ile fotoğraf meraklılarının hayallerinin süsleyecek tarzda bir model. 12.3 megapiksel çözünürlüklü CMOS sensör, yüksek çözünürlüğe sahip 3" lcd ekran ve son derece hassas ISO değer aralığı bu ürünü ön plana çıkaran özellikler.

Canon markasının 1000d modeli profesyonelliğe ilk adımını atan fotoğraf düşkünlerinin tercih ettiği bir model. Bu ürünü ön plana çıkaran özellikler, 10 mp CMOS sensör, 2.5" lcd ekran ve Canon DIGIC III işlemci olarak sıralayabiliriz. Bu özellikler Şık tasarımı ve hafif yapısıyla birleşince profesyonel makineleri aratmıyor.

Oyun Konsolları ve Oyunlar

Oyun konsolları ürün grubunda 2011 senesinde ön plana çıkan konsol çoğu kişinin tahmin ettiği gibi Sony Playstation 3.Önceki modellerine göre bir çok yeni özelliği beraberinde getiren bu model, üzerinde bulunan usb girişi sayesinde usb belleğinizdeki film, resim, mp3 vb. dosyaları rahatlıkla oynatabiliyor. Aynı zamanda bu modelin blu-ray desteği mevcut. Playstation 3 için sadece oyun konsolu demek doğru olmaz. Playstation 3 modelini bir bilgisayar veya bir blu-ray, dvd, divx oynatıcı olarak da kullanabilirsiniz. Bu kadar fonksiyonu bir modelde toplayan Sony Playstation 3 kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen oyun konsolu konumunda.

2011 yılında Microsoft x-box Kinect oyun konsolu hareket ve ses komutlarınızı algılayabilen bir konsol olarak karşımıza çıktı. Tasarımı ve oyun performansı ile kullanıcıların dikkatini çeken bir konsol. Bu modelin en önemli özelliği elinizde hiçbir aparata ihtiyaç duymadan tamamen kendi hareketlerinizi algılayıp yönlendirmeleri gerçekleştiriyor olması. Fark yaratan teknolojisi ile yükselişe geçen bir model.

2011 yılını oyunlar açısından analiz ettiğimizde öne çıkan oyunlar her geçen sene görsel kalite ve performans açısından bir üst seviyeye çıkan FIFA 2012 ve PES 2012.
FIFA 2012 görsel açıdan şimdiye kadar yapılmış en iyi futbol oyunu denilebilecek seviyede bir performans sergiliyor. Oyun içerisinde oluşan ufak hata ve aksaklıklar can sıksa da güncellemelerle bu sorunlar yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Tam anlamıyla bir futbol simülasyonu diyebiliriz.

PES 2012 maç içi görüntü performansı ve özellikle oyuncu yüzlerindeki başarısı ile dikkat çekiyor. Özellikle gerçekçilik ile fantezi futbolu birleştirebilen oyun yapısı ile bir adım öne çıkmış bir futbol oyunu. Yeni kontrol sistemleri ve grafik bu oyunu ön plana çıkartıyor.

Fiyatlar ve fırsatlar

SAMSUNG S5620 MONTE CEP TELEFONU / 364 - 499 TL

APPLE IPHONE 4 16 GB CEP TELEFONU - SİYAH / 1.806 - 2.250 TL

APPLE IPHONE 4S 16 GB CEP TELEFONU - SİYAH / 2.103 - 2.699 TL

NOKIA 5800 XPRESSMUSIC (TUBE) CEP TELEFONU / 496 - 608 TL

APPLE IPAD 2 16 GB WI-FI TABLET PC / 1.268 - 1.669 TL

SAMSUNG GALAXY P1010 16 GB TABLET PC / 588 TL

LG 42LE5300 42" LED TELEVİZYON / 1.490 - 1.892 TL

SAMSUNG UE-40D5000 40" LED TV / 1.390 - 2.458 TL

NIKON D90 18-105 MM LENS KIT DSLR FOTOĞRAF MAKİNESİ / 2.378 - 2.699 TL

CANON EOS 1000D 18-55 MM LENS DSLR FOTOĞRAF MAKİNESİ / 985 - 1.149 TL

SONY PLAYSTATION 3 PS3 SLIM 160GB KONSOL / 613 - 903 TL

MICROSOFT XBOX360 SLIM 250 GB KINECT READY / 749 - 900 TL

FIFA 2012 PS3 / 100 TL

PES 2012 PRO EVOLUTION SOCCER PS3 / 149 - 179 TL

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play