2011'in ilk çeyreğinde en çok açık onda!

Ne Microsoft, ne da Apple... İşte açıklarla PC'nizi tehdit eden en tehlikeli yazılımlar...

  • Zeynel A. Öztürk

Adobe ürünleri, Kaspersky Lab tarafından meydana getirilen 2011'in ilk çeyreğinin en savunmasız açıkları veren uygulamaları listesinde Microsoft ve Oracle'ı geçerek başı çekti. Adobe; Flash, Shockwave Player, Reader uygulamalarıyla ilk 10'un 5'ini işgal edtti.

Listede Microsoft'un adı sadece OneNote'da bulunan bir açık nedeniyle geçerken, adı geçen diğer üç şirketten Apple ise QuickTime'daki birkaç açık nedeniyle listeye girmiş. Java Runtime Environment ve Java Development Kit, listede iki madde olarak yer alırken, Winamp da MIDI ile ilgili bir açık nedeniyle listede bulunuyor.

Ortaya çıkan sonuç ise bu tavsiye niteliğindeki lisedeki tüm açıkların, internet'e veya web tarayıcılarına bağlantı ile ilgili açıkları ortaya çıkardığı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Adobe yazılımları kolay yol sunuyor. Sonuçta her yazılım, casus için ayrı bir yol.

bi güveniyoduk

Bunun güvenle alakasi yok 2000 lerde Vidyo olayi Wm, Real, quicktime codecslerle giderken ve sacma sapan activex vs vs ile ugrasirkende ayni sorunlar vardi güvenlik dahada beterdi.
Flash o dönemden daha güvensiz degil zaten vidyo ses dosylari icinde istenildigi kadar güvenlik aransin mutlaka bir sekilde kötü amac icin hatalari bulunacaktir.

bu güne kadar gördüğüm en güvensiz kod çuvalı firefossiiktiriktir...!!! pis tilki pc' de koca bir delik...!!!

saygılar...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play