2012'de fiyatı artacak 3 teknolojik ürün!

Eğer bu üç üründen birini almak için ucuzlamasını bekliyorsanız bizden uyarması: Hiç beklemeyin!

  • Zeynel A. Öztürk
2012'de fiyatı artacak 3 teknolojik ürün!
Bu ürünlerin fiyatlarının 2012'de düşmesi beklenmiyor

Teknolojik ürünlerin birçoğu için "fiyatı düşecek" haberlerini okuyoruz veya duyuyoruz. Dolayısıyla bugün almayı düşündüğümüz bir cihazı veya parçayı daha sonraki bir zamana erteleyebiliyoruz. Ancak bu durum, 2012'de her ürün için geçerli olmayacak. Aksine, aşağıda sayacağımız ürünlerin fiyatlarının yıl içerisinde artması bekleniyor:

Dijital kameralar: iPhone 4S gibi telefonlar, alt uçtaki kameraların pazar payını elinden alıyorlar. NPD Group'a göre bas ve çek kameraların satışları 2011'in ilk 11 ayında yüzde 17 düştü. Aynı dönemde çıkartılabilir lense sahip dijital kameralar, sevkiyatlarını yüzde 12 artırdılar. Geniş zoom seçeneğine sahip bas ve çek kameraları da pazar payını artırdı.

Kamera üreticileri 2012'de yeni kameralarına daha fazla özellik ekleyerek onları daha kaliteli bir hale getirmeye çalışacaktır. Bu ise kamera fiyatlarının artacağı anlamına geliyor.

2012'de fiyatı artacak olan 2 ürün daha

Sabit diskler: Sabit disk fiyatları, geçmişteki devamlı düşüşüne rağmen bu sene Tayland'da meydana gelen afet nedeniyle durum değişti. Dünyadaki tüm sabit disklerin yüzde 45'ini üreten Tayland'da bir düzinenin üzerinde sabit disk fabrikası zarar gördü.

Dealnews.com'a göre sabit disk kıtlığı 2012'nin ilk çeyreğinde devam edecek. Anacak siteye göre fiyatlar, Haziran ayından itibaren normal bir seviyeye gelecek.

Masaüstü PC'ler: 2012'de masaüstü PC'lerin fiyatlarının artmasına neden olacak iki faktör bulunuyor. Bunlardan birincisi artan sabit disk fiyatları. Gartner'a göre PC üreticileri, bu fiyat artışını absorbe edemeyecekler.

İkinci faktör ise daha fazla hepsi-bir-arada masaüstü PC'nin piyasaya sürülmesiyle fiyat artacak. Zira bu PC'lerin çoğu dokunmatik ekrana sahip olacak ve NPD'ye göre PC'lerin ortalama fiyatı yüzde 30 artabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Artar arttırın zaten pc donanım fiyatları yüksek daha da yüklentin ki kimse alamasın

bilgsayarıma virüs girdi ne yapmam lazım,bilgisayarımın ekran kartı eskidi artık oyunları kaldırmıyor,bilgisayarım yavaşladı,windowsum yada içinde ne yüklüyse çoktu verilerimi nasıl kurtarırım bunlardan sıkılanlardanım bende birde ustune bilgisayarlar pahallanıyormus sağolsunlar ben almayayım geçin xbox,wii yada ps3 artık yeter deyin sizde birde tabletim var yazı vb yazmam gerekirsede orda yazıyorum ve maillerimi ordan takip ediyorum samsung android yuklu artık pclerin omru tukendi bence:))

Gelecek tablet pc alanında ilerleyecektir. Kablosuz olarakta klavye, mouse ve diğer donanımlar gerektiğinde bağlanabilecek. Masa üstü pc nin hiçbir geleceği yok.

Neden bu firmalar kendilerini gelisime adepte etmekte zorlaniyor anlamiyorum. Aol, Nokida, Kodak vs vs o kadar cok örnek varki.
En iyi cep telefonu kamerasi bile bu dandik makinelere yaklasamiyor mercek boyutu olayi, gece cekimi vs vs gibi olaylar var o zaman ne denersin Gps, Wifi, kaliteli foto cekme zaten o isi yapiyor, Gps sirketlerinden biriyle anlasmak, medya destegi codecsler, Hdmi cikis vs vs ve kibar cihazlar ile en azindan bir 5 seneyi kurtarirsin.
Bu kadar okumus insanlarin dar görüsünü anlamiyorum ürün bir noktada tikaniyorsa rakiplerin icinde bu yasaniyorsa o zaman 3 üründen tek bir ürün cikarma üstelikte su an icin Webos, Rim, Android, QT, Symbian vs vs gibi isletim sistemleri ilede bir nevi bu aletler minik pc haline getirmekte münkün kisaca cok kullanma imkani olan alanlara yaymak bir tek yapmiyacagi tel konusmasi olucak onuda zaten yapmasin ama piyasada tutunmak zor degil sadece adepte olabilmeyi bilmek gerekiyor.
Oyun konsollari gibi 3ds, vitada gördük firmalar bazi olaylari makinelerine integre ederek gelisime giriyor.

pc fiyatlari artarsa bu onlarin sonu olur.cunku artik herkes tablete yonelcek.birde tabletler icin harici bir ekran karti yaparlarsa pc diye bir sey kalmaz.

buna birde nVidia 3d Vision ürülerini eklemek lazım !

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play