2012'de oyun dünyasında yaşanacak 5 gelişme!

Yeni konsollar, oyunlar ve fazlası... 2012'de oyun dünyasında en çok bu 5 şey konuşulacak!

  • Zeynel A. Öztürk
2012'de oyun dünyasında yaşanacak 5 gelişme!
Haziran 2012'de oyunseverlerle buluşacak olan Wii U.

2011, iyisiyle kötüsüyle geride kalmak üzere. Ümitlerle, düş kırıklıklarıyla, sevinçlerle ve bazı üzüntülerle dolu yeni bir yıla girmemize saatler kaldı. Yılın bu dönemlerinde gelecek tahminlerini ve yaşacayağımız şeyleri sıkça gözden geçiririz. Şimdi ise konumuz oyun dünyası. İşte 2012'de bizi bekleyenler.

Yeni Xbox ve PlayStation 4 (2012'de yok)

Microsoft'tan yeni bir Xbox ve Sony'den yeni bir PlayStation'ın piyasaya sürülmesi beklenmiyor. Ancak ürünlerin üzerinde çalışıldığına dair resmi bir bildiri veya sızıntıların ortaya çıkması muhtemel.

Nintendo Wii U

Nintendo'nun yeni Wii konsolu Haziran 2012'de piyasaya sürülecek. Cihazın Xbox 360 ve PlayStation 3'den "birkaç kat daha hızlı olduğu" iddia ediliyor. Wii U, 3GHz PowerPC tabanlı 45nm işlemciye, 768MB RAM'e ve ATI GPU'ya sahip olacak. Konsolun ekranlı gamepad'i ise ayrı bir oyun konsolu olarak çalışabilecek, ancak bu denetimin bir iPad rakibi olması beklenmiyor.

Sony PlayStation Vita ve diğerleri

Sony PlayStation Vita

Vita'nın en önemli yeniliklerinden bir tanesi, inanılmaz işlemci gücünün yanında arka yüzünde de dokunmatiklere sahip olması. Çift analog çubuk ise karmaşık hareketleri ve kamera denetimlerini mümkün kılacak. Ancak oyunseverlerin 10 inç'lik tabletlere geçtiği ve Nintendo 3DS'in beklentilerin çok altında sattığı bir dönemde, 2012'nin el oyun konsollarının son senesi olması da muhtemel.

PC oyunları

2012'de PC oyunları dünyasında çok şey değişmeyecek. PC satışları, akıllı cep ve tablet satışlarının artmasıyla 2011'de ilk kez düştü. 2012'de PC'ler için çıkan Star Wars: The Old Republic ve çıkacak olan Diablo III ve Doom 4; AMD ve Nvidia'nın hazırladığı yeni grafik donanımları, Windows'da çalışan Kinect ile piyasa, mevcut durumunu koruyacak.

World of Warcraft'a elveda

2012'de çıkması muhtemel Mists of Pandaria gibi eklentiler, World of Warcraft'ın ölümünü uzatacak olsa da 2011'de 2 milyon üyesini kaybeden oyun, hızla üye kaybetmeye devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

El oyun konsolları konusunda yanılıyorsunuz.Şu güne dek hiçbir yeni oyun konsolu ilk satışa sunulduğu gibi mükemmel satış rakamlarına ulaşmamıştır.Bir konsolu var eden oyunlarıdır.Kaliteli oyunlarda bi anda yapılcak türden şeyler değiller.Tablette oyun oynayan bir insan ile el konsolunda oyun oynaya bir insanın oyun anlayışlar ve sevdiği oyunlar genel olarak farklı olacaktır.Çünkü bu iki cihazada farklı tarzda oyunlar sunulmaktadır.Tablette çoğunlukla ufak çaplı eğlence amaçlı oyunlar oynanırken el konsolunda Zelda,God of War,Final Fantasy gibi hikaye ağırlıklı RPG türünde oyunlar oynanır.Bir tabletin bu gibi oyun türlerinde şimdiye dek başarılı bir oyun ortaya koyabildiğini düşünmüyorum.PS Vita sorunlu gelmiş olsa bile bunlar zamanla düzeltilebilecek şeyler.3DS ise daha yeni yeni parlıyor,kaliteli oyunları çıkmaya başladı,online desteği inanılmaz hızla büyüyor.Şu anki 3DS in satış durumu ise DS in ilk başlardaki durumundan daha iyi bir şekilde gidiyor.Buna en büyük sebeplerden biride gerçekten kaliteli oyunlar ortaya koyması ve fiyatının 170 dolara çekilmesi.El konsollarının hiçbir zaman ölmeyeceğini düşünüyorum.Bu aynı profesyonel bir fotoğraf makinesi ile telefonun kamerasını karşılaştırmak gibi bir şey olur.Saygılarımla Ozan Kalınağaç

Wii U 768 MB Ram? Mobil telefonlar bile artık 1 GB ramle gelmeye başalaycaksa Nintendo kusura bakmasın ama o konsolda tutmaz

ozan bey doğru söylemiş.el konsoluyla oynanan oyunun verdiği hazla tablette oynanan oyunlar arasından çok fark var.ozan bey yeterince iyi söylemiş zaten üzerine diyecek pek fazla bir şey yok.ama pcdeki oyunlar gün gelecek sadece efsane olarak anılacak.bir fifa 05 unutulmayacak bir oyundur benim için neyse konu dağılmasın.ben konsol taraftarıyım.bir tablette ilerlemeli oyun bir yerden sonra bayar zaten orada amaç hep rekor kırmaktır online sıralama yapmaktır.el konsoluyla çok farklı kulvardalar

"Nintendo kusura bakmasın ama o konsolda tutmaz" derken neyden kastettiğinizi anlamadım.Eminimki buradaki Nintendoyu birazcık olsun takip etmiş olan insanlarda yazdığınız şeyden bir şey anlamamışlardır.Nintendo 130 yıllık dev bir eğlence firmasıdır.Oyun konsolları işine son 30-35 yıldır giren ve bu konuda oldukça deneyimli olan Nintendo şimdiye dek çıkardıkları hiçbir konsoldan(VirtualBoy dışında) zarar etmemişlerdir.Döneminin donanım bakımından Xbox360 ve PS3 ten geride olan Nintendo Wii ise dünya geneli satış rakamları bakımından diğer 2 grafik canavarı konsola bile tam 2 kat fark atmıştır.

Sen de yorum yaz