2012'de teknolojiden beklentilerimiz!

Yeni bir yıla girdik... İşte "bu yıl bitmeden gerçek olmasını istediklerimiz" listesi...

  • Zeynel A. Öztürk
2012'de teknolojiden beklentilerimiz!
Pillerin bizi yarı yolda bırakmamasını umuyoruz

2012'deki teknolojinin neye benzeyeceği konusunda birçok tahmin yapılıyor. Ancak bu tahminlerde atlanan bazı önemli konular olduğunu düşünüyoruz. 2012'de en çok gelişmesini beklediğimiz teknolojileri sizler için şöyle sıraladık:

24 saat dayanmayan pillere son: Bulunduğumuz dönemde insanlar, sabit bilgisayarlardan daha çok mobil cihazlara bağlı hale geliyorlar. Bu teknolojilerle "istediğimiz her yerde" internete bağlanabiliyoruz. Ama gerçekten de "istediğimiz her yerde" mi yoksa nispeten "bir elektrik prizinin olduğu bir yerde" mi?

Tabletlerin ve bazı laptop'ların pil ömürleri kabul edilebilecek seviye de olsa da Galaxy Nexus, iPhone 4S gibi en son cepler bu konuda geri gitmiş gibi görünüyorlar.

Bu konuda sizin yorumunuz ne? Tercih imkanınız olsaydı, 2012 yılında pili bir gün dayanan 4 çekirdekli bir cebi mi, yoksa pili yoğun kullanımda en az 3-4 gün dayanan çift çekirdekli bir cebi mi seçerdiniz?

2012'nin teknolojileri için 4 dilek daha

Adaptörlere standart gelsin: Dışarı çıktığınızda üzerinizde hem tablet, hem bir akıllı cep hem de bir laptop taşıyorsunuz. Peki neden her biri için ayrı adaptör taşımak zorundasınız? Her üreticinin adaptörü baştan icat etmesinin bu sene son bulmasını gerçekten umuyoruz.

Kesintiler olmasın: Ödemelerimizi geciktirmemize pek de hoş bakmayan şirketlerin, günlerce süren kesintiler konusunda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Örneğin: RIM.

Daha iyi ve akıcı sesli etkileşim: Siri sadece iPhone 4S'de var ve sunduğu işlevler kısıtlı. 2012'de Siri gibi bir teknolojinin her platforma gelmesini ve daha kapsamlı işlevler sunmasını umuyoruz.

Platformdan bağımsızlık: Bugün kullandığımız bilgisayarımız, cep telefonumuz ve tabletimiz farklı işletim sistemlerine sahip olabiliyor. Ancak ister bir oyun olsun, ister bir verimlilik yazılımı, aynı araçları farklı platformlarda sorunsuz bir şekilde çalıştırabilmeliyiz.

Daha önemlisi ise cihazlarımızın arasında bu uygulamalar sorunsuzca, kablosuz olarak eşitlenebilmeli. Bulut bilişimden sıkça söz ettiğimiz bir dönemde bizce bu, önemli bir eksiklik.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

tabi ki de çift çekirdekli pil sıkıntısı yaratmayacak bir mobil kullanmak en mantıklısı

tercüman oldunuz dileklerimize

benim için pili yogun kullanımda bile en az iki gün devam edecek çift çekirdekli bi işlemci

BENCE ADAPTÖR SORUNU ÇOK ÖNEMLİ
1-TELEFON HATTA BAZI ZAMAN 2 TELEFON TAŞIDIĞIMIZ OLUYOR.
2-NOTEBOOK
3-TABLET
4-BLUETOOTH KULAKLIK
5-FOTOĞRAF MAKİNESİ
BUNLAR GENELDE ÇANTAMIZDA SIK BULUNAN ŞEYLER. BUNLARIN HEPSİNE ORTAK BİR GÜÇ KAYNAĞI OLSA BÜYÜK BİR YÜKTEN KURTULURDUK.

Pil pil pil.... 4 5 gün gitsin telefon da 2 saat konuşunca ekranın 4 katı enerji tüketiyo.

BENCE ADAPTÖR SORUNU ÇOK ÖNEMLİ
1-TELEFON HATTA BAZI ZAMAN 2 TELEFON TAŞIDIĞIMIZ OLUYOR.
2-NOTEBOOK
3-TABLET
4-BLUETOOTH KULAKLIK
5-FOTOĞRAF MAKİNESİ
BUNLAR GENELDE ÇANTAMIZDA SIK BULUNAN ŞEYLER. BUNLARIN HEPSİNE ORTAK BİR GÜÇ KAYNAĞI OLSA BÜYÜK BİR YÜKTEN
KURTULURDUK .
bu arkadaşın dediğini hiç kimse yanında taşıyamaz ! bu 5 şeyi taşısaydık ,radyasyondan ölürdük be !

Adaptörler neredeyse standartlaşmaya başladı zaten. HTC, Samsung vs. şarj aletleri birbirine uyuyor. Ama Apple sıkıntı yaratıyor hala.

Sen de yorum yaz