2012'den önce hazır olacak!

Birçok cep kullanıcısının merakla beklediği şey Aralık ayı içinde gelecek; ama son kez gelecek...

2012'den önce hazır olacak!

Adobe, Android 4.0 Ice Cream Sandwich için Flash Player 11.1'in Aralık ayında hazır olacağını müjdeledi. Geçtiğimiz günlerde mobil Flash'ın ipini çeken ve artık geliştirmeyeceğini açıklayan Adobe, yine de son bir güncelleme ile Android 4.0'ı Flash'sız bırakmayacağının sözünü vermişti.

Şu anda Android 4.0'lı tek telefon olan Galaxy Nexus, Flash desteği olmadan piyasaya sürülmüş ve bu durum, pek çok kullanıcı için hayal kırıklığı olmuştu. Adobe, Flash Player 11.1 ile işte bu hayal kırıklığını ortadan kaldırmış olacak. Ama bundan sonra yeni mobil Flash sürümleri ne yazık ki olmayacak; Adobe HTML5 üzerine yoğunlaşacak. Aynı durumun bilgisayarlar için de gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise şimdilik gizemini koruyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

valla şaka maka apple ın söyledigi oluyor..
koskoca flash yavaş yavaş önemini yitirecek..
adobe bile html5 e geciyoruz diyorsa bu iş ciddi demektir..

11.1 uzun süre yeterli olacaktır

Flash ölmesin daha yeni ögrendim :)

siz android kullananlara o kadar aciyorum ki ilkel teknolojilerle egleniyorsunuz :)

Bunu adobe da biliyordu başından beri. Fakat flash gibi bir teknolojinin birden terkedilmesi sadece adobe u değil binlerce flash uygulama geliştiricisini de etkileyeceği için yavaş yavaş olması gerekmekteydi. Şayet sırf flashtan ekmek yiyen insanlar var. Bütün bildiklerini unut yeni bir dil öğren demek o kişiye büyük haksızlık olur.

Adobe, html5 yerine yeni bir teknoloji geliştirse daha iyi olurdu. Her şey bir kenara flash cs5 ten daha iyi bir program yok, alternatifi bile yok. Yeni standart getirmeyle olmuyor. Neyle hazırlayacaksınız bu videoları? HTML5 te öyle ya da böyle Adobeye muhtaç, corelin yapacağı yazılım çoğu kesimi tatmin etmez 3dsmax gibi programlar pekala iş görür ama çok masraflı ve meşakkatli olur. Adobenin HTML5 e odaklanması en iyisi. Yine flash satabilir bu sayede. Zaten adobe ne olacağını biliyor. Format biter ama program kalır.

Sen de yorum yaz