2013'te Linux Windows Mobile'ı geride bırakır

ABI, önümüzdeki 5 yıl içinde Linux'lu akıllı telefonların Windows Mobile'ı geçeceğini iddia etti!

2013'te Linux Windows Mobile'ı geride bırakacak
Linux 2013'te Windows Mobile'ı geçip ikinci sıraya yerleşebilir

Büyük, pazar araştırma firmalarından biri olan ABI Research, önümüzdeki 5 yıl içinde Linux kullanan akıllı telefonların daha da yaygınlaşacağını iddaa etti.

Stuart Carlaw, 2013 yılına kadar akıllı telefonların %23'ünde Linux olacağını ve pazarda dünya çapında açık kaynak kodlu işletim sisteminin Symbian'ın arkasından ikinci sıraya yerleşeceğini ve Windows Mobile'ı geride bırakacağını söyledi.

ABI'ye göre Limo ve Android, Linux'lu akıllı telefonlar içinde aslan payını alacak. Nokia'nın internet tabletlerinden kullandığı Maemo ise büyük çıkış yapması beklenen diğer bir rakip.

Linux tabanlı akıllı telefonların bu şekilde büyük çıkış yapma beklentisinin en büyük nedeni büyük üreticilerin bazı bölgelerdeki zayıf performansına dayanıyor. Örneğin Nokia akıllı telefon pazarında %4'lük pay ile Amerika'da çok zayıf bir pozisyona sahip.

Tabiki Linux'un aynı zamanda HTC'nin Touch Pro'su gibi bir çok telefonda hali hazırda büyük oranda kullanılan Microsoft Mobile ile de yarışması gerekiyor. Microsoft şu an işletim sisteminin 6.1 sürümünü yayınladı. Söylentilere göre 7 sürümü iPhone'unkine benzer çok daha kullanıcı dostu bir arabirime sahip olacakmış.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Eğer böyle birşey olursa sevinirim.İnş olur.Sadece akıllı telefon değil.PClerde de olmasını desteklerim

insallah olmaz. istemem.

güzel bir haber, umarız gerçekleşir ve gelişmiş teknolojileri daha ucuza satın alma fırsatımız olur. Yaşasın Linux.

linux'u bir kullanan vazgeçemiyor zaten ön yargıları bir yıkabilsek.. ubuntu 8.04 yüklediğim bir notebook'un bütün driverlerini kendi yüklüyor, windows'taki gibi hiç bir ek yazılıma ihtiyaç duymuyor. bütün media'ları oynatıyor, açamadığını kendi güncellemeleri tarayıp açıyor, yazıcının kablosunu taktıktan 30 sn sonra kullanıma hazır diyor, hem de hiç bir şey yapmadan.. vista'dan görselliğinin alası da burada, güvenlik desen o da var, e daha ne ister bi insan?

win mobile muthis bir program eksigi yok fazlasi yok önündeki tek engel windows live da görüntülü sesli konusma destegi ve tel özellikleri ile program tuslarinin ayrilmasi.
Motorola nin linux telini denedim hic bir destegi yoktu.
Win mobile icin sadece xda yeter bu arastirmayi neyi baz alarak yaptilar bilmiyorum ama win mobile kullananlar zaten olayi biliyor.

evet xda yeter.

beyler HERKES PARDUS 2008 ÇIKINCA YÜKLESİN MİLLİ YAZILIM...

daha o zamana çok var.

Bakarız.

bunun olacağını zannetmiyorum.Birde linıx kullanan vazgeçmiyor değil. açıkçası linux u bir kullandım sonra bıraktım ama ileride gene bakacağım(belki)

bilgisayar programcısıyım linuxu denemek amaçlı yükledim 5 para etmez.Microsofttan şaşmayacaksın.

"insallah olmaz. istemem."

linux için konuşacağım
mantığa bakın ya. insanlar bir uygulama yazıyor ve buyrun sizler için bedava diyor arkadaşlar beğenmiyor.
birileri saçma sapan işler yapıyor. bunu parayla satıyor. paralı bedavadan daha iyidir düşüncesiyle daha iyi diyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir