2013 yılının "en zor açılan" 5 cihazı!

Bu cihazları çok seviyor olabiliriz. Ama bazen bizi o kadar zorluyorlar ki...

  • Cem Şancı
Açılmamakta ısrar eden kasalar!

Bilgisayarlarımız, tabletlerimiz, telefonlarımız pratik cihazlar olabilirler ama ufacık bir tamirat gerektiğinde onları servise götürme zorunluluğu çoğu insanı rahatsız edebiliyor. Firmalar da, kullanıcıların müdahale edememesi için kasaların açılmasını olabildiğince zorlaştırıyorlar. İşte, açılmamak için adeta direnen, en zorlu 5 cihazı, eline geçen her cihazı açmaya çalışan TechRepublic sitesi listeledi. Eğer satın aldığınız cihazın içine de erişiminiz olması gerektiğini düşünenlerdenseniz, bu cihazları satın alırken tekrar düşünün.

5 - Apple MacBook Air

2013 model MacBook Air'in çok sayıda seveni ama kasanın içine saklanmış vidaları bulup da açmak son derece zor. Ayrıca, kasayı açmayı başarabilseniz bile bu kez, anakartın üzerinde özel panellerle kapatılmış bileşenlere erişemek için yeniden savaş vermek zorundasınız.


Apple iPhone 5S and iPhone 5C

4- Apple iPhone 5S ve iPhone 5C

Apple'ın, kasalarını açtırmamak konusundaki ısrarı malum. Yeni iPhone'lar da bu ısrardan payını almış. Fakat neyse ki, yeni modeller eskilerine göre biraz daha kolay açılıyor. Apple teknik servislerinin bile açmakta zorlandığını düşündüğümüz eski modeller konusundaki şikayetler meyvesini vermiş olmalı.Kasayı açtığında telefonun dev piliyle karşılaşacaksınız.


Apple iPad Air

3 - Apple iPad Air 

Listenin üçüncü sırasında yine bir Apple var: iPad Air. Önceki modellerde olduğu gibi, tabletin ön paneli, metal arka panele yapıştırılmış durumda. Dolayısıyla, elinizdeki tornavida ile kasayı açma hayallerinizi unutun. Kasaya zarar vermeden açabilmeniz için çok dikkatli şekilde yapıştırılan bölümleri ayırmanız lazım. Tabi ayrıca, cihazın metal kasasını ısıtarak genleştirmeniz de gerekiyor. Oldukça kompleks bir yöntem. Eğer açmaya niyetiniz varsa, vazgeçmenizi öneririz.


Google Glass Explorer Edition

2 - Google Glass Explorer Edition

"Google Glass'ı kim bulmuş da biz açalım" diye düşünebilirsiniz; ancak eninde sonunda piyasaya çıkacak olan bu cihazı açmak isteyen kullanıcılar da olacaktır. İşte o arkadaşlara gerçekten kolaylıklar diliyoruz. Google, büyük özenle hazırladığı dijital gözlüğünü kimse açıp kurcalayamasın diye tüm önlemleri almış. Cihazın kaba modülleri birbirinde kolayca ayrılabiliyor ama dokunmatik kısmını, vizör veya hoparlör kısmını açmak hiç kolay değil. Mutlaka açılıyor olmalı ama cihazı kırmadan bunun nasıl yapılacağını henüz Google'dan başka kimse bilmiyor.

Microsoft Surface 2

1 - Microsoft Surface 2

Bugüne kadar açılamayan cihaz üretmek gibi bir takıntısı olmayan Microsoft, Apple'ın cihazlarını gördükten sonra 180 derece dönmüş durumda. Microsoft'un yeni tableti Surface 2 tam anlamıyla bir baş belası. Tabletin arka panelini ısıtarak genleştirmek gerekiyor ancak bu kolay bir iş değil zira tabletin önemli bir bölümü plastik ve içindeki malzemeler de ısıdan kolayca zarar görebilecek materyalden. Isı kullanmadan açmak içinse onlarca tornovida ile ön paneli arka panelden "kanırtarak" çıkarmak gerekiyor ki, hiç tavsiye etmiyoruz. Surface 2'nizi tamir etmenizin neredeyse hiç yolu yok. Geçmiş olsun.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

:D niye boyle bisi yapiyonuz belki bizde birgun telefon veya tablet yapariz bakipta :D

Dev pil mi? 1440 mAh bataryası var be ne kadar dev görünse bile bataryası kısa ömürlü.

Pil konusunda yorum yapan arkadasa katiliyorum; afona da gülmekten katılıyorum ^_^ cocuk mezari gibi pil yap 5 saat gitmesin teyteytey

@24 Ara 2013 04:29 çocuk mezarı 10 cm

iphone larda dev pil var ama 1gün zor götürüyor tamamen rezillik...

Htc one yok? Telefonun ici aciliken resmen zarae goruyormus

fazla merak iyi değildir, chip =D

Google Glass, için ....Mutlaka açılıyor olmalı ama cihazı kırmadan bunun nasıl yapılacağını henüz Google'dan başka kimse bilmiyor. demişsiniz sanırım siz kırarak açtınız?

Microsoft Surface 2 arızalansa ve garanti kapsamında dahi olsa adamlar uğraşmaz yenisini yollar.. =D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost