2015 yılı rekorla gidiyor!

Görünüşe göre 2015 yılı, gider ayak tarihe geçen, rekortmen bir yıl olacak...

  • Levent Öztürk
2015 yılı rekorla gidiyor!

Bu yıl sıklıkla duymaya alıştığımız bir cümle bir kez daha tekrarlanıyor. Geçtiğimiz Temmuz ayı, 136 yıllık kayıtlardaki en sıcak Temmuz ayıydı ve Ağustos ayı da en sıcak Ağustos ayı oldu. National Oceanic and Atmospheric Administration'ın söylediğine göre, Eylül ayı da kayıtlardaki en sıcak Eylül ayı olarak karşımıza çıkmış durumda.

Eylül ayında Dünya'nın ortalama sıcaklığı, 20. Yüzyılın eylül aylarının ortalama sıcaklığından (15.0 °C) 0.90°C daha yüksek durumdaydı. Ayrıca 2015 Eylül ayı, kayıtlardaki bütün aylardan daha yüksek bir sapma seviyesi de gösterdi. Dünya'nın büyük bir kısmı, yayınlanan görselde de görülebildiği üzere normalden daha sıcaktı.

Güçlü El Niño kasırgaları ve sonucunda Pasifik'te ortaya çıkan sıcak su bölgelerinin bu genel sıcaklık artışına etki ettiği söyleniyor. Ancak bu durumu en son güçlü bir El Niño ile karşılaşılan 1997 yılı ile bile karşılaştırdığımızda, Dünya'nın normalden çok daha sıcak olduğu görülebiliyor. Hatta 2015, 2014'ün kayıtlı tarihteki en sıcak yıl unvanını da elinden almak üzere.

NOAA

Climate Central'ın açıklamasına göre, NASA tahminleri 2015'in en sıcak yıl olma ihtimalini %93 olarak görürken, NOAA bu ihtimali %97 olarak görmekte. Bu sayılar, yıl içerisinde şimdiye kadar karşılaşılan sıcaklığa ve bu sayıların, kayıtlı yıllık sıcaklık ortalamaları ile karşılaştırılmaları ile ortaya çıkmakta. Temel olarak bakıldığında, son üç ayın sıcaklıklarının, yıllık ortalama sıcaklığı yeterince aşağıya çekmesi pek mümkün gözükmüyor.

Şu anda en sıcak yıl unvanını 2015 yılının alamaması için tek ihtimal, önümüzdeki aylar içerisinde ciddi bir küresel ısı düşüşü olarak gözüküyor. Bu durumun gerçekleşmesi için de dahice bir jeo-mühendislik planı, doğru zamanlanmış birkaç volkan patlaması veya uzaylıların müdahalesi gerekebilir. Başka bir deyiş ile, kayıtlı tarihin en sıcak yılını gerimizde bırakmış olmamız neredeyse kesin. Asıl soru ise, önümüzdeki yılın da bu akımı devam ettirip ettirmeyeceği...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

akdeniz halen normalden yüksek sıcaklığa sahip gündüzleri 20 dereceyi görüp geçebilmekte bazen ortalama 19 derecenin altına inmiyor kasım ayı ortalaması 26 dereceydi bu sene. henüz dağlarda kar yok şehirden görünen kısımda. böyle devam ederse zaten kış gelmeyecek kar olmadığı için gece 2 derece gündüz 21 derece çok değişik bir sene.

0.9 derece büyük gelmeyebilir ama vücudunuzun sıcaklığı 2 derece bile artsa direk ateşim çıktı diyorsanız sonuçta dünya da yaşayan bir canlı gibi.. o yüzden büyük olay

Uluslararası ekonomide güç sahibi ülkeler Paris'te bir araya geldi, bir ortak metin bile yayınlayamadılar, gidişat kötü. Yaşadığımız global ısınma insanoğlunun doğaya verdiği tahribattan kaynaklı değil, şu an olan periyodik Dünyanın her 1 milyon yılda yörüngesini değiştirip Güneşe yaklaşmasından kaynaklı, bizim verdiğimiz tahribat daha sonra gelecek! Artık Alaska, Antartika Grönland, Sibirya yaşam için ideal yerler olacak!

Global ısınmaya karşı uluslararası konvansiyonlar yetersiz kalıyor, ABD Carbon emisyonunu azaltma sözü verdi istenen düzeyde değil. Çin, batılı ülkelere, hele ben bir bir sizin gelişmişlik düzeyinize geleyim tamam bende FcKW, Metan, CO2 azaltırım diyor, anlaşmalara çekince koyuyor. Pek yakında bütün evler kaloriferli olduğu gibi, klimalı olacak, buda doğaya enerji kullanımı açısından yeni bir yük getirecek. Kapitalist üretim ilişkileri ekolojiyi mahvetti.

Global ısınmaya karşı uluslararası baskı sonucu, Avustralya ve yeni Zelanda büyük ve küçükbaş hayvanların salınımı olan Metan gazını azaltmak adına hayvan sayısını kabul edilebilir seviyeye çekti. Gelişmekte olan ülkeler Brezilya, Çin, Hindistan Türkiye vb. her anlaşmaya evet diyor herşey karadüzen el altından bilindik üretim ekolojiye zarar tam gaz gidiyor. Doğaya zarar vermeyen, çevredostu sıfır emisyonlu üretim şart, maalasef vahşi kapitalizm işine geldiği kadar sembolik anlaşmalara uyuyor.

@06 Aralık 2015 12:19 Tek çözüm tOpyekün sistem değişikLiği ama siyasetçilerin başta olduğu değil, konusunda en iyi bilim insanlarının başta olduğu bir sistem oluşturulmalı. Bilge Baykuş

@06 Aralık 2015 21:11 onuda gücün sahipleri istemeyeceğine göre, egemenliği tekrar Allah'a vermemiz şart.

@09 Aralık 2015 13:38 Yahu , Allah zaten egemen. Bunu daha nasıl anlatmak gerek ? Yazmıyor mu kutsal kitaplarda yaşıyorken her anınız bir sınav diye. Hah işte o sebepten dolayı kendi kendimize çözmemiz gerek. Umarım anlatabilmişimdir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play