2015 yılında Apple vs. Microsoft!

Apple mı daha iyi bir 2015'i geride bırakıyor, Microsoft mu? İşte cevabımız!

  • Zeynel A. Öztürk
2015 yılında Apple vs. Microsoft!

Microsoft, 2015'te yenilenme sürecini devam ettirirken Apple, her zaman olduğu gibi bolca parayı kasasına yığdı. Windows Phone'ların başarısızlığı, Surface tabletlerin düşük satışları Microsoft'un karını geriye çeken faktörlerdendi. Bu sırada firma, 1.000 kişiyi daha sessizce işten çıkardı. Bu çalışanların çoğu, Nokia'dan gelen çalışanlardı.

Apple ise 9.000 kişiyi işe alırken, Çin'in iPhone merakı sayesinde rekor seviyede kar elde etti. Peki yine teknolojide büyük yenilikler yapan firma olmayı başardı mı? Kısa cevap; hayır.

Gelir raporlarını bir kenara koyarsak 2015, yenilikler açısından Microsoft için tarihe geçecek bir yıl oldu.

Windows 10

İlk durağımız elbette işletim sistemleri. Windows 10, Microsoft'un tüm işinin ve cihazlarının pilotu konumuna geldi. Bilgisayarlar, Surface'ler, Band 2'ler, Lumia'lar ve Xbox One'lar... hepsi Windows 10 ile çalışıyor. Ancak Apple'ın El Capitan'ı Windows 10 kadar istekli görünmüyor.

Mac OS'un yeni sürümü, çoğu kullanıcıyı memnun edecek güvenilirliği sunuyor. Ancak El Capitan'daki yenilikler, zaten yeterince iyi olan bir platformu bira daha cilalayarak parlatıyor. Buna karşın Windows 10, Microsoft için yepyeni olanakların kapısını açıyor.

Windows 10'un "her şeyin platformu" anlayışı, özellikle işletmeler için uygulama geliştiren geliştiricilerin ilgisini çekiyor. PC'deki ve mobildeki uygulamaların ortak ilerlemesi (Evrensel Uygulamalar), Windows Phone'u geliştiriciler için daha çekici bir yer haline getiriyor.

Mobil, laptop'lar

Mobil

Microsoft'un mobil pazarındaki yeri yoka yakın. Ancak Windows 10'un yeni mobil stratejisi işe yarayabilir. Windows 10'la çalışan yeni alt-seviye Lumia'lar, bütçe dostu cihaz arayışında olanların tercihi olabilir. Windows 10 ve "evrensel uygulamalar" yoluyla ortaya çıkacak bir uygulama iOS veya Android'e rakip olabilirse, bu Microsoft için önemli bir başarı olacak.

Sadık bir tüketici kitlesine ve piyasaya hükmeden pazar payına sahip Apple ise iPhone 6S'te ve iOS 9'da büyük değişiklikler yapma ihtiyacı duymadı. 3D Touch'ın yenilikçi bir işlev olduğu doğru, ancak onlunla tüm yaptığınız ön-izlemeleri görebilmek. Evrensel uygulamalar ise daha kapsamlı bir yenilik.

Laptop'lar

Microsoft'un 2015'teki yenilikleri işletim sistemleri ve telefonlarla kısıtlı değil. Tablet/laptop melezi bilgisayarlar, Microsoft'un Surface Book'u ile gerçeğe iyice yaklaştı. Windows 10'lu Surface Book, klavyesinden ayrı, bir tablet gibi kullanılabiliyor ancak bir iş laptop'u kadar da güçlü. Tüketicilerin de Surface Book'u sevdiği açık - cihazın ilk stokları tükenmiş bulunuyor.

2015'te Apple'ın Surface Book'a cevabı olan iPad Pro'nun tanıtımına da şahit olduk. iPad Pro mükemmel bir cihaz ve sonunda beklenen çoklu görev işlevlerini sunuyor. Ancak iOS, Windows 10 kadar güçlü bir işletim sistemi değil. Sonuçta iPad Pro, klavye aksesuarlı bir tablet olmaktan çok daha ötesine gitmiyor. Apple'ın yeniliğinin Surface Book'un seviyesine yetişmediğini düşünüyoruz.

Apple Watch ve sonuç

Apple Watch

Peki ya Apple Watch, o da mı yetersizdi? Evet, Watch ne yazık ki Apple'ın oluşturduğu heyecanı karşılayamadı. Saati söylediği, telefon ettiği doğru ancak bunu 10 sene önceki telefonlar da yapıyor. Watch'un tek farkı, cebinizde değil kolunuzda durması.

Apple Watch, şık görünümüyle firmaya bolca para kazandırmış olabilir, ancak çok daha fazlasını sunduğunu düşünmüyoruz.

Sonuç

2015'in yenilikçi firması unvanı Microsoft'a ait. Teknoloji devi, bu yenilikler sayesinde eski hantal yapısından kurtulmuş görünüyor. Ancak bu, 2015'te risk almayan Apple'ın kötü olduğu anlamına da gelmiyor. Apple, araştırma-geliştirme bütçesi en büyük firma olmayı sürdürüyor... 2016'nın ilginç bir yıl olacağı kesin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Apple sanki biraz geride kaldı bu sene.

Şaka mı bu? Eğer öyleyse hiç komik değil! Başarı denilen şey vaad edilen şeyin yapılmış olmasıdır. Bu açıdan bakarsak, Linux, Android, Playstation en başarılı platformlar.

@16 Aralık 2015 08:03 allah için sus ya ibretliksin..

@16 Aralık 2015 13:40 Kullandığım şeyi övmüyorum, tarafsız şekilde övüyorum. İbretlik olan ben değilim bence sende değilsin. Bir şeyi yapacağım diye yola çıkarsın ama beceremezsin. 100 şey vaadedip 99 tanesini yaparsan o 1 tanesini yapamazsan yine başarısızsındır. Anlatmak istediğim bu benim. Ne Microsoft ne Apple millet bunları kullanıyor diye daha iyi oldukları anlamına gelmez. Linux her alanda kullanılmakta başarısıda ortada. Açık olan bir şeye değilde kapalı olan şeylere güvenenlere acırım.

@16 Aralık 2015 08:03 Anlamıyorsun değil mi. Bunun hiç bir önemi yok. (Bill Gates Steve Jobs' a söylemişti. )

bence microsoftun en buyuk kayıbı akıllı telefonlar çıkmaya basladıgında android cıktıgında saglam bır rakip prg cıkartsaydı suan elektronik cıhazların yüzde 80ninde hükmü olurdu

ya Hololens?? o tek başına yeniliklerin tepesinde zaten :)

@16 Aralık 2015 12:28 ama gösterilen gibi değil. Daha gelişmemiş. Taktığında ancak dirsek mesafesi kadar görebilniyor. Daha bitmemiş bir şeyi mükemmelmiş gibi göstermişler. Bir sürü de haber çıktı. Her zamanki vindovs işte hehehe ya tutarsa

Bing ülkemizde biraz daha pazar payı artırılmalı. Ayrıca Surface serisi satışa sunulmali. Band v,s ürünler satışta olursa daha güzel olacaktır.

Microsoft ilk akıllı telodonlar çıktığında piyasaya girmiş olsaydı şu ios,android olmazdı.Geç yapılmış bir hamle windows Phone ama windows 10 mobile ile başarı yakalıcanı düşünüyorum.Sistemin betası bile android den daha stabil.

Microsoft ürünleri kullanılmaz. Appla kalitedir. Microsoft ezikliktir. Windows 10 kadar iğrenç tiksinç bir sistem görmedim. Adamlar sanki özellikle iğrenç bir sistem çıkarmak için üstün bir çaba sarf etmişler gibi... OSX/İOS Windowsu havada karada 50'ye katlar 1000'e böler üstüne toprak atar gömer... Apple candır microsoft patlıcan.

@16 Aralık 2015 17:43 10 a 1000 e katlar ama fiyatta... Apple bu fiyat anlayışını devam ettirdikçe bir gün düşecek.Hadi donanım güçlü desek,gamer donanımı olsa neyse,ama basit bilgisayar donanımına sahipler.Mesela iphone 6 anca 1000 1500 tl eder ama açgözlü apple 2500 tl civarı satıyor.Diğer şirketler fiyatı donanıma göre yaparak helal kazanç sağlıyorlar.Aç youtubeyi izle 1000 tllik zenfone 2 bile iphone 6 dan hızlı.Kısaca Apple Pişmanlıktır.

@16 Aralık 2015 17:43 Apple Candır Microsoft Patlıcan...sen de Armutsun....:)

Haberin can alıcı yeri ıskalanmamalı! Yılsonunu doğru Kar marjı düşmeye başladı mı konsept hazır, hemen işçi kıyımı yapılır, Microsoft'da yapmış, ciro ve istenilen hedefler tutturuldu palavarası ile ortaklar, tahvil sahiplerinin ve sektörün içinde başarılı olunduğu imajı korunmaya çalışılır. İstihdam edilen diğer çalışanlar 5 kuruş zam istese, hissedarlara verilen kar raporları değil bu defa firma battı batacak trajedik kötü ciro ve rakamlar, uluslararası rekabet vs vs. ve avuç yalattırılır!

gereksiz bir yazı diye düşünüyorum yılların microsoftunu ve 2015 deki başarılarını bir etiket markası ile kıyaslamak microsofta hakarettir

Windows ne yaparsa yapsın neye kasarsa kassın hep çöp hep çöp

@17 Aralık 2015 01:16 Windows XP Professional Service Pack 3 üzerinden gönderildi...

Bir tablet alacaksınız diyelim. Ben tablet satıyorum. ipad pro 2000 tl, surface book ta 2000 tl. Hangisini alırsınız? Büyük ekranlı bir iPhone mu yoksa çantaya sığacak bir bilgisayar mı? Bu yüzden Apple en azından büyük ekranlı modellerde OS X kullanmalı.

İos tlfonda sanki labirente girmiş gibi hissediyor insan karma karışık samsunğlar iyi ama hem çok ısınıyor hemde donuyor kasılıyor guncelledikce yavaşlıyor lumia nın 640 xl bile 5s ve s5 5 ceker lumiayı kullanmadan telefon kullandım demesinler ben daha önce dedim hata yapmısım

Sen de yorum yaz