2015'in en değerli şirketleri!

2015'in en değerli şirketlerinin listesinde bu sene kimler yükseldi; kimler düştü?

  • Zeynel A. Öztürk
2015'in en değerli şirketleri!

2015'te dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında önemli bir değişiklik olmadı. Apple, 53,4 milyon net kar ile birinci sıradaki yerini korumaya devam etti.

Borsa anlamında 549 milyar euro değeri olan Apple, dünyanın en değerli şirketi olmayı sürdürüyor. Bununla birlikte Apple'ın hisseleri 2015'te yüzde 20'nin üzerinde değer kaybetti. Google'ın altında bulunduğu Alphabet ise 474 milyar euro ile ikinci sırada yer aldı. Microsoft ise 405 milyon euro ile üçüncü sırada konumlandı. Listenin devamında sırasıyla Berkshire Hathaway, Warren Buffett ve Exxon Mobil var.

Dünyanın en değerli şirketin ilk 10'undaki tüm şirketlerin ABD merkezli olması dikkat çekti. Karşılaştırma yapmak gerekirse listenin en tepesindeki üç firmanın değeri, Alman borsa endeksi DAX'ın değerini aşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Zenginin parası züğürdün çenesini yorarmış.

microsoftun eski logosunda tek yapabildiği şey o'ları alt alta getirmek mi olmuş? bu tasarımsızlığın nereden geldiği anlaşılıyor..

Borsa kapansa, şirket yalın haliyle malları satışa çıksa üçü kaç para eder acaba. Bir tarafta şehirden büyük fabrikaları olan, uçsuz bucaksız arazileri olan, gemi filoları, tankerleri, rafinerileri, limanları, madenleri vs. Olan şirketler varken, nasıl oluyor da üç beş bina ve sarf malzemesi sayılabilecek cihazlardan oluşan şirketler en değerli oluyor hayret. Artık bunun da sonu gelmeli bence. Değerleme ölçüsü borsa değerine göre olmamalı. İleride bu da tartışmaya açılacak" bu balondur" denecek.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost