2015'in son bombası: Işık tabanlı işlemci

Colorado Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, ışık tabanlı işlemci geliştirdiklerini duyurdu!

  • Onur Seven
2015'in son bombası: Işık tabanlı işlemci

İçinde bulunduğumuz yıl bilimsel buluşlarla dolu olabilir ancak Colorado Üniversitesi 2015 yılını büyük bir patlama ile bitirmeye kararlı.

Üniversite araştırmacıları veri iletimi için elektrik yerine ışık kullanan ilk tam donanımlı işlemciyi oluşturmayı başardılar. Işık tabanlı işlemci aynı zamanda gelecekteki üretici ve tüketicileri heyecanlandırmaya yetecek derecede düşük bir enerji tüketimine sahip.

Yeni yonga, milimetre kare başına saniyede 300 gigabit bant genişliği yoğunluğuyla, standart bir işlemciden 10 ila 50 kat daha fazla hız sunabiliyor. Araştırmacılar sadece 3 x 6 millimetre ebatındaki çip üzerine, iki işlemci çekirdeği ile 70 milyon transistörün yanı sıra 850 fotonik bileşeni sığdırmayı başarmış durumdalar.

İşlemci piyasadaki elektrikli işlemcilerden daha iyi performans sunabilirken, tekerleği yeniden icat etmek zorunda kalmadan işlem gücünde çarpıcı iyileştirmeler yapabilme potansiyelini gösterebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

windows xp yi çalıştırırsa sıkıntı olmaz. windows 10 nedir ya öyle. çok karışık

@25 Aralık 2015 14:31 yeni adroid ceplere koyarlar masaüstünü kesmez bu.

@25 Aralık 2015 14:31 sen ne diyorsunbe değişik.

İşte; icat diye, geliştirme, AR-GE diye buna derim. İşlemci üreticileri uyumaya, aynı işlemciyi hızını yükseltip geliştirmiş diye ısıtıp ısıtıp sunmaya devam etsinler bakalım. İnşallah en kısa zamanda piyasaya uygun fiyatla çıkar kullanırız.

@25 Aralık 2015 14:40 sence o kadar hızlı şeyi ucuza satarlar mı? yavaş yavaş düşürürler yoksa piyasa çöker.

Evet artık sırada Intel ve AMD nin bolca kazandıkları parayla yatırım yaptıkları basmakalıp aynı üretim bandından çıkarttıkları ve milleti düdükledikleri ürünlerini komple değiştirmeleri var. Geçiş umarım hızlı olur, üretim teknolojisi olarak sınırlara dayandılar. Birkaç atom genişliğinde transistörlerden sonra bu teknoloji ilaç gibi gelecektir. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Elektrik enerjisi kaynağı ile çalışan bilişim teknolojisi nano teknolojide sınırlarının sonuna geldi. Gelecek enerji kaynağına ihtiyaç duymayacak photon hafıza teknolojisinin olacak, sadece Colorado değil Oxford ve Münster Ünileride bu konuda ortak çalışma yürütüyor. Bu buluşun elbette olgunlaşması gerekiyor! Emeği geçen bilim adamlarını insanlık adına tebrik ederim.

1 ay önce böyle bişey hayal etmiştim adamlar yapmış helal olsun

Biz de yorumdan fazlasını yapamıyoruz ülke olarak. Sadece izliyoruz gelişmeleri

İntel iflas eder çıkarsa

@26 Aralık 2015 22:54 neden iflas etsin o da üretir

Yorum beğeni sistemi hatalı! art arda tıklasan da kabul ediyor. ip koruması gerekiyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost