2015'te hangi Android telefonu almalıyız?

Android telefonunuzu bu yıl yenileyecekseniz, doğru telefonu nasıl seçebilirsiniz?

  • Cem Şancı
Hangi Android daha uygun?

Android işletim sistemi öylesine esnek bir yapıya sahip ki, neredeyse her markanın her modelinde farklı özelliklere sahip bir Android işletim sistemine rastlamak mümkün. Hatta üreticiler utanmasalar, dünyadaki her insan için ayrı ve özelleştirilmiş bir Android sistemini telefonlarına yükleyecekler. Gerçi, Android kullanıcılar, telefonlarını satın aldıktan sonra bu işlemi kendileri de gerçekleştirebiliyorlar.

Ancak Android kullanıcıları şunun da farkındalar. Mükemmel bir Android telefonu yoktur. Onu mükemmelleştiren kullanıcılardır. Ama yine de bir Android telefon almadan önce ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını doğru tespit etmek gerekiyor.

Öncelikle kendinize şu soruyu sormalısınız?

Satın aldığım Android telefonu ne sıklıkla güncellemem gerekecek?

Android telefonunuzu güncellemek kötü bir şey değildir. Telefonunuza yeni özellikler gelir, işletim sistemininiz daha güzel görünür, daha etklieyici özellikleri olur. Ancak eğer telefonunuzun donanımı yeterli değilse, yeni bir Android sistemi güncellemesi, telefonun daha yavaş çalışmasına neden olabilir. Hatta depolama alanı yetersiz kalırsa, çektiğiniz fotoğrafları, videoları yükleyecek yer bulamayabilirsiniz. Elbette, kullanıcılara her zaman, uygulama, fotoğraf, video ve belgeleri dahili depolama alanında değil, harici SD kartta saklamalarını öneriyoruz zira dahili depolama alanınız ne kadar dolarsa o kadar telefonunuzun pili o kadar hızlı tükenir.

Telefonunuzun işletim sistemini güncellemenin ötesinde bir de telefonun kendisini güncelleme meselesi vardır ki, buna kısaca telefonu değiştirmek diyoruz. Satın aldığınız telefonu ne kadar sıklıkla değiştireceğinizi önceden planlayarak, daha doğru seçim yapabilirsiniz.

Eğer iki yılda bir telefon değiştirim diyorsanız, bazı telefon operatörlerinin iki yıllık taksitli kampanyalarından, taksitleri telefon faturanıza yansıtarak bir Android telefon alabilirsiniz. Ancak iki sene sonra yeni telefon aldığınızda, aynı yöntemi seçecek olursanız, yine aylık ödemelere devam etmek zorunda kalırsınız ki bu da yıllar boyunca her ay 30-40-50-60 lira gibi telefon taksitleri ödemek zorunda kalmanız demektir. Uzun süreli borçlar insanları bir süre sonra sıkabilir.

Eğer takside girmeden telefon alacaksanız, dilediğiniz zaman yeni bir telefon alma ihtimaliniz de doğar. Bu durumda eski telefonunuzdan daha hızlı vazgeçebilirsiniz. Kolay vazgeçebileceğiniz bir teleofonun da yüksek fiyatlı olmamasını isteyebilirsiniz. Üstelik, tek seferde birkaç bin liralık telefon ücretini ödemek de bütçenizi zorlayabilir. Bu gibi durumlarda, 150 dolarlık Moto E gibi, düşük fiyatlı Android telefonlar acil telefon ihtiyacınızı karşılayabilir ve uzun süre de sağlıklı şekilde kullanabilirsiniz.

Peki yeni telefon almak için doğru zaman ne zaman?

Hiç kimse yüzlerce dolar ödeyip bir telefon aldıktan sonra o modelin bir ay sonra eskidiğini ve firmanın yeni bir model çıkarıp tüm enerjisini o yeni modele yönelttiğini görmek istemez. Bu yüzden bir akıllı telefonu ne zaman alacağınızı bilmek önemlidir.

Firmaların yeni modelleri ne zaman çıkardığını, eski modellere destekleri ne zaman azalttığını bilmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Apple dışındaki firmalar, yani Android üreticileri, Samsung ve HTC genellikle Mobile World Congress'in düzenlendiği Şubat ve Mayıs ayları arasında yeni modellerini tanıtır. Yani eğer bir Samsung Galaxy satına alcaksınız doğru zaman ilk bahar aylarıdır. Böylece bir sonraki Şubat'a, Mart'a kadar, elinizdeki son model Galaxy telefon, Samsung tarafından ilgiyle takip edilir, güncellemeler hazırlanır, yeni Android versiyonları gönderilir... Ama Aralık veya Ocak ayında bir Galaxy telefon aldıysanız, bir iki ay sonra telefonunuz, "önceki model" konumuna iner. Bir seneye kadar da firma tarafından neredeyse unutulur. Elbette teorik olarak hala destek verilmeye devam ediyordur, hala yamalar çıkıyordur ama hayatta tüm teorik bilgiler pratiğe başarıyla uygulanabilse, dünya mükemmel bir yer olurdu.

Motorola ve LG ise genellikle sonbahar aylarında amiral gemilerini değiştirirler.  Bu da aklınızda olsun. Ama elbette MWC'nin çekiciliğine kapılıp Şubat Mart aylarında da ürün tanıtmaları mümkündür.

Yeni bir telefonda hangi özellikler olmalı?

Eğer yeni bir telefon alıyorsanız, elbette ilk baktığınız detay fiyatı olabilir. Ancak içinde bulunduğunuz dönemdeki teknik ihtiyaçları da gözden kaçırmamalısınız. Yani yeni telefonunuzla YouTube'da giderek popülerleşen 1080p hatta 4K videoları seyretmeyi hayal ediyorsanız ama telefonunuzun ekranı veya işlemcisi ya da grafik ünitesi bu zorlu video görevini kaldırmayacak gibiyse, hayalleriniz hızlıca kırılır.

Eğer oyun oynama amacınız varsa ve telefonun grafik işlemcisi 3D oyunlarda sorun çıkaracak zayıf bir işlemciyse bu kez kalbiniz de kırılabilir.

Her gün iki saat süren ev-iş-ev yolculuğunu müzik eşliğinde geçirmek istiyorsanız ve otobüs yolculuğu sonunda telefonunuzun şarjının bitiverdiğini fark ediyorsanız, yine yanlış bir tercih yaptığınız da aşikardır. Bu ihtiyacınız için daha yüksek pil kapasitesine sahip bir model almanız gerekirdi.

Eğer, Instagram'da ünlü olmak, çektiğiniz fotoğraflarla hayran kitleleri yaratmak istiyorsanız, 5 MP kameraya sahip bir model de işinizi görmeyecektir. 12 veya 16 MP kameralı bir telefon almak için biraz parayı gözden çıkarmaya hazır olmalısınız.

Peki ya Rooting?

Rooting, ileri seviye Android kullanıcılarının vazgeçemediği bir özellik. Aslında telefonun gizli saklı kalmış, kilitli özelliklerini açmak için kullanılan Rooting işlemi sayesinde, telefona çok daha yetenekli uygulamalar kurmak mümkün oluyor. Bunu Apple iPhone'lardaki JailBreak işlemine benzetebilirsiniz. Ancak deha detaylı ve teknik bir iş olduğuna emin olun.

Unutmamak gerekiyor ki, Rooting sadece ne yaptığını bile uzman kullanıcıların altından kalkabileceği bir işlemdir. Üstelik, Rootlanmış Android telefonlar, hacker saldırılarına karşı daha savunmasızdır. Ama yine de Android hayranları telefonun zengin yeteneklerini açmak için Root işlemi yapmadan duramazlar, anlıyoruz.

Eğer Root işine girmeye hevesli acemi bir kullanıcıysanız, telefonunuzu satın almadan önce o model hakkındaki Root deneyimleri konusunda forumlarda yapılan tartışmaları dikkatle okumanızı tavsiye ederiz zira her marke ve modelin Root macerası başka bir heyecan ve başka başka riskler içerir. 

Bu detaylara dikkat ederek, sizin için doğru Android telefonu seçmeniz hiç zor olmayacaktır ama unutmayın, Android ile asıl maceranız onu kullanmaya başladıktan sonra yaşanacak ve onu kendi ihtiyaçlarınıza göre zenginleştirip farklılaştıracaksınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 77 Yorum

@20 Mar 2015 01:37 s6 nın fiyatı 6s ile yarışırken artık samsung almanın bir mantığı kalmadı bence. Ayrıca o fiyata telefon alınır mı orası bile ayrı bir tartışma konusu.

@20 Mar 2015 02:03 samsung bitti bence artık bu fiyata telefon alınmaz general mobile bize yeter vestelde artar

@20 Mar 2015 02:03 alınır mı alınmaz mı o herkesin kendi bütçesine bakar. sen veremiyorsun diye kötülemenin manası yok.

@20 Mart 2015 15:03 verememek başka ama bir de ileriyi düşün sen hiç sorgulamadan her fiyattan telefon alırsan ilerde bu giderek artar apple ın iphone politikası gibi şimdi de samsung başladı

@20 Mart 2015 15:03 Ne alakası var ben verebiliyorum ama bu kadar parayı telefona vermek mantıklı mı tartışılır.

Ucuz bir Lumia alın keyfinize bakın.

@20 Mart 2015 02:06 Ucuz lumia alıcaksan yandım. 1yıldır kullanıyorum ve şimdi telefon edilmeye başladı. Sakın lumia almayın

Android alcaksaniz ben nexsus derim

@20 Mart 2015 07:20 nexsus hangı markanın

Nexus alın rahatlayin

Firmalar çok güncelleme veriyor ya, olur güncelleriz. Hiç bir Android telefon da iş yok...

android dünyası bence her sene telefon yenilemek anlamına gelen bir dünyadır.çünkü android hala tam yerine oturmamış bir sistem ve bunu farklı konfigrasyonlarla deneyerek insanların maymundan gelen iştahını kabartarak süsleyerek önümüze koyuyorlar.çevrenize bakın 18-24 yaş aralığı gençlerde en son teknoloji telefonları ve acaba kaçı tam anlamı ile telefonlarına hakimler babaları anneleri sağolsun oğlu yada kızı ben note 4 istiyorum.gidip alırlar harç borç edinerek peki gençler hangi özellikleri kullanıyor kullanan yok çünkü whatssapp,line,tango,viber,facebook,swarm da chek-in atma ben bunu gördüm.özellikle artık yolda bile gözleri gidecek noktada değil telefon ekranlarında olduğunuda gözden kaçırmamak lazım insanlar bu kadar kör bir duruma geldiler.kaldırımda yürüyenler telefon ekranına bakmatan önlerindeki engeli göremeyip takılıp düşecek kadar yaklaştıkları anla oluyor

@20 Mar 2015 10:38 sanki diğer platformlar her sene telefon çıkarmıyor güldürme Alalh aşkına, ya apple'a ne demeli bir model çıkarıyor millet koşup alıyor ama 1 yıl dolmadan s serisi çıkıyor milelti keriz yerine koymaktan başka nedir bu

@03 Nisan 2015 14:53 ama apple sadece son modele değer vermemezlik yapmıyor güncelleme konusundada kusursuz

@27 Ekim 2015 16:35 apple kullandim rezalet abi ios 10 var elimdeki 600 tl tel daha iyi bence iyi olan telefon sony ve htcnin Androide laf gelmez

Kullanacağım pili uzun gidecek kasmayacak modası 1 senede geçmeyecek diyırsanız lumia alın. 2 senedir lumia kullanıyorum hala kasmadı ve hala güncelleme alıyor 3 tane aldı yazın W10 u da alacak oh mis lumia ömürlük telefon valla

lg yada nexus derim parasinin karsiligini veren ust seviye cihaz isteyenler icin ideal

@20 Mart 2015 11:19 lg den haberim yok ama nexusun kamerası hariç bir sorununu duymadım

kusursuz bir telefon vardı biryerlerde ne oldu ona, öyle diyordunuz ya hani

Lumia alın 36 ay güncelleme düşünme derdiniz olmasın :) Ama yeni nesil almak şartıyla (x30,x35 serileri)

düşüneyim bakalımne sıklıkla güncelleyeyim malmısınız olum hangi firme telefonunun arkasında duruyor da güldürmeyin adamı

android mi? yaklaşık üç sene önce bu ucubeden kurtuldum çok şükür. üç sene önce değiştirdiğim telefonumu da hala sapa sağlam kullanıyorum. ne marka kullandığımı az çok anlamışsınızdır :) artık devir akıllı ve uyanık olma zamanı...

@20 Mar 2015 14:32 Arkadaş 3 sene önceki Android ile şimdiki Android i aynı sanıyor :D

@20 Mart 2015 14:32 SAMSUNG :)))

nexus veya lumia :)

Nexus en iyisi.

İos alacaksanız en az 5c ve üst modeli. Android alacaksanız nexus 4 ve üstü ve galaxy s4 ve üstü. Windows Phone alacaksanız 7x ve üstü öneririm. Blackberry almayın zaten.

@20 Mar 2015 17:49 ...Çünkü Blackberry'nin dokunmatik ekranlıları çok az.

@22 Mar 2015 13:26 Param olsa ilk tercihim BlackBerry olur çünkü kendisini bozmayan güvenilir sayılabilecek bir tek o kaldı.

Z serisi ya da nexus başkası alınmaz

@20 Mar 2015 18:18 Nexus'a ok derim de, Sony'den uzak durun...

@21 Mar 2015 07:19 Aynen Sony alınmaz çok hızlı çalışıyoryetişemiyorum :(

@21 Mar 2015 16:09 Hızlı olsa ne olcak? Sen telefon kullanmayı bilmiyorsun.

Android güzel ve kullanisli da burada lumia'yı çok övdüler. Merak ettim doğrusu

Doğru cevap : Hiçbirini ios8 bir harika beyler

@23 Mar 2015 08:16 No ios yes Android

Tercihiniz Android ise kesinlikle nexus a yonelin arkadaşlar. Sonra telefonun guncellenmiyor diye forumlara yazarsanız.

Hiçbiri.Hiçbiri.Hiçbiri.

HİÇBİRİNİ ALMAMALIYIZ BEYLER. YAZIKTIR :)

Android uzak durulmali.hic biri diyorum onun yerine windows 10 cikacaak laptop alin diyorum.android yetersiz teknoloji !

@24 Mar 2015 18:46 o zaman aklından süphe duyduğum kişi sorarım sana telefon görüşmesini nasıl yapacaksın ve nerene koyacaksın o laptopu her yerde yaında mı taşıyacaksın sana güleyim derken sandalyeden düştüm :D :D :D

@03 Nisan 2015 14:48 Aferin ben sana daha çok güldüm. lg g3 alın rahatlayın.

İlla Android alınacaksa sadece Nexus serisi alınır. Ama tabi ki akıllı telefonda kral iPhone'dur, bunu herkes bilir.

@24 Mar 2015 20:49 Ahah ne güldüm kralmış iphone ve akıllı telefon ? -_- Android yada Windows neysede... İos :/

@24 Mar 2015 20:49 Zenfone 5 ve 6 ;) bu fiyata bu özelliklerle kimse yanından geçemez. Teknik ekibi inanılmaz ilgili

@25 Mart 2015 11:35 android kullanıyorum ama kral ios kimse kusura bakmasın

2015 te de bas-konuş telefon kullanmaya devam edicem. Şarj tam bir hafta gidiyor, yolda bırakmıyor.

Nokia 5300 :P

BlackBerry z30 alın. Enaz 3-4 yıl kullanın. Heray güncellemenizi alırsınız, kasılmaz, donmaz, yavaşlamaz. Kullanımı size keyif verir.. Android eziyetinden sonra dünya varmış dersiniz...

@25 Mar 2015 13:59 dimi sonra da android üst model telefonları görünce o paraya keşke android alsaydım yeni çıkan hiçbir oyunu oynayamıyorum, yeni çıkan hiçbir uygulamayı açamıyorum dersin. Nemce sen hiç takılma yaşatmayan 3310 kullan, akıllı telefon kullanayım dersende lumia 520 tam senlik hiç takılmaz hiç arayüzü süper akıcı

Lumia derim 620 var mis telefon w10'da gelecek

@25 Mar 2015 20:08 lumia 620 mi hani şu nuh nebiden kalma 480*800 piksel ekranı ve 512 mb ram'i olan oyuncağa benziyen telefon mu çocuğuma ilk telefonu olarak almayı bile düşünmeyeceğim telefon o telefonun fiyatına 100 tl daha verip çok daha iyi telefon alınabilir. Ayrıca o telefona windows 10 değil 12 gelse o donanımla ve o tasarımla o telefon olmaz.

Önemli olan son galaxy telefon olması değil. Onun özelikleri daha önemli ve en az 3 yıl kullanabilmeli bir insan.

Samsungun Android düzenin kullanmayında özelikle s5 kullanıpda 5.0 lollipop kullanıyorsanız eğer Kişilerinizi durdururlar .

@27 Mar 2015 17:45 Senin gibilerin eline S5 verirlerse böyle sonuçlar doğar işte, Türkçe bilmiyorsunuz google çeviriden kopyalayıp yapıştırıyosunuz heralde.

Ram 1gb (ve tabii ki altı) olmasın da ne olursa olsun

tabiiki lumia en kötüsü en iyi androidi katlar

hiç birini seçmeleli tabi ki.

bnde asus zenfone 5 var 2gb ram 16 gb hafıza s5 gibi telefon süperr

@01 Nis 2015 15:59 abartmaya gerek yok s5 nerede zenfon 5 nerede s5 zenfon 5'i 4'e 5'e katlar. En başta işlemci performası s5 te çok daha iyi, kamera performansları zaten ortada ekran desen zaten görünen köy kılavuz istemez. Güncelleme desen s5 lolipop güncellemesi aldı daha zenfonlar güncelleme alacak, zenfonun tek artısı düşük fiyata orta düzey donanım sunuyor olması fiyatı yüksek olsun o zaman alan olur mu yada s5 gibi telefon diyen olur mu görürüz.

@03 Nis 2015 14:33 sen samsungun ortağı mısın yoksa avukatı mı? Dörde beşe katlarmış... Saçma sapan yorumlar yazmayın böyle.

@03 Nisan 2015 14:33 selam güncelleme gelmesinde zaten kardeşim.android 5 li note3,note4,sony z2 yle bizzat karşılaştırdık telefonları.abartısız fark çalıyo zenfone5.su an kullandığım twlefondur.inanmyan yada bi markanın fanlarına hodri meydan.700 liralık telle 2000 liralık tel sahiplerini çatlatıp kudurtmak ayrı bi zevkim oldu:)akıl var nizam var kardeşler yaa.adamlar gerçek değeri 1000 tl etmiycek telleri bizler 2-3 katından kasıyolar.uyanalım.bahsettiğim tellerin yavaşlığı lollipop tandır...

Bence telefon z3 ha android almayacaksaniz nokia lumia 1520 alın tavsiye ederim

bu devirde en mantıklı android nokia Xl evet şaka deil kamerası dayanıklılığı hızı gerçekten muhteşem . şuan bende s3 neo var XL alıcam.

önemli olan iç kısmı dış değil

3 senedir önce Lumia 920 Sonrası 1020 Kullanıyorum 3 senede windows mağazadan telefonuma indirdiğim oyun ve uygulama sayısı 1084 olmuş .Bir kere bile ben bunu çalıştıramam demedi hangi oyunu yada uygulamayı kursam donmadan ve kasmadan çalıştırdı.Lumia telefonlar nokianın fabrikasında üretiliyor.samsung un HTC nin esamesi bile okunmazken Nokialar vardı.Şimdi Buldozer gibi telefon üretiyorlar.Tavisye Edeceğim Telefon Lumia 930

Abi ben samsung dan başka telefon almam ancak böyle s6 almam çünkü bu paraya bence kimse almaz en iyisi galaxy s5 ben 1 yıldır bu telefon u kullanıyorum hiç bir sıkıntısı yok 3 defa suya düştü ve eskisinden daha iyi çalışıyor parasının hakkını sonuna kadar veriyor

sony nin telefonlarını beğeniyorum arayüzleri hem kolay hem çok akıcı pil rakiplerinden kesinlikle daha iyi dayanıyor malzeme kalitesi olarakta çok üst seviyede

arkadaşlar bence samsung galaxy e5 alın hem 850 tl özellikler 4 çekirdek , 8mp arka , 5 mp ön kamera ,süper amoled ekran ve ve 5 inch ekran boyutu var . ben şahsen bu hafta alcam media markt tan bu arada bu telefon s3 s4 s5 ve daha biçok telefondan daha hızlı you tubeden bakın

Arkadalar sizce hangi teli alayım burdan aldigim bilbilere gore asus zefone iki almayi düşündüm benim için kasmaması, pilinin uzun süreli olması , ayricada ben telimde oyun oynicagim için görüntüsü iyi olmalı en az 13 megapiksel olmalı ramininde en az 3 gb olması zaten zefone 2 nin ki 4 bilgisayar kadar BU BILGILERE UYGUN TELEFON ALSCAGIM YARDIM ISTIYORUM AYRICA GÜNCELLEME SIKLIKLA GELSİN YANİ ŞİRKET TELEFONUNUN ARKASINDA OLSUN İSTİYORUm...ÇOGÜ KİSİ ZEFONEYLE 2000 TLLIK TELLERE HAVA ATMIs...

Arkadaşlar ben tel alacağım yaşım 13 benim isteddigim telin özellikleri en az 13 megapiksel olsun gòrüntü kalitesi güzel olsun ayrıca benim yaşımdakilerin yapacağı gibi telefonumla oyun oynayacağım yani en az 3 gb ram olsun zefone 2 ninki 4 müş yani buda bir bilgisayara denk.. burda okuduğüma göre ve birkaç arkadaşımın söylediklerine göre zefoneyle 2000 tl lik tellere hava atmışlar...En önemli noktalardan biride pilinin uzun süre dayanmasıdır.. öyle htc gibi hemen tükenmesin...YARDIMbeklerim :D

BENCE SADECE PARA TUZAGI AMA ILLA BİR TELEFON ALACAGIM DIYORSAN BU KESİNLİKLE Z 5 PIRIMUM OLMALI Z1 KULLANDIM 2 SENE BOYUNCA HİÇ SIKINTISI NI GÖRMEDIM

Ama daha ülkede satışı yokki nezamn gelcek bilgin varmı

En iyisi dumanla iletisim

androidin arkasında koskocaman google var daha neyin kafasındasınız

Sizce Vodafone smart 6 mı ya da Turkcell T60 veya T70 mi almalıyım ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play