2016'da bambaşka bir Bluetooth geliyor!

Bugün kullandığımız Bluetooth teknolojisinden çok daha iyi, çok daha hızlı bir Bluetooth geliyor!

  • Ercan Uğurlu
2016'da bambaşka bir Bluetooth geliyor!

Bluetooth kablosuz bağlantı teknolojisi ilk zamanlarından bu yana çok yol kat etti. Nesnelerin İnterneti'yle beraber önümüzdeki dönemde de ona çok ihtiyaç duyulacağı kesin. Zira akıllı evlerle beraber gelen ışıklandırmalar, kapı kilitleri, termostat, buzdolabı ve diğer ürünlerin birbirine bağlanması için Bluetooth'un bu konuya dahil olmaması düşünülemez. Bluetooth Special Interest Group da, buna ilişkin çalışmalarına hız kazandırmış durumda.

Bluetooth SIG'in açıklamasına göre, Bluetooth alanında, 2016 yılında gelecek olan yeni standartla beraber ciddi atılımlara şahit olacağız. 2016 sonunda veya 2017 yılının başında yeni standardı kullanıma sunacak olan Bluetooth SIG, bu standartla beraber halihazırda kullanılan Bluetooth bağlantısının menzilini çok daha fazla artırarak hem daha geniş bir alanı kapsamayı, hem de daha yüksek miktarda veriyi taşımayı amaçlıyor.

Öte yandan elbette daha yüksek hızda veri transferi de amaçlanırken, bir diğer önemli nokta ise enerji kısmında beliriyor. Zira yüksek hız ve menzilin genişlemesiyle beraber enerji noktasında da bir takım atılımlar yapılacak ve birbirine Bluetooth üzerinden bağlı cihazların "gücüne gitmeyecek" yöntemler belirlenecek.

Şimdi gözler Bluetooth Special Interest Group'a çevrilmiş durumda. Bakalım yeni standardın tüm detaylarını ne zaman bizlerle paylaşacaklar...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

bluettoth zaten iyiydi bütün suç ilerici gibi görülen aslında gerici olan iphoneun basit bir resim bile paylaşamayan cep telefonuna 3000 tl vermeye devam.

@14 Kasım 2015 16:00 anlamadığın şey şu onu aldığın zaman resmi paylaştığın kişide 3000 liralık telefona sahip oluyo he birde internet denen bişey var istediğin kadar rahat paylaşabilirsin

@14 Kasım 2015 21:59 Yaw He He

@14 Kasım 2015 16:00 Bluetooth teknolojisi telekominikasyon devlerinin ortak girişimleri neticesinde nesneler arası güvenli iletişim amaçlı geliştirilmiştir. Veri paylaşmktan ziyade veriden faydalanma... Yersen(!)

geleceği parlak yiyeceği ......

Iphone si olana buyuk sok :D

Bluetooth sorunları: Mesafe Veri Aktarım Hızı (mbit) Güvenlik Açıkları

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play