2016'da kaçırmamanız gereken uzay olayları!

Belki 2015 kadar hareketli geçmeyecek ama 2016'da da, uzayda önemli gelişmeler yaşanacak!

2016'da kaçırmamanız gereken uzay olayları!

Uzay tutkunları için 2015'ten daha hareketli bir yıla rastlamamız zor olacak gibi görünüyor. Plüton'a ulaşan New Horizons'tan Mars'ta suyun keşfedilmesine, Dünya 2.0'ın ortaya çıkışından tekrar kullanılabilen roketin başarıyla indirilmesine, uzay keşfi açısından çok aktif bir 12 ayı geride bıraktık.

Peki 2016'da bunların üzerine neler eklenebilir? Meteor yağmurlarından NASA'nın Jüpiter yolculuğuna, uzayda 2016'da da bizi birçok gelişme bekliyor.

9 Mart - Güneş tutulması

9 Mart'taki tam güneş tutulması, Sumatra, Borneo, Sulawesi ve Moluccas'tan izlenebilecek. Ay ve Güneş aynı hizaya geldiğinde Ay'ın etrafından süzülen kırmızı ışıklar izleyenleri etkileyecek.

9 Mayıs - Merkür'ün geçişi

Gezegenlerin Güneş'in önünden geçtiğine nadiren rastlarız. Dünya'dan yalnızca Venüs ve Merkür'ün Güneş önünden geçişine şahit olabiliyoruz. Her 100 senede 13 kez Güneş'in önünden geçen Merkür, 9 Mayıs'ta bu geçişlerinden bir tanesini yapacak. Ancak onu görebilmek için özel ekipmana ihtiyacınız olacak.

Mayıs - Tim Peake, ISS'den geri dönecek

171 gündür Principia görevini sürdüren Tim Peake, Mayıs'ta Dünya'nın atmosferine girerek yeryüzüne geri dönecek. Peake tam olarak Kazakistan'a inecek ve birkaç gün güvenli olarak yürüyemeyeceği için tekerlekli sandalye kullanacak.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2016'da kaçırmamanız gereken uzay olayları!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir