2016'nın en değerli markası belli oldu!

Apple, Google, Facebook veya bir diğeri... 2016'nın en değerli markası olma unvanını, bakın bu kez hangi dev elde etti...

Apple dünyanın en büyük markası seçildi...

Bazılarına göre Apple sönükleşiyor, yenilikçi hissini kaybediyor. Kimine göre ise Apple, Steve Jobs olmadan kaptansız bir gemi gibi sürükleniyor. Ama yine de o Apple, dünyadaki en değerli marka olmaya devam ediyor.

Markalandırma danışmanlığı Interbrand, yaptığı "2016 en iyi dünya markaları" listesinde Apple'ı yine birinci sıraya yerleştirdi. Yapılan hesaplamalara göre Apple geçen yıldan beri değerini yüzde 5 arttırdı. İkinci sırada olan Google yüzde 11 oranında büyüdü. Coca-Cola üçüncü (düşüşte), ve Microsoft da dördüncü sırada. Bu markaların ardından Toyota, IBM, Samsung, Amazon Mercedes-Benz ve GE geliyor.

Interbrand'ın bu sonuçlara nasıl vardığını merak ediyor olabilirsiniz. Şirket, markaların finansal performansına bakıyor, markanın ürünün satışındaki etkisi araştırılıyor ve marka ile gelen premium fiyatlar inceleniyor. Doğal olarak Apple bu değer ağacında en yukarıdaki yerini alıyor.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Google değilde alphabet in değeri ne kadar önemli olan o bence çatı şirkete bakmak lazım bu durumda

@09 Ekim 2016 13:12 Çatısız çok ev gördüm ben, kardaaşş!

gerçek kalite her daim zirvede yer alır....

Aslı astarı olmayan bir iş. Dedikleri kriterlere göre bir araştırma olsa idi, Harley Davidson Apple'ın ardından ikinci olurdu. "Marka faiş fiyatları kabul ettitebiyor" budur işte.

Apple nasıl 1. Oluyor anlamış değilim

Marka değerinde Google 1. olmalıydı. İnandırıcı gelmiyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir