249 dolarlık Linux tablet zoru başaracak mı?

Hem Linux hem de Android'i çalıştırabilen bir tablet arıyorsanız, PengPod aradığınız cihaz olabilir!

Oynat

Son senelerde Apple, Samsung ve Google gibi isimlerin hükmettiği tablet dünyasında yeni bir fikirle ortaya çıkıp başarılı olmanız hiç de kolay değil. Peki Android ve Linux'u çift ön-yükleme yapabilen PengPod'un hiç şansı var mı? Bu, tamamen tabletin kullanıcılardan alacağı desteğe bağlı.

Geçen senenin sonlarında 7 inç'lik ve 10 inç'lik tablet için Indiegogo'da 72.000 dolar toplamayı başaran PengPod takımı, SD karttan Linux'u ön-yükleyebilen tableti başarıya ulaştıramadı. Çeşitli sorunlar, bu iki modelin geliştirilmesinin iptal edilmesine yol açtı.

Neal Peacock yönetimindeki takım, geçen ay tekrar bir araya geldi ve 9.7 inç'lik PengPod 1040 için fon toplamaya başladılar. İlk tabletlerin tasarımını geliştiren PengPod 1040, ön-yükleme için bir SD karta da ihtiyaç duymuyor. Peacock, en az 249 dolar yardımda bulunanlara (ABD dışındakilere 294 dolar) tableti Aralık ayında sağlayabileceklerini iddia ediyor. Tablet şu an 48.000 doların üzerinde yardım toplamayı başarmış görünüyor.

PengPod'un üstün özellikleri arasında 2.048x1.536 çözünürlüklü ekranı ve sağlam yapısı bulunuyor. Dokunmatiğe adapte edilen Linaro Linux'la çalışan cihaz, Ubuntu Touch, Fedora, ArchLinux ve OpenSUSE gibi dağıtımları da çalıştırıyor. Cihazın kullandığı Android sürümü ise Android 4.1, ancak Peacock Android 4.2 üzerinde çalıştıklarını söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Anlyamadim zaten Android bir Linux urunu ikisi bir arada ne demek???

@grezimonk düzeltiyorum: Android bir Linux işletim sistemi türüdür, değiştirilmiş Linux Kernel kullanır ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

@18 Eki 2013 19:12 GNU/Linux tanımını tam karşılamıyor ve ondan bu nedenle nefret edenler var... saf Linux kerneli kullansa belki daha istikrarlı olurdu bende x86 versiyonu kulaklık takınca oturumu kapatıyordu...

lubuntu çok yaıkşmış ;)

hem linux hem android çalıştırmak? tam freak şov olmuş....

249$ çok değil mi? Türkiye'de kimbilir kaç TL olur...

Grezimonk o kadar savunduğun androidi kapalı kaynakmı sanıyosun komik ergen seni =D

pentest olursa süper olur :D

android kapali k.kodlu olsa bu kadar tutarmiydi arkadasim :)

Başarır. Neden başarmasın ki, Linux hem başarılı ve güvenli işletim sistemi

android linux üzerinde çalışır. daha açığı linux çekirdeği üzerine konmuş verimsiz java katmanıdır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir