25 Yaşında Windows'a bakış!

Windows'un 25. yaş günü şerefine, Windows 1.0'ı baştan sona inceledik. İşte detaylar...

  • Ali Güngör

Windows 20 Kasım 1985'de dünyaya geldi ve 25. yaşını geride bıraktı. Peki 1986'da incelenen Windows 1.0 hakkında görüşler nasıldı? İşte şimdi yıllar öncesine gidiyor ve 25. yaşında ilk Windows'a ve döneme, o zamandan bugüne değişenlere ve değişmeyenlere bakıyoruz.

Microsoft Windows 1.0 ile birlikte MS-DOS işletim sisteminin üzerine ilk grafik kullanıcı arayüzünü yerleştirerek kullanıcıların yeni bir işletim sistemi dünyasına adım atmasını sağladı. Yeni kullanıcıların karşısında ne yapacağını şaşırdığı komut satırı sisteminden sonra bu bir devrim niteliğindeydi.

Microsoft'un o zamanlardan bugüne kadar başarısının değişmeyen bir sırrı var: Kullanıcı dostu işletim sistemi. Ancak Windows'un bazı sorunları da değişmedi...

Değişmeyenler...

Windows kutusu

Windows'un ilk sürümünden bu yana değişmeyen problemleri arasında hep daha fazla donanım gücü istemesi yer aldı.

Bunun haricinde en temel sorun işletim sisteminin popülerliği olabilir. Sayısız uygulama ile en güçlü yazılım desteğine sahip olan Windows işletim sistemi, aynı zamanda en çok virüs desteğine de sahip. Zararlı yazılımların büyük çoğunluğu ne yazık ki Windows için hazırlanıyor.

Güçlü yazılım desteğine dönecek olursak, Windows sadece uygulamaların değil, DirectX sayesinde oyunların da temel platformu olma özelliği taşıyor. Elbette oyunların DOS temelinden DX ve Windows temeline geçmesi ilk Windows ile hemen gerçekleşmedi, ama sonunda oldu.

Windows Masaüstü!

Windows'un kolay kullanılabilir olmasındaki en büyük etkenlerden birisi masaüstü oluyor.

Kullanıcıların günlük çalışmalarını basitleştiren masaüstü, sanal bir katman ile karışık dosya sistemleri içerisinde geçirilen süreyi azaltıyor. Apple bu konsepti geliştirmek için 3 yıl boyunca çalıştı ve ortaya Lisa'yı çıkarttı. Ancak son derece pahalı olan sistem tutmadı.

Macintosh bilgisayarlar daha ucuz olmalarına karşın fiyatları yeterince düşmeden yaygınlaşamadılar. Özellikle ofis kullanımında Mac fiyatları çok daha pahalı olmasına karşın, karşılanabilir boyutlara indiklerinde ciddi biçimde tüketici kitlesi bulmayı başardılar.

Mac'in kritik hatası

Mac fiyatlarının yüksek olması rakiplerin çok işine yaradı. Mac'in kullandığı arayüzün kolaylığına sahip işletim sistemleri üzerinde çalışmalar yapıldı.

Basit ve verimli çalışma arzılanıyordu ve IBM de buna uygun bilgisayarlar geliştirdi. Microsoft da entegre bir yazılım paketi olarak Windows'u geliştirdi.

Windows'un Mac'e benzerliği su götürmez bir gerçekti. DOS'taki komut yapısıyla ilgili bilgi sahibi olmadan masaüstünden uygulamalara birkaç fare tıklamasıyla erişmek, kolayca çalıştırmak, sürükleyip bırakmak, koplayamak ve yapıştırmak mümkündü. Mouse kullanımı herşeyi değiştiriyordu...

O zamanlar yoktu

İlk Windows'ta multitasking yoktu. Uygulamalar arkaplanda geçici olarak donduruluyordu. Bu sayede 360K'lık iki sürücüsü olan ve maksimum 640 kilobyte RAM kullanabilen bilgisayarlar zorlanmadan pek çok iş arasında geçişe imkan tanıyordu.

Basitçe özetlemek gerekisre Windows neredeyse bütün bilgisayarlarda kullanılabilen son derece güvenilir, hızlı ve kullanışlı bir işletim sistemiydi.

Yüksek sayılabilecek sistem gereksinimlerine karşın yazı yazmaya, resim çizmeye ve başka işler yapmaya yarayan uygulamalar sisteme dahil edildi.

Hafıza sorunları

Windows ile birlikte gelen uygulamaların bir bedeli de vardı. Örneğin Paint uygulaması 90KB yer tutuyordu. Notlar ile birlikte 190 KB'a ulaşan hafıza kullanımı, 360 KB'lık bir floppy disketin yarısından fazlasını dolduruyodu. İşte bu yüzden Windows'ta multitasking'in olamayacağı dahi konuşuluyordu.

Bugün aynı multitasking meselesinin cep telefonlarında aranan bir özellik olması da gelişimdeki paralelliklerden birisi olarak dikkat çekiyor.

İlk Windows'u rahat kullanabilmek için gerçekten güçlü ve pahalı bir sistem gerekiyordu. Windows XP ve Windows 7 ile birlikte ise durum son derece rahat bir dengeye oturdu denebilir.

Gelişimin önünü açan işletim sistemi

Windows tek bir ekran üzerinde pek çok uygulama kullanmaya izin vererek kullanıcılara zaman kazandırdı. Ancak elbette sistem yavaşlamaları ve istikrarda sorunlar de beraberinde getirdiği bedeller oldu.

Yazılım geliştiricileri durmadan yeni özellikler getirdiği için donanımın gelişmesi de kaçınılmaz oluyor. Windows 1.0'ın 4 adet 5.25 inç floppy disket ile gelmesi ve daha sonraki uygulamaların da çok disket gerektirmesi, bunun pratikte yarattığı bazı zorluklar yeni depolama ürünlerini gerektirdi.

Daha güçlü işlemciler, daha çok bellek, daha geniş kapasiteli sabit diskler ve CD, DVD gibi optik depolama birimleri hep bu gelişimin sonucu olarak ortaya çıktılar. Windows, gelişimin önünü açtı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

gui i ilk macintosh bilgisayarlar kullandı.

kim napsın windows 1 yi başka işiniz gücünüz yok muydu :D

pastamızı aldık ailece kutluyoruz.

her sene aynı şey...

şunu görünce aklıma hep "pirates of the silicon valley" filmi geliyor. bill gates'in grafik arayüze sahip mac'i görünce dumur olması, steve jobs'un şirketi lisa ve mac için çalışan takımlar halinde bölmesi, sonra bill gates'in apple'a kazık atması falan :D

Grafik arayüzünü macintosh kullandı ama işi windows kaptı. ne oldu? fanatikler kabul edin windows her türlü macten baskın. macte olupta windows ta olmayan bir program söyleyin de bilelim.

Windows her zaman Mac OS ve Linux'tan iyi oldu zaten, Windows en kullanıcı dostu arayüze sahip, ve uygulamalar tarafından en çok desteklenen işletim sistemi, Mac OS'un çok kullanışsız bir arayüzü var Linux'un ise en kötüsü MS-DOS Linux'tan çok daha iyidir bence, telefonum bile Windows Mobile iPhone'dan çok daha iyi ayrıca Windows Mobile'da multitasking senelerdir var Apple ise daha yeni akıl ettide yeni update çıkardı, benim 5-6 senedir bilgisayarım var ve 5-6 sene önce daha ilk kez kullanmıştım şimdi ise sistem mühendisiyim, Windows Server ve Active Directory yönetimini biliyorum Mac OS zaten sadece Active Directory olmadığı için bile baya ezik kalıyor, Mac'im olsaydı Mac OS'u formatlar Windows kurardım(PowerPC işlemciysede sorun yok, bende Virtual PC kullanırım).
Teşekkürler Microsoft.

yavaş inceleyin 1.0 ı
1.01 versionu dur ancak o 1.0 versiyonu asla piyasaya çıkmamıştır ve çok özel sırları içerdiği bilinmektedir

GUI bir apple icadı değil. fare ve ethernet de dahil xerox icadıdır, çok daha eskidir.
gatesi şaşırtan şey böyle bişeyi ilk defa görmesi değil, rakip firmanın bunu daha önce piyasaya sürmesidir. birçok şeyi daha önce sürmesi de daha doğaldır çünkü apple aristokrat bir sistemdir. sermaye sınıfının tüketim malzemesidir ve yeni buluşların üretime geçirilmesi bu sınıf için daha kolay ve hızlı olur. PCler sanayi ve halk tipi cihazlardır, radikal değişimler daha yavaş olur. ayrıca microsoft mac için office paketi üretmeyi kabul etmese bütün maclerin kaderi lisa tarlası gibi olacaktı.

mac te olup windowsta olmayan benim bildiğim final cut var. mac taraftarı olduğum için değil, bilgi amaçlı söylüyorum. ayrıca. lisanslı windows kullanıcısıyım herkese saygılar

27 Kas 2010 12:12; sanırım ubuntu üzerinde compiz fusion kullanmadın :) en esnek yapı. win7 nin başarısı da azımsanamaz...
mac, linux tabanında windows için hep bir adım geride kalıcak. "en basitinden" mac kullanıyorsanız, win7 Plug 'n Play çağının içine etmişken siz hala "Mac Kullanıyorum, hangi tarayıcı modelini almam lazım" diye sorular sormak zorunda kalırsınız... altı - üstü bir "tarayıcı". onun dışında endüstriyel sistemlerden hiç bahsetmeyelim... hatta MAC kullanıcıları BlueRay oynatabiliyormuydu ? :))

Surda yorum yapan Apple hayranlari bu yorumu yapma sansini size Billa Gates sundu ama farkinda dgeilsiniz.
88 yilinda matbaaciyken 10 ila 20 bin dolarlik maclari hatirliyorum sizlere aslinda o mustahakdir.
Ha ülkede bir kesim var param var alirim mantiginda konusur ama bu kesim genelde hazirci ve hic bir sey bilmiyenlerden olusuyor.
Yorumlara hayir basarak marifet yaptigini sanmak falan komedi aslinda genelde bunu Linux ve Macccilar yapiyor üzücü

1.0 sürümlerden her zaman nefret etmişimdir :)

pc 8-16 renk gösterip biip ten başka ses çıkarmadığı dönemlerde AMİGA500 kullanıyorum hemde bilmem kaç kanal stereo ses 4096 renk ile ama sonra amiga işi yeterince takip etmedi... fiyatını da düşürmedi kendisi piyasadan silindi gitti... geriye sadece hoş anıları kaldı :( ahhh amiga ahhh

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost