3 boyutlu fotoğraf: Sistem nasıl işliyor?

3 boyutlu fotoğraf dönemi bu kamera ile resmen başlıyor: Peki ama sistem nasıl işleyecek?

  • Ali Güngör
Yeni bir trend mi başlıyor? 3D fotoğrafçılık...
Bu cihaz iki tarafta iki gözüyle insan gibi 3D görüyor

Fujifilm henüz resmi açıklama yapmasa da yeni 3D fotoğraf makinesinin özellikleri açığa çıktı.Kompakt dijital fotoğraf makinesi, dünyada bu boyutlarda 3D çekim yapabilen ilk cihaz. İki yanda iki gözüyle dikkat çeken bir görünüşü var. Çektiği fotoğrafları 3D görmek için ise özel gözlük gerekmeyecek. Bu fotoğrafları görmek için iki seçenek var. Bunlardan ilki 20 cm'lik LCD ekranı olan 3D dijital bir fotoğraf çerçevesi.
İkinci seçenek ise çok ilginç: Fotoğraf baskısı olayına yeni bir soluk getirecek 3D baskı! Fotoğrafın üzerinde plastik bir katman olacak ve bu da gözlüklerin yaptığı işi yapacak.

Eylül ayında çıkacak ürün 600 dolar civarına satılacak. Fujifilm ismini de Nikon, Olympus ve Canon gibi sağlam rakipler arasından bu farklı ürün sayesinde ön plana çıkartmaya çalışacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

umarım başarılı olurlar. fikir çok güzel. ama bana tam 3D cekebilecek gibi gelmiyo. objelerin arka kısmını nasıl yaklayacak.

Objelerin arkasını tabi ki yakalayamaz önemli olan derinlik mevzusudur.şu an iki boyutludur fotoğraflar.yükseklik ve genişlik.buna derinlik kazandırıldı mı o zaman 3 boyutlu fotoğraflar oluşur.

objelerin arka kısmını önden bakınca görebilen bir arkadaş yoktur herhalde :D bence çok güzel bir düşünce.. süper olacak gibi düşünsenize düz bi yüzeye bakarken sanki gerçek bir objeye bakıyormuş gibi yan taraflarını seçebileceğiz..

Objelerin arka kısmını yakalamasını beklemeyin. Yaptığı şey iki faklı lensi kullanarak gördüğünüz objeyi hem sağ hem sol gözle görüyormuşçasına bir derinlik hissi uyandırmak. Örnek vermek gerekirse bir ağacın önünde duran bir arkadaşınızın fotoğrafını çekip baktığınızda arkadaşınızla ağaç arasında ne kadar bir mesafe olduğunu kestirebileceksiniz.

3D ceki bilen bu boyutlarda makine cıkana kadar en iisi ve dünyanın ilk makinesi bu fujifilm bu yönlerde ilklerin firması bunun gibi bir cok ilkede adını yazmışbir firma örneğin superCCD ilk fuji tarafından cıkarılmıs sony tarafıncan calınmıs bir teknoloji bunun üzerine fujinin bir ilki olan superCCD EXR teknolojisinide unutmamak lazım hangi buyuk firmadan boyle yenilikler gördük ayakta alkışlarım ben fujiyi insan gözünü taklit etmeye en yakın firma

Sistemi elimize almadan denemeden beğenemeyiz. Fujifİlm fotoğrafçılıkda ciddi firmalardan birisi tek eksiği rakip firmalar kadar reklam yapmıyor olması bence, 3D fotoğraf makinesi ise biz gözümüz ile baktığımız zaman karşımızdaki insanın sırtını görebiliyor muyuz. Hayır arkasındaki objeyi görebiliyoruz ve derinliği algılıyoruz. burada esas olan konu bence dolgunlugu verecek olması gibi geliyor.

3G unutulcak 3D gelicek herkes hazır olsun.) teknolojiye ayak uydurmak diye ben buna derim..fuji yapıyosa bu teknoloji 3 boyut kazanmış demektir..

Benim anlamadığım bir olay forumda almış başını bir furya kimin ne dediği belli değil, insanlar kendi çıkarları için bir çok şeyi kötüleyip övüyorlar. Açıkcası forumlarında bu tarz takdirlerinde dozunu gerçekten kaçırıyoruz. Fujifilm 3 D makine yaptım diyorsa demek ki yapmıştır. 3 D görüntü veremeyecekler ise zaten iddaa edip prestij kaybetmezler. Eğer Donanım olarak imkansız olsaydı Chip' te bu konuyu ele almazdı. Bence gerçekten güzel bir çalışma olacaktır.

3 boyut kavramını pek çok kişi yanlış anlıyor. bu ekranlar ve makineler de amaç insan gözünü taklit etmektir. insan 2 gözüyle bir nesneyi farklı açılardan görür ve 2 görüntü beyinde bir şekilde birleştirilir. 2 görüntü arasındaki açı farkından derinlik, yani z boyutunu algılarız. Çok basit bir deney .( tek gözünüz ile gevşek tuttuğunuz 2 kalem ucunu dokundurmaya çalışın.- 2 boyut)

Fuji Yapmışsa Doğrudur. ccd Varken Süper Ccd'yi Piyasa Sürdü. Daha Sonrasında Süper ccd EXR Devreye Girdi. Ve Devrim Yarattı. En İyi Kompakt Makinası F200EXR SeçiLdi. Şimdi İse Yine Çok ßüyük ßir Devrim Yaparak 3D YapıyorLar. Sonuç OLarak TeknoLojiye Ayak Uydurmak İstiyorsak Fuji'yi Takip EtmeLiyiz. Çok ßüyük AtakLar Yaparak TeknoLojiyi ßize Getiren ßir Firma HaLine GeLdi Fuji.

Sen de yorum yaz