3'te 1'i İşletim Sistemi, Şarkılar Nereye?

Şubat ayında piyasaya çıkması beklenen Wizpy adlı 4 gb'lık mp3 çalar'ın işletim sistemi 1,5 gb!

Linux geliştiricileri her fırsatta Windows işletim sisteminin ağırlığından ve hantallığından dem vuradursun, TurboLinux firmasının Şubat 2007'de piyasaya çıkarmayı planladığı Wizpy isimli OGG/MP3/WMA/AAC oynatıcının 4 GB'lık disk kapasitesinin 1.5 GB'înın, yani yaklaşık 40%'nın işletim sistemi ve uygulamalar için ayrılıyor olması sorun yarattı. Çok geniş alan kaplayan işletim sisteminin küçültülmesi için çalışmalar sürerken yetkililer bu ağırlığın her şeyin daha iyi olması için olduğunu ve oynatıcıyı yavaşlatmayacağını savundular.

1.7" OLED ekrana sahip olacağı belirtilen Wizpy'nin 84×42×12 (mm) boyutlarında ve 60 gram ağırlığında olacağı duyuruldu. Şubat 2007'de piyasada olacak ürünün tahmini satış fiyatı ise 250$.

Erdem Levent

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

1.7" ekran icin 1.5 gb linux.Bu sefer linux cular abartmis.Dsl bile 48 mb yer kaplıyor.Dsl ethernet dahil hertür internet baglantısını bile destekliyor.Hani buna birde müzik oynaticilar eklesen olsun 100mb.Bir de usb girisi ile istediginiz bilgisayardan kendi ayarlarınız da size özel bir sistemle nete girin deseler tatdan yenmeyecek ama bunlar tadını kacırmıslar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir