30 Santimden Şarj Eden Kablosuz Şarj

Geliştirilmekte olan bir kablosuz şarj teknolojisi, mevcut teknolojiye çağ atlatabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
30 Santimden Şarj Eden Kablosuz Şarj

Kablosuz şarjın sinir bozan yanlarından bir tanesi, şarj sırasında cihazınızın şarj yüzeyinin üzerinde durması gerekmesi.

Bu yüzden kablosuz şarjın tam anlamıyla kablosuz olduğu söylenemez. Gerçek kablosuz şarj hayalimiz ise telefonun uzaktan şarj olabilmesi. Şimdi ise bir araştırma takımı, bu işi başarmaya yaklaşmış olabilir.

Pi adlı firma, birden fazla cihazı 30 santimetreden şarj edebilen bir şarj cihazı geliştirdi. Pi şarj cihazı, rezonant indüksiyon ile çalışıyor (Qi şarj cihazları ile aynı teknik) ancak bir algoritma sayesinde menzilini genişletiyor. Algoritma, şarj cihazının cihazın konumunu bulmasını ve bu yöne doğru bir manyetik alan oluşturmasını sağlıyor.

Firma, TechCrunch Disrupt San Francisco'da sahnede dört telefon ve bir tableti aynı anda şarj edebildiğini gösterdi. Dolayısıyla teknoloji çalışıyor gibi görünüyor. Şu an cihazın şarj olabilmesi için özel bir kılıfta bulunması gerekiyor ancak Pi, iPhone 8 gibi yeni cihazların böyle bir kılıfa ihtiyaç duymayacağını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Arkadaşım bunu zaten 80 sene önce Nikola Tesla yaptı, bizzat deneyini Belgrad'ta gördüm. Millet neyin kafasını yaşıyor anlamıyorum xD

@21 Eylül 2017 22:49 yanlış kardeşim 120 yıl önce

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost