30 yıl öncenin efsane faresi ile tanışın!

Microsoft'un tam 30 yıl önce satışa sunduğu ilk bilgisayar faresi ile tanışmaya hazır mısınız?

30 yıl öncenin efsane faresi ile tanışın!
Dede, torununun yanında

Mayıs 1983'te Microsoft'un ilk PC fare ürünü, "Microsoft Mouse" gibi basit bir isim ile raflara çıkmıştı. Veşimdi Microsoft'un bu efsane faresi, otuzuncu yaşını kutluyor.

Fotoğrafta, 30 yaşındaki bu farenin, devasa paketi ile beraber bir görüntüsü var. 30 yaşındaki farenin yanında ise firmanın en son çıkan ve en küçük farelerinden biri olan "Wedge" modeli faresini görüyorsunuz. Bu karşılaştırma, teknolojinin ve Microsoft'un günümüze kadar ne kadar fazla değişim geçirdiğini görmek için yeterli.

İlk fareler iki farklı şekilde üretiliyordu. Üretilen bazı fareler; "IBM PC"de çalışırken, geri kalanlar ise MS-DOS ile çalışan herhangi bir bilgisayarda çalışabilecek şekilde idi. Ayrıca ilk Microsoft fareleri, hediye olarak "The Game of Life" adlı bir oyun hediyesi ile beraber geliyordu. Bu oyun eğlencenin yanında, komut sistemini tanıtmak gibi bir amaçla da kullanılıyordu.

Ancak 30 yıl geçmiş durumda ve fare üreticileri artık "top"u bir kenara bırakmış ve lazerli sisteme geçmiş durumda. Ayrıca bilgisayar kasalarındaki özel fare girişlerinin de yerini USB girişleri almış bulunuyor. Geçen yıllar boyunca sayılan bu değişiklikler dışında, özellikle görsel alanda, onlarca değişiklik gerçekleşti.

Fakat ne olursa olsun, fare ve klavye ortak kullanımı daha yıllar boyunca hayatımızdan çıkmayacak gibi duruyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Benim ilk farem Genius markaydı.Sene 1994. Wolfenstein 3D oynarken kliklemekten eskimişti. Good old days...

@04 May 2013 13:10 bak bak bide ingilizce öğrenmis ve tüm yorumunu bitirdikten sonra kapanışı ingilizce bilgisini bizimle paylaşmak için "Good old days" diye yapmis.. Aferin bicirik.. Kasin kac senin bakim :) Kesin ingilizceyi sen orta derecede biliyorsunsindur.. Bak baslangicta deil.. Belkide ortayi gecmissindirde..

@04 May 2013 17:55 Valla arkadaşın yorumu kadar gereksiz bir yorumdu senin kide ve tabi benimkide ama bicirik demişsin arkadaşa. 1994 de 10 yaşında olmuş olsa bugün nerden baksan 30 yaşında. Bilmem anlatabildim mi?

@04 May 2013 17:55 Vallahi arkadaş İngilizceyi hangi derecede biliyor tartışılır ama senin Türkçe bilginin vasat olduğu kesin. Önce bağlaç de/da eklerinin ayrı yazıldığını öğrenmen gerek evlat. Ayrıca 94'te bilgisayarla tanışmış birine ufaklık diyorsan senin yaşın herhalde 40-50 civarıdır...

@04 May 2013 17:55 zekasız.....

@04 May 2013 17:55 ne gereksiz adamsın sen ya.. ingilizceye laf edersin öğlen gider fast food yersin..

@04 May 2013 17:55 Genç ergencik, yazdıklarım hakkındaki yorumunu okurken gülmekten yerlere yattım... :)

@04 May 2013 17:55 kardeş uçtunmu sen ?!!!

Microsoft un çığır açan bir başka icadı daha. ..

bu üründen itibaren farelerin tabanına bir mode switchi konmuştu. Microsoft-other modlarından birini tercih ediyorduk. fareye özel bir port 90 başlarında PS2 ile çıktı. bunlar genel amaçlı RS-232 seri portuna bağlanırdı. fareleri interrupt 33 DOS APIsi ile programlardık. hey gidi günler... iyi bir nostalji oldu. ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir