31 yıl sonra yine göründü!

Dünyanın en nadir görülen canlısı, 31 yıl sonra ortaya çıktı: Allonautilus scrobiculatus ile tanışın

31 yıl sonra yine göründü!

Washington Üniversitesi biyolojisti Peter Ward, Papua Yeni Gine açıklarındaki suları araştırırken, eski bir arkadaş ile 31 yıl sonra, Temmuz 2015'te karşılaştı.

Bilim adamı, nautilus toplumlarını araştıran bir keşif seferi sırasında Allonautilus scrobiculatus ile karşılaşmanın mutluluğu yaşadı. Bir tür deniz helezonu olan ve dünyanın en nadir bulunan canlı türü olarak değerlendirilen bu canlı ile, "Geleceğe Dönüş" filminin sinemalarda yayınlandığı zamanlardan beri karşılaşılmamıştı.

Ward'ın bir basın açıklamasında söylediğine göre "şimdiye kadar Allonautilus scrobiculatus'u iki insan görmüştü. Bryn Mawr College'dan çalışma arkadaşım Bruce Saunders Allonautilus'u ilk olarak onu buldu ve ben de, birkaç hafta sonra gördüm."

Bu gözlemler de 1984 yılında Papua Yeni Gine açıklarındaki Ndrova adasının yakınlarında gerçekleşmişti. Bu gözlemler dışında da bu canlıyı görebilen olmamıştı. 

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bide bu durumu bu canlı açısından düşünsenize, o kaç senedir hatun arıyor acaba ? :D :D :D

@01 Eylül 2015 21:23 onun bence eşi kesin zulada bekliyordur. Akıllı hayvan sonuçta. Herkese görünmüyor ;)

Google da "Allonautilus scrobiculatus" diye aratınca milyon tane resim, çıkıyor. Çoğu da son yıllarda çekilmiş. Bu kadar nadir görünüyorsa onca resimini hangi arada çektiler. Copy. Paste haberciliğinden Vazgeçin derim ben.

@01 Eylül 2015 22:55 KATILIYORUM SANA

yıllar önce bilim ve teknik dergisinin kapağında bu vardı 85 yılıydı galiba 89da olabilir hey gidi günler bir an o eski günler geldi aklıma

Omanyte adlı pokemona benziyor

Haber bana abartılı gibi geldi 30 yıldır görünmeyen canlı soyu tükenmiş canlılar kategorisine girerdi haberde bundan hiç bahsedilmemiş olması ara sıra görüldüğü anlamını taşır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir