32 GB'lık iPhone 7 şimdiden yetersiz!

16GB depolama alanı, iPhone 7 ile tarih oluyor. Peki ama 32 GB alan ile gelen en ucuz iPhone 7, kullanıcılar için ne kadar yeterli?

  • Cenk Atlı
32 GB'lık iPhone 7 şimdiden yetersiz!

Apple, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen büyük etkinliğinde 16 GB'lık iPhone'ları artık geride bırakma yönünde önemli bir adım attı. Fakat öyle görünüyor ki 32 GB'lık iPhone'lar da kısa bir süre sonra artık yeterli gelmemeye başlayacak.

Firmanın yeni amiral gemisi modelleri iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için sunulan depolama alanı seçenekleri 32 GB, 128 GB ve 256 GB şeklinde. Bu da 16 GB'lık seçeneğin yeni iPhone'larla birlikte artık geride kaldığını gösteriyor. Fakat en uygun fiyatlı yeni iPhone'un; yani 32 GB'lık iPhone 7'nin de muhtemelen hiç kimse için yeterli olmayacağını şimdiden söylemek mümkün. Bunun en önemli nedenleri kullanıcıların uygulamalara ve fotoğraf çekmeye olan yoğun ilgisi.

IHS analisti Ian Fogg tarafından konuyla yapılan açıklamada da belirtildiği gibi "yalnızca birkaç uygulamadan yararlanan kullanıcılar bile, eğer iPhone 7'nin kamerasını kullanacaklarsa yeni iPhone'da daha geniş alanlara ihtiyaç duyacak."

Günümüzde artık taşınabilir fotoğraf albümleri olarak da işlev gören akıllı telefonlarla çekilen her bir kare, birkaç MB büyüklüğünde; 4K videolar ve Live Photos özelliği bu yükü daha da arttırıyor.

Bazı küçük boyutlu uygulamalar 10 ya da 20 MB olsa da, bunların çoğu artık 60 MB ya da 100 MB aralığında değişiyor. Facebook'un 151 MB, Google Chrome'un 175 MB, Apple'ın Garageband'inin 1.5 GB olduğu mevcut şartlarda film ya da dizi dosyaları saklamak da depolama alanlarını oldukça zorluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Ben şu anda 32 gb depolama alanına sahip bir akıllı telefon kullanıyorum ve bazı foto ve videoları sildiğim halde %75 doluluk oranına ulaştım.Bir dahaki telefonum en az 64 gb olacak,artık 32 yetmemeye başladı..

Yer önemli değil, kullanışlıklık hatta konuşmak ta önemli değil. Önemli olan sadece bir telefonun seni olmadığın biri göstermesini sağlamak veya öyle yaptığını zannederek kendini kandırmak.

1TB koysunlar madem. hatta ssd de koysunlar

@17 Eylül 2016 11:30 Hahaha... Bence de, çok mantıklı. :D :D

Ona verceğiniz parayı gidin S6 yada S7 alın daha iyi.

@17 Eylül 2016 12:23 Haklısın elimizde patlasın diye gidelim o kadar parayı güven vermeyen cihazlara harcayalım !!!

@17 Eylül 2016 12:23 Bak yiğidim, haklısın. samsungun cihazları donanımda appledakilerden çok daha iyi, her sene de böyle olmuştur bu. Ama samsung tırt. Bak sana bi anımı anlatayım, 3 sene önce telefon araştırıyordum. En son iPhone 5s ve samsung galaxy s4 arasında kaldım. iPhone 5s ten yanaydı gönlüm ama özellik kısmında dikkat edip SAmsung s4 aldım. 1,5 sene çok güzel idare etti. Ondan sonrası, vay anam vay. "Samsung klavye durduruldu" hatasından tut da kendi kendini kapatmasına kadar gider.++

@17 Eylül 2016 12:23 Gözüm, Apustos 2010'dan bu yana Iphone4 kullanıyorum. Son bir kaç haftadır pil artık sorun olmaya başladı. Her gün şarj etmem gerekiyor. Yanı 6 yaşını bitirdi 7'den gün alıyor. 2-3 ay daha idare eder. Başkada hiç bir şikayetim yok. Var mı böyle hikayesi olan SAMGUNG veya diğerleri... 7 çıksın kullanıcı yorumlarını alayım.. 2-3 ay sonra ilk işin yine Iphone almak olur. Kıyas kabul etmez. Bu arada biraderde senin kafanda 6 yılda 4. telefonu aldı. ben 700.-USD'ye almıştım....

32 gb yetmiyorsa gider 128 alir adam.bu kafayla gidilecek olursa note5 te alinmaz 4k ivir zivir var sonucta.surekli algi operasyonu ama yemezler ..

hafıza kartı yoksa telefon alınmaz alanlar parasını çöpe atarlar.samsung geçen sene yaptı onu ve kaybetti 4 k video çekimi var zaten 10 dk video çeksen 1 gb yapar ki çoğu insan zaten çekiyor.

Sürekli eleştirel bi yaklaşım Ios ve Apple'a karşı ! Tüm patlama ve çatlamalara rağmen Samsung'u ise halen bir iyilik meleği olarak göstermeye çalışmak bu sitenin asıl işi !

256 gblık alın rahat edin.

apple garageband silme olmalı 1.5 gb nedir öyle

Ayfon alınmazki neye yeticek hafıza kartı desti yok paylasım yok.

@18 Eylül 2016 14:55 afyon alma zaten <

Bence iPhone 7,hayal kırıklığı

Sen de yorum yaz