35 yıldır etrafımızda dönen bir garip küre...

Bu garip küre tam 35 yıldır Dünya'nın etrafında dönüp duruyor. Görevi ise oldukça ilginç...

  • Gökay Özbudak

Özellikle kara yoluyla yaptığınız yolculuklarda bir şehir sınırından içeri girerken o şehrin nüfusu, rakımı gibi bilgilerinin tabelalarda yer aldığını görmüşsünüzdür. Peki böyle bir tabelanın Dünya'mız için de olduğunu biliyor muydunuz?

Yukarıda görmüş olduğunuz silisli cam ergiyiğinden yapılmış 426 adet küp köşeli yansıtıcıdan oluşan kürenin adı LAGEOS. 1976 yılında beri Dünya'nın yörüngesinde dönen LAGEOS'un içerisinde yer küre hakkında birçok bilgi bulunuyor.

LAGEOS'un içerisinde paslanmaz çelikten yapılmış iki adet 4 x 7 inç'lik plakalar bulunuyor. Bu plakalarda Dünya hakkında bilgiler anlatılıyor. Kürenin yukarısında 1'den 10'a kadar sayılar bulunurken, sağ tarafa doğru Güneş'in etrafında dönen Dünya'nın çizimi bulunuyor ve bunun bir yıla tekabül ettiği gösteriliyor. Plakaların geri kalan kısmında ise Dünya'nın bundan 268 milyon yıl önceki hali ve kıtaların dizilimiyle beraber bugün nasıl göründüğü gösteriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

uzay çöpünden başka bir şey değil...!!!
bari ona harcanan parayı bana verselerdi de bir iş falan kursaydım... yada bir ev falan alırdım...

saygılar...

Bu pasif uydunun üzerindeki yansıtıcılar, karadan gönderilen lazer ışınlarını yansıtması saysinde yerküre hakkında hassas ölçümler yapılabilmesine ve diğer uydulara referans sağlanmasına yarıyor. Bundan da bahsetseniz sadece dünya yörüngesinde dolanan afilli bir tabela olmadığı anlaşılırdı.

Uzaylılar icin yapılmış olmalı.

http://en.wikipedia.org/wiki/LAGEOS
Amaçları, Laser ışını kullanarak, üzerindeki yansıtıcılar vasıtasıyla
1) Dünyaya göre uydunun posizyonunun hassas ölçümü
2) Dünyanın tam küresel şeklinin tespiti
3) kıtasal kaymalar ile oluşan tektonik tabaka hareketlerinin tespiti

bazılarımız bunu uzay çöpü olarak görebilir. sonuçta herkes aynı geniş açıyla bakamaz bu tür olaylara. ancak bir şekilde, biz insanların kıyameti koptuğunda uzaydaki diğer zeki canlılar için o kadar değerli birşeydir ki bu; anlatılamaz.

bu tarz uzayda bulunan ve gönderilen bir çok nesne var
uzayda herhangi bir canlı bunları bulursa insan ve dünya hakkında bilgi ediebilmesi için gönderiliyorlar

Istikbal hakikaten göklerde. Ama troposfer'in üstüde ki göklerde.

Tabi o yıllarda diskolarda aynalı top modaydı. Bence güncelleyip yerine lazer ışıklısını göndersinler :)

uzay çöpünden başka bir şey değil...!!!
bari ona harcanan parayı bana verselerdi de bir iş falan kursaydım... yada bir ev falan alırdım...

saygılar...
--------------------------------------------------------------------------------
Zekana hayran kaldim. Adamalar olasi bir insan disi varliklarla iletisim halinde bu tip bilgileri uzaya saliyorlar ki insandan baska zeki bir canli varsa bizimle iletisime gecsin diye... Ama sende haklisin tabii keske sana verselermis bu ise harciyacaklari parayi...

Uzaylılar dünya'ya giriş yaparken buna bakıp bilgimi ediniyorlar yani.Bari uzay boşluğuna doğru salsalardı da denk gelen bir garip nasiplenseydi.

Söylenenin aksine Dünyanın geodinamik etkileri ölçülüyor... Üzerindeki aynalar vasıtasıyla dünyadan gönderilen lazer ışığını yansıtıyor. Bu sayede dönüş hızı gibi bilgiler hesaplanıyor. En azından fotoğrafta görünen LAGEOS-1 bu işe yarıyor, yazılanın aksine...

ben uzaylı olsan bu tebelayı görsem anında kaçardım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play