360 derece dönebilen bir Peugeot

Konsept otomobil Peugeot 360, özellikle park etmekte zorlanan bayanların çok hoşuna gidecek.

360 derece dönebilen bir Peugeot
Peugeot 360: Park etmeyi beceremeyenler için 360 derece dönebilen otomobil konsepti.

Konsept otomobil tasarlarken amaç genelde sıradanın dışına çıkabilmek ve hem farklı hem de ilginç konseptler üretebilmek. Örneğin artık konsept otomobil tasarlayan tasarımcılar çevre konusunda çok duyarlılar ve tasarımlarında elektrikle çalışan motorlar kullanıyorlar. Tabi henüz bu kadar verimli çalışan elektrik motorlarımızın olmaması ayrı bir mesele.

Andrei Franca isimli bağımsız bir tasarımcı tarafından tasarlanan bu otomobilin farkı, bildiğimiz lastik tekerlekler yerine bir çeşit kürenin kullanılıyor olması. Bu küreler yardımıyla Peugeut 360'ın dar ve kalabalık alanlarda daha çevik bir şekilde hareket edeceği öngörülüyor. Daha da güzeli, bu konsept park etmekte zorlananlar için büyük kolaylık anlamına geliyor.

Her birinde birer elektrik motoru bulunan bu üç küre bir bilgisayar tarafından yönetiliyor. Motorlar makaralar için çekim gücü sağlıyor ve her makara grubu kürelerden birini yönlendiriyor. Süspansiyonlar da küreleri sabit tutan pulleylara bağlı.

Araçta üç koltuk bulunuyor. Önde oturan iki kişi ortadaki kontrol kolu yardımıyla aracı kullanabiliyor. Kendi ekseni etrafında dönen bu kol sayesinde 360 derece dönmek mümkün olabiliyor. Oldukça füturistik ve farklı görünen Peugeot 360'ın bir taslaktan öteye gidip gidemeyeceğini görmek için beklememiz gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Teknoloji işte.. Dur durak bilmiyor.. ;)

Bu arabayı bizim yollarımızda düşünemiyorum. koca lastik tekerleklerle bile çukurlardan kurtulamıyoruz!.

tasarımına harcadıkları paraya bi servis açsalardı şimdi pejo iki kat satardı

benim babam arabayı zor parkediyor bizim teknoloji uyanıkları böyle bir arabayı nasıl icat ederler bilemem benim bu arabaya ihtiyacım yok benim en fazla beğendiğim araba opel astra

o küreler teker lastiği gibi değiştirilebiliyormu? patlar çatlarda araba çöpe gitmesin :D

ben zaten hiç şaşırmdım zaten ben kendimi geleceğin teknolojisi olarak görüyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir