3D'den sonra ekranlara ne gelecek?

Üç boyutlu görüntülerin gelişimi devam ediyor. HD TV'lerden sonra 3D TV'ler ve ondan sonra da...

  • Ertuğrul Süngü
Hologram görüntüye merhaba deme zamanı
Prototip olarak da olsa böyle bir cihazın varlığını bilmek heyecan verici.

Amerika'lı bilim adamları potansiyeli çok yüksek olan 3 boyutlu hologramsal bir projeksiyon sistemi geliştirdi. Sistem görüntüyü birbiriyle çakışmayacak şekilde, sürekli olarak damlatılan, çok katlı su damlacıklarından oluşmuş tabakaların üzerine özel bir projeksiyon cihazı yardımıyla yansıtıyor.

Prototipi çalışır durumda olan sisteme "Aqualux 3D" ismi verilmiş. Sistem'in potansiyelinin yüksek olduğunu belirten tasarımcılar, ileride cihazın daha yüksek çözünürlüğe ulaşmasını ve dünyayı kasıp kavurmasını umduklarını söyledi.

Su damlacıklarına dokunularak görüntünün değiştirilebildiğini, bunun da yaratıcı insanların elinde yepyeni interaktif bir eğlence sektörü haline gelebileceğini de sözlerine eklediler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Prototipin çalışmasını youtube da seyrettim.
3 boyutlu hologramsal projeksiyon denmiş ama 3 boyutlu holografik görüntüyle alakası yok.

Bu 3 boyutlu değil "3 katlı" ekran olur ancak :P

Arka arkaya dizilmiş su damlalarından oluşturulmuş üç adet şeffaf ekrana farklı görüntüler yansıtılıyor sadece.Görüntüler 3 boyutlu değil, gene 2 boyutlu.

3 katmanlı bir tetris oyunu yapmışlar.
Tuğlalar yukarıdan düşerken bir ekranda sağa sola hareket ettirildiği gibi önden arkaya , arkadan öne doğru diğer ekranlara da aktarılabiliyor.

Aynı şey normal tek bir ekran üzerinde 3d efekt kullanılarak da yapılır hemde çok daha iyi görüntü kalitesi ile.

Bunun tek avantajı gerçek derinliğe sahip olması.
Önden arkaya aktarılan görüntü gerçekten bizden uzaklaşıyor.
ama 2 boyutlu olarak :)

evde hala tüplü emektar var 70ekran plazma alacaktık olmadı lcd alacaktık arkadaş 100hz cıkacak hızlı görüntülerde bu camur gibi görünüyor aman dedi bekledik 100hz grldi falan tak hd 100hz cıktı gene fiyat miyat derken bibaktım led tv cıkmış hadi dedik hd led 3d hdmi 1.3 cıktı dediler bizde hala 70 ekran sunny ye devam tv bozulursa bu sefer en süperinden alıcam nasip olursa...

"Prototipin çalışmasını youtube da seyrettim.
3 boyutlu hologramsal projeksiyon denmiş ama 3 boyutlu holografik görüntüyle alakası yok. ..."

Youtube da seyrettiğinize göre gerçekte nasıl göründüğünü asla bilemezsiniz. "Gerçek derinliğe sahip" demişiniz. Daha ne olacaktı. Gerçek üç boyut, gerçek derinliğe sahip demek değil midir. Bence gayet güzel bir çalışma olmuş. tabiiki filmlerdeki hologramlar gibi olmasını bekleyemeyiz, sonuçta yeni bir icat, üzerinde yıllarca çalışılması gerekir.

güzel bir fikir gibi görünüyor. Belki teknoloji gelişirse, su damlacıkları yerine şeffaf cam, veya kristal prizmalar da kullanılabilir..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play