3D sokak resminin mucidi Türkiye'de!

Üç boyutlu sokak resminin mucidi, Vestel için Türkiye'de. İşte sanatçının ilginç çalışması

Vestel, yeni 3D LED TV'lerinin tanıtımı için üç boyutlu sokak resimlerinin mucidi, dünyaca ünlü grafik tasarımcı Kurt Wenner'i Türkiye'de ağırlıyor. İlk kez Türkiye'ye gelen Wenner, Vestel için hazırladığı üç boyutlu zemin grafiğini Bağdat Caddesi'nde izleyicilerin beğenisine sundu. Sanatçı, illüzyon yaratan üç boyutlu sokak resimlerinin dünya çapında bir numaralı icracısı olarak kabul ediliyor.

"Vestel 3D LED TV gibi ben de izleyiciye görüntüyü yaşatmaya çalışıyorum"

Türkiye'ye ilk kez gelen Kurt Wenner, Vestel için oluşturduğu zemin grafiği etkinliğiyle ilgili olarak "Vestel'den, 3D LED TV'lerinin tanıtımına yönelik bir eser üretmem için teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Çünkü benim grafik uygulamalarımla yarattığım üç boyutlu yanılsamayı Vestel yeni televizyonlarıyla ortaya koyuyordu. Bu, ilham verici bir paralellik. Vestel de ben de, görüntülerin gerçeklik etkisini doruğa çıkarmaya, izleyiciye görüntüyü yaşatmaya çalışıyoruz" dedi.

Wenner'ın Vestel için tasarladığı üç boyutlu zemin grafiği, Vestel 3D LED TV reklamının en dinamik sahnelerinden birini canlandırıyor. Grafiğin teması ise reklam filmindeki at arabasıyla kovalamaca sahnesi. Vestel'in Dost Teknoloji anlayışını estetik bir biçimde özetleyen Vestel robotları Vestrons da grafikte yer alıyor. Bağdat Caddesi'nde Nezih Kitabevi'nin önünde 13 Haziran'a kadar sergilenecek çalışma aynı zamanda etkinliğin Facebook sayfası http://www.facebook.com/3Dizlenmezyasanir'dan da takip edilebilir.

Kurt Wenner hakkında

Kurt Wenner hakkında

Rhode Island Tasarım Okulu mezunu ABD'li sanatçı Kurt Wenner, 17 yaşından beri hayatını grafik sanatıyla kazanıyor. NASA'da çalıştığı dönemde dünya dışındaki sistemlerin yüzey arazilerini ve gelecekteki olası uzay projelerinin kavramsal resimlerini çizen Wenner, daha sonra İtalya'da klasik sanat ve Rönesans sanatı üzerine yoğunlaştı. Wenner, sokak ressamlığı ve tebeşirle fresk çizimi gibi oldukça popüler olan grafik sanatlarını, klasik sanatla ve Rönesans sanatıyla harmanlayarak 1984 yılında yeni bir sanatsal form olarak üç boyutlu sokak ressamlığını ortaya koydu. Wenner'ın illüzyon yaratan büyüleyici tekniği, diğer sanatçılar tarafından ancak 15 yıl sonra ve bilgisayar programlarının yardımı sayesinde taklit edilebildi.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Gerçekten Çok güzel:=)

güzel vallah

belediye ceza keser hapse mapse atarlar ucube derler filan aman haaa sakat işler bunlar türkiye sanata gelemez fazla

Adam işini severek yapıyor bu yaptığı işten belli. Biz neyi severek yapıyoruz ?

Max_Real Qnx

ben bunu gördüm arkadaşlar Adamın geldiği, işini yaptığı filan yok. yapılan iş sokakda boyama sanatı da değil. bir brandaya basıp yere sermişler. Gördüğümde ayıpladım inanın. Yani bu kadar üstünkörü iş olmaz. Biraz uğraşılsaydı orjinali yapılsaydı bizde bayıla bayıla izleyip fotograf çekilseydik. Meraklıları için bağdat caddesinde Nezih kitabevinin önünde yere atılmış bir baskı malzemesi olarak beklemekte...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost