3D tarayıcı ile her şeyi kolayca tarayın

Kâğıt üzerindeki yazı ve resimleri taramak geçmişte kaldı. 3D tarayıcı ile her şeyi taramak mümkün.

  • Serhat Özkıray
3D tarayıcı odanızda
Bilim-kurgu filmleri gerçek oluyor. İşte 3D tarayıcı.

Günümüzde tarayıcı dendiğinde aklımıza ilk gelen şey kağıt ve resimleri taramak için kullandığımız, sadece tek bir yüzeyi tarayabilen makineler oluyor. Tabii durum böyle olunca tarayıcılar da geçmişteki önemi yitirmeye başlıyor. Sebebi ise artık her türlü yazışmanın zaten dijital ortamda yapılıp orda kaydedilmesi ve çoğu verinin artık kâğıtlar yerine dijital ortamda saklanması. Geleceğin popüler tarayıcıları ise üç boyutlu cisimleri tarayabilen cihazlar olacak.

İşte yeni üretilen Realview 3D isimli yeni tarayıcı tam bu amaca hizmet ediyor. Üstünde iki farklı kamera ve bir de dönen platforma sahip cihaz, kameralardan gelen görüntüyü işleyerek istediğiniz cismin VGA, HD ya da daha yüksek çözünürlüklü üç boyutlu bir görüntüsünü bilgisayarınızda oluşturabiliyor. Üstelik bu görüntü, daha sonra bir çok modelleme yazılımına uygun formata da dönüştürülebiliyor.

Üreticisine göre bu ürünü benzerlerinden ayıran özellik, çok uygun bir fiyata satılabilecek olması. Fakat henüz fiyatı hakkında kesin bir açıklama yapılmış değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

iyi bi fikir bence.. hatta yakında ürün incelemlerinde standart resimler yerine 3D Resimler gösterilir..

cok guzel fıkır

Ben de başlıktan 3D Browser haberi falan zannettim...

güzel düşünmüşler

3D'yle uğraşanlar için büyük kolaylık olacak. Zamanla da ucuzlayarak son kullanıcıya ulaşacaktır.

Tarama ile oluşturulan yüzeyleri haraket ettirmek, düzgün bir topoğlojiye sahip olmadıklarından zordur. Yani animasyon sektöri için kullanılamıyor şu anda bu teknoloji. (Yanlışım varsa düzeltin bende bilgileneyim =] ) Daha değişik vertex işaretlemeli versiyonları kullanıldı en son iceage ten hatırladığım.Ice age in yapım aşamalarını izlerseniz göreceksiniz.

Ürün incelemeleri için belki olabilir ama yinede onun topoğlojisi saçmasalak durumda olduğundan doku atamakta biraz zorlanırız gibi sizce ??

geçmişte, bugün hayatımızın bir parçası haline gelmiş yokluğunu bile düşünemeyeceğimiz bir çok ürün için ilk çıktıklarında yada fikir olarak ortaya atıldıklarında "ne gereksiz birşey, bununla ne yapılır ki" denmiştir.

Ama şimdi bunun yanına bir de 3D yazıcı yakışırdı hani... :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play