3D uzmanından şaşırtan tarayıcı testi

3D uzmanı FutureMark şimdi de internet tarayıcıları test ediyor: İşte şaşırtıcı sonuçlar...

Futuremark testi çok farklı sonuçlar verdi

Bütün internet tarayıcılar en hızlı olduğunu iddia ediyor. Gerçekten hangisinin en hızlı olduğunu merak edenler farklı testler uygulayarak farklı sonuçlar elde ediyor. JavaScript testi, CSS testi gibi testler farklı standartlar için hızı ölçüyor ancak bütün bir analiz yapamıyorlar.

3DMark donanım test yazılımının yapımcısı FutureMark, internet tarayıcı testlerine el attı. PCMark ve 3DMark ve Shattered Horizon isimli bir bilgisayar oyunu üzerinde çalışan firma bu işe de vakit ayırmış ve internet üzerinden ücretsiz erişilen bir test yazılımı sunmuş.

FutureMark'ın geliştirdiği Peacekeeper test yazılımı, HTML 5.0'dan CSS'ye kadar her türlü sayfayı internet tarayıcının ne kadar sürede görüntülediğini ölçüyor. JavaScript performansını çeşitli algoritmalar kullanarak ölçüyor. Henüz Flash performansı testi yok. Ancak üzerinde çalışılan yeni sürümde Flash testi ve daha fazla HTML 5.0 geliştirmesi yer alacak.

Facebook ve YouTube tarayıcıları zorluyor

Test YouTube, Facebook gibi içeriği zengin sitelerdeki şartları canlandırarak tarayıcının yoğun yük altında nasıl performans göstereceğini hesaplıyor. Farklı internet tarayıcılarla da kalmayan Futuremark, testi aynı güçte donanım ile farklı işletim sistemlerinde de denemiş. Varılan sonuç şaşırtıcı çünkü Apple bilgisayarlar internette yüzde 5 ila yüzde 10 arasında daha hızlı. Futuremark'a göre bu işletim sistemindeki ara yazılımların uyumlu olmasından kaynaklanıyor.

Windows 7 ise Windows Vista'dan çok daha iyi performans gösteriyor Bununla birlikte daha önceki testlerde oldukça hızlı çıkan Internet Explorer 8, Peacekeeper testinde inanılmaz yavaş çıkıyor. Internet Explorer 8'in Javascript testinde Google Chrome'dan ve Safari'den daha yavaş çıkması çok da şaşırtıcı değil.

Futuremark yetkilisi Baltuch'un kendisi, Chrome ve Safari daha hızlı olmasına karşın Opera 10.0 beta 2 kullandığını söylüyor. Hem arayüz, hem de bazı uygulamaları seviyormuş. Anlaşılan hız, alışkanlıklar kadar önemli değil. Baltuch'a göre Opera'yı yapan Norveçliler, Finli FutureMark'tan şu sıralar nefret ediyormuş. Microsoft ise henüz FutureMark'ın testiyle ilgili bir yorum yapmamış.

Linux performansı

Bu arada test Apple iPhone'la da uyumlu ve cep telefonundaki tarayıcı performansı masaüstüyle kıyaslanmayacak kadar zayıf kalıyor. Aynı şey netbooklar için de geçerli, özellikle Atom gibi işlemciler enerji açısından ne kadar avantajlı olsalar da tarayıcıları masaüstü kadar hızlı çalıştıramıyorlar. Masaüstü bilgisayarlarda ana işlemci güçlü olduğu için tarayıcı performansı da oldukça sağlam.

Peki sadece Windows, Mac OS hakkında mı bilgi var? Hayır, FutureMark yaptığı testler sonucunda Linux kullanıcılarına Gnome Linux'le gelen Epiphany'i, Webkit tabanlı Shiira'yı ve Midori'yi tavsiye ediyor. Son olarak Mozilla Firefox kullanıcılarına da oldukça yardımcı olan yorumları için teşekkür ediyor.

İndirin: Peacekeeper Download Sayfası

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Peacekeeper'a tıklayarak ulaşabilirsiniz

http://service.futuremark.com/peacekeeper/index.action

IE8'in zaten kağnı arabası olduğunu biliyoruz. Opera; Safari ve Chrome'dan çok daha hızlı ve iyi. Onun altta kalmasına şaşırdım. Niye Mozilla Firefox ile ilgili bir performans bilgisi yoktu? Benim gönlümün kralı her zaman tilki.

Futuremark yetkilisi Baltuch tarayıcıdan anlıyor.

Internet Explorer 8.0 : 542 puan aldı win xp sp3 pro da.

Google Chrome 3.0.195.6 (beta) : 2508 puan aldı.

Yorum sizin!

Chrome 3.0.195.6 (beta) kullanıyorum ve çok memnunum. Keşke daha önce diğer tarayıcıları kullanacağıma chrome kullansaymışım. Ah bir de keşke google daha önce bu tarayıcıyı çıkarsaymışsın.

windows vista ultimate sp2, amd athlonx2 2.3ghz 4400+ işlemci, 2 gb ram, ekran kartı zotac nvdia 9500gt sistemim tüm güncellemeleri yapılıdır (bios, amd işlemci, işletim sistemi, tarayıcıların hepsi ve diğer yazılımsal güncellemeler)

opera puanı : 714
i.e 8 puanı : 417
firefox puanı: 000

opera yı ile çalıştırdım hemen peşinden ie8 ve ardından firefox opera testin sonunda hata verdi tekrarladım. ie8 tek seferde bitirdi testi ve gözlemlerime göre daha hızlı geçti test aşamaları firefoxta çok takılma oldu 7 kez test hata verdi ve testin aşamaları çok yavaş geçiyoro yüzden bende firefoxa koca bir sıfır veriyorum.
opera ve ie8 in puanlarıda komik duruyo biri tersten biri düzden :D

İlla da performans testi yapmaya gerek yok. Bütün tarayıcıları kurun ve kullanın. Zaten bir süre sonra hangisinin daha iyi olduğunu göreceksiniz. Bende IE 8 sürekli çöküp duruyor bende Firefox kullanıyorum çünkü daha hızlı ve pek çökmüyor.

Firefox un son 3.5.1 sürümünde var bi pislik çok yavaş sürekli donuyor. Bugun 3.5.2 yi yükledim biraz daha iyi geldi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir