3DMark hız testi sonunda Android'e de geliyor

Pek çok PC kullanıcısının vazgeçemediği bu araç, çok yakında Android'e de gelecek!

3DMark hız testi Android'e geliyor

Birkaç büyük teknoloji firması, Android'i oyun açısından daha çok ön plana getirmek üzere bir araya geliyorlar. Acer, Intel, Qualcomm ve SingTel-Optus'un amacı, hız testi aracı 3DMark'ı yakın zamanda Android'e getirmek.

Cep telefonlarına özel bazı hız testi araçları şu an sunuluyor. Ancak Futuremark ve yardımcı araçlarının daha fazlasını sunacağı düşünülüyor. Intel'in böyle bir geliştirme işine girişmesi, şirketin sadece bir telefonunun olduğunu (Orange'ın sattığı San Diego) düşündüğümüzde biraz erken gibi görünüyor. Bu hamle, Intel'in daha fazla cihaz üzerinde çalıştığına işaret edeceği gibi, sadece 3D Mark'ı Android'e getirmek istediğini de gösteriyor olabilir.

Benchmark Development Program adı altında yürütülen çalışmaya şu an Microsoft, Nvidia, Samsung ve AMD katkı veriyor. Futuremark, daha önceden 3DMark ve PCMark'ı geliştirdiğinden hız testi konusunda oldukça tecrübeli bir firma. 3DMark'ın önümüzdeki aylarda Android'e gelmesi, grafik işleme, fizik, CPU yetenek testleri sunması; OpenGL ES2.0'ı temel alması bekleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir