3G'den 4G'ye geçiş her şeyi düzeltecek mi?

Dünya 3G'den 4G'ye geçmeye hazırlanıyor. Peki 4G'ye geçince ne olacak, neler değişecek? İçeride...

  • Zeynel A. Öztürk
3G'den 4G'ye geçmek hakkında bilmeniz gerekenler!
4G, tabletlerin veri tüketimini artıracak

Dördüncü jenerasyon kablosuz teknolojisi 4G, 3G'den 10 kat daha yüksek hız sunabiliyor. Peki 'ışık hızında'ki bu teknolojinin dezavantajları da var mı?

Araştırma firması Parks Associates'dan Harry Wang, konu hakkında şunları söylüyor: 'Bant genişliği arttıkça sağlanan içerik daha zengin ve çeçitli olacak, bu da daha fazla veri kullanımına özendirecektir'

Artan bant genişliği, ilk olarak tablet kullanıcıları tarafından değerlendirilmek istenecektir. Akıllı ceplerin ekranları bazı kullanıcılar için film seyretmek için küçük olsa da, telefonlar ile aynı ağda çalışan tabletler, medya tüketimine daha yönelik aletler ve kullanıcıları daha çok içerik indirmeye yönlendiriyorlar.

Veri kullanımı, çözülmeyecek olan sorunlar

Araştırmalara göre akılı cep kullanımı arttıkça veri tüketimi de artıyor. AT&T, en çok veri kullanan müşterisinin ayda yaklaşık 2GB kullandığını, ancak son dört yılda mobil veri tüketiminin yüzde 8.000 arttığını söylüyor. AT&T'ye göre şirketin ağı, 2010'daki tüm veri aktarımını 2015 yılında sadece 1 Ocak ile 15 Şubat arasında gerçekleştirecek.

Varolan limitli planlarda ise daha fazla veri kullanımı, daha yüksek faturalar anlamına geliyor. Yüksek hızlı bağlantılarda kotanızı doldurmak ise çok daha çabuk gerçekleşebiliyor.

Bunun yanında 4G ağları, hattan düşme, sinyal sorunu ve yoğun saatlerdeki yavaşlama gibi sorunları çözmeyecek. Bazı uzmanlar, 4G ağlarının iPhone tanıtıldığında 3G ağının sıkışması gibi bir sorunla karşılaşacağından endişeli.

Ağlar arasında geçiş sorunu

İki ağ arasında geçiş yapmanın önemli bir gecikme süresiyle sonuçlandığı da kullanıcılar tarafından söylenenler arasında. Verizon, 3G'den 4G'ye geçişin otomatik olduğunu ancak tersinin otomatik olmadığını söylüyor. Bu işlemler sırasında ise pil tüketiminin artması muhtemel.

Mobil ağ servis sağlayıcıları 4G'nin faydalarını övseler de uzmanlara göre 2015'de mobil internet kullanıcılarının sadece yüzde 5'i yüksek hızlı ağları kullanacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Ben hala 2Gdeyim ve gayet memnunum bırak öyle kalsın :))

desenize artık ttnet ten çok daha hızlı cep telefonları olacak

daha burda doğru dürüst 3g çalışmıyor :)

isterse 5g olsun cok az ülkede limitsiz internet paketi var hizlar sabit degil ve antenlerin belirli kapesiteleri var bu yüzdende mecburen belirli durumlarda hiz limitleri uyguluyorlar pek cok portda kapali.
Yani ilk olarak veri olayini hal etmeleri gerekli sonrasinda Adsl, Vdsl rkaip olabilsinler.

Yani bir aylık internet faturası telefon faturasını geçecek mi?

Hayırlısı olsun

Yeni teknolojiler müşterinin üstündemi deneniyor,bunu mu çıkarmak gerekir yazıdan.
Hem pahalı olacak,hemde müşteri denek olarak kullanılacak.ne güzel iş,sıkıntıyı ve yüksek fiyatlandırmayı müşteri çeksin,beyler ise keyfini yapsın

Bize gelmesi on yılları bulur. O yüzden şimdilik rahatız.

Türkiye'de hala 2g olan baz istasyonlar var.

"eller aya, biz yaya"

Daha altyapı 4G kaldıramayacakken bununla uğraşmak yerine, yeni teknolojileri beklerken 3G'yi olması gereken standarda çıkarsalar ölürler miydi?
Kota sorununa çözüm bulun 4G'yi göze alana kadar sınırları kaldırmayı göze alın bence. Ben şahsen hıza tercih ederim daha çok problemime çözüm olur.

bence gereksiz . Şuan Türkiye'de Kaç Kişi 3G Kullanıyor ?

3g şebekesi olan şirketler 4g ye hemen geçecekler zaten bu yüzden ülkemizdede 1 sene kadar aktif olacak 4g yani yıllarca beklememize gerek yok,temel alt yapı 3g olduğu için geçişte zorluk olmayacaktır.

La Ben Daha 1G'yi Göremedim Birden 3G(erizekalı)ya Fırladı Anlamadım Gitti :)

arkadaşlar niye hep türkiye diyorsunuz türkiye şu an dünyadaki en geri ülkelerden biri diğer ülkeler gelişiyor hemen kendinize yormayın

Ziyaretçi yazmış:
bence gereksiz . Şuan Türkiye'de Kaç Kişi 3G Kullanıyor ?
Bugün 11:45
--------------------------
Peki 3G kullananlar 4G istiyor mu diye bir sorsana?

Dünya 4g ye giriyor.Biz daha 3g ye yeni yeni girdik.Teknolojiyi birkaç yıl önceden takip ediyoruz.Helal olsun bize.Türke yakışan bu muydu...

Not:3G ye geçtik ama hangimiz 3g li bir telefona sahip ya da olsa bile hangimiz 3g kullanıyoruz.Yabancı ülkelerde 3g normal birşeyken bizde 3 g zenginlerin işi oluyor.helal olsun be.Atatürk bu günleri görüyordur şimdi.Mezarında ters dönmüştür

Bir arkadaş demiş daha 3 g standardı belirli seviyede değilki .şu anki altyapı akıllı teller için çok zayıf kalıyor . 30 milyon abone mız var diyen şirketler adam gibi bu işe el atsınlar. Bizdeki mantık şu kedi olmadan fare yakalamak olay bu.

3G yi yüksek fiyatlarla ellerine yüzlerine bulaştırdılar 4G de çok farklı olmayacaktır. Operatörler her yeni teknolojiyi milletti daha fazla kazıklamak mantığıyla bakarlarsa daha çoook G' ler göreceğiz

3g nin kullanılabilir tek artısı internetti ve aslında oldukça hızlıydı ama o da 1,2,4 gibi çağımıza oranla oldukça düşük kotalarla geliyordu ha ben kota koymayın demiyorum elbette altyapınızı sabahtan akşama film indiren kişilerden koruyacaksınız ama bu limitler 10 15 20 gb olsa mesela anında adsl i iptal ettirirdim.Bu yüzden hız artışı değil kota artışı gerekli yani 4g şu an gereksiz

operatörlerin yaptıgı bır iş sonucta 3g kullanmak cok pahalıya gelıyorr ee dogal olarakda kımse kullanmıyor adam cebıne kontoru zor yüklüyor.

daha türkiyenin hangi ilçesinde adam gibi varlar ki 4g den bahsediyoruz. 3g nin oturmasını bekleyelim önce. o da 3 sene daha sürer

Kizimin telefonu 4gyi kadirmiyor 4galdim karti nasil 3g yapabilirim bilen varmi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost