3G'nin hız sorununa uzman açıklaması

3G, bahsedilen yüksek veri hızlarına neden ulaşamıyor? Baş ağrıtan bu soruya uzman cevabı burada...

  • Ümit Öncel
3G'nin hız sorunları
3G hız şikayetleri reklam kurbanı mı?

ABD'de neredeyse tüm müşteri memnuniyeti anketlerinde hız konusunda sınıfta kalan 3G'yi savunmak Phillip Redman adlı bir sistem analistine düştü. 3G sayesinde büyük hızlarla veri transferi gerçekleştirme hayalleri kuran kullanıcılar, beklentilerinin çok altında kalan bağlantı hızları nedeniyle servis sağlayıcılarının başlarını ağrıtmaya başladı. Redman sorunun aslında 3G'de değil, pazarlamacılarda olduğunu söylüyor.

3G ile geniş bant veri transferi hızına ulaşılacağını iddia eden tanıtımların aslında gerçek dışı olduğunu söyleyen Redman, geniş bant deyince akla saniyede 1,5 ile 1,8 Mbit veri transferi geldiğini fakat bunun teknik olarak mümkün olmadığını söylüyor. Sadece doğru zamanda, doğru servis sağlayıcısı abonelerinin, doğru özelliklere sahip bazı notebook'lar sayesinde 3G ile bu hızlara ulaşabileceğini belirten Redman, ortalama bağlantı hızının iddia edilenden saniyede 300 ile 700 Kbit daha yavaş olduğunu açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

ABD de bu sorun yaşanıyorsa bizim burda neler olur siz tahmin edin :D

eee tabi dogal sorunlu olması millet 3g yi gecti 3.5g yi gecti 4g de biz hala 3g deyiz :) ne zaman su ülke bizi koyun muamelesi yapmaktan vazgecip teknolojiyi aynı seviyede getirecek cok merak ediyorum...

3G yi bekliyorum cep telefonu alabilmek için. Türkiye'nin her yerinden dağ taş demeden cep telefonumla internette sörf yapmak istiyorum. Çok hızlı olduğundan bahsediyorlardı şimdi ise tam tersi söyleniyor. Bu üzücü bir durum.

Bu sayfalar kendini yeniliyor bu yüzden not defterinde yazmak zorunda kalıyorum. Başlığınızda ve web adresinizde uzaman yazıyor. Yazınıza göre 3G hızı 800 ile 1500 Kbit arasında. Bize 3G gelince anlaşılır.

3G de çuvallarsa ttnet fiyatlarını kırmaz :( bu hiç iyi olmadı .

Valla ister inanın ister inanmayın Kuzey Kıbrıs'ta KKTCELL reklamlarında 7.2 Mbps varan hızlar desteklenmekte diye bir yazı var. Bu ne kadar doğrudur diye merak ediyorum doğrusu. Chip çalışanları dilerlerse Türkiyede 3G hizmete girmeden burada testler yapabilir sanırım.

Bu ay Turkcell 3G USB STICK testimizde 1.7 MB dosyanın Upload'ı 3 dakika, 3 MB'lık bir dosyanın inmesi de 10 dakika sürdü.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
3G yi bekliyorum cep telefonu alabilmek için. Türkiye'nin her yerinden dağ taş demeden cep telefonumla internette sörf yapmak istiyorum.
--------------------------------------------------------------------------------
3G'nin kapsama alanını düşünürken aklınız normal kapsama alanına gitmesin. Bir de Türkiye'nin coğrafi koşullarının zorluğunu düşünürsek, dağdan taştan kastınız ne bilmiyorum ama Uludağ-Kartalkaya gibi dağlar olmadığı kesin sanırım. Kırsal kesimde kesintisiz, canınız ne zaman isterse her istediğiniz yerde 3G ile internette gezmek diye birşey söz konusu olamaz.
http://maps.vodafone.co.uk/coverageviewer/web/default.aspx

Yukarıdaki harita Vodafone'un İngiltere'deki kapsama alanlarını gösteriyor(Aklınız Türkiye'deki Vodafone'a gitmesin, İngiltere'deki Vodafone İngiltere'nin en iyi operatörüdür ve Türkiye'deki Turkcell'den daha kaliteli hizmet verir).
Haritadaki mavi renkli yerler normal kapsama alanını gösteriyor. Yani değişken kaliteli kapsama alanı bölgeleriyle tüm İngiltere. Kırmızı renkli yerler ise normal kapsama alanına ilaveten 3G'nin de bulunduğu yerleri gösteriyor. 3G teknolojisi İngiltere'de yıllardır olmasına ve İngiltere'nin coğrafi koşulları Türkiye'ye göre daha sade-düz olmasına rağmen 3G kapsama alanı İngiltere'de bu durumda. Türkiye'de dağ taş dinlemeden istediğimiz yerde 3G ile internet maalesef mümkün olmayacak. Zira 4G'nin yolda olduğu bir dünyada kimse eskimeye başlayan 3G'ye dağ-taş tüm Türkiye'yi kapsayacak kadar büyük bir yatırım yapmayacaktır. Zaten 4G'nin olumlu bir özelliği de kapsama alanını genişletmenin 3G kadar zor olmamasıdır.
Not: Vodafone'un kapsama alanı ile ilgili haritanın olduğu siteyi Opera ile açamadım. Internet Explorer'da açılıyor.

birincisi Turkiye'nin ekonomik sartlari ve yapilan teknolojik yatirimin geri donme suresi belli . arti devlet ne uc bes milyar dolar bir kenara koyup teknolojik anlamda yatirim yapiyor nede rahat birakiyor. adamlar her yeni teknolojiyi 18% KDv den baska birsey olarak gormuyor malesef . ithalaat vergisi haric

ben kktcell 3g kullanıcısıyım. 7.2 mbit büyük bir yalan. çoğu zaman 1mbit i hatta 256kbps bile bulmayan bir hız veriyor kktcell. bundaki etken yeterli 3g destekli baz istasyonlarının olmaması. Türkiyede nasıl sonuçlar olur bilemiyorum 3g için. kullanıcıların nette olmadığı saatlerde ise 3g oldukça hızlı. geceleri geç saatlerde 500-700 arası hızlarda download yapabiliyorum. yani kullanıcı olmadığı zamanlarda 7.2mbps sözlerini tutmuş oluyorlar :).

Bende KKTC de yaşıyorum ve 7 aydır mecburen Kuzey Kıbrıs Turkcell 3G kullanıyorum sebebi burada büyük şehirlerin dışında hızlı internet yani Dial Up dışında bağlantı çok pahalıya geliyor çünkü uydu taktırmanız gerekiyor.3G ye gelince 7Mb'tı bırakın 'mb'tı bile çok zor görüyorsunuz müşteri hizmetlerini aradığınızda "bilgisayarınızın formata ihtiyacı var format atın tekrar arayın diyorlar" şaka gibi...
Format attim ve bahaneleri kalmasın dedim ondan sonra da "şebeke yoğunluğu zaman zaman internet bağlantı hızınızı etkileyebilir" dediler ben hiç etkilenmediğini görmedim.

Sevgili arkadaşlarım 3G gördüğünüz yaklaşmayın benimde ADSL bağlatma olanağım olsa 5 Dk kullanmam bu para tuzağını bu arada sınırsız denilen 3G günlük 500Mb aylık 10GB sınırlı olarak satılıyor Kuzey Kıbrıs Turkcell'in sınırsız anlayışı bu. Lütfen benim gibi "amanın aman ne güzel 7.2 Mb bağlantı hızı canım benim" diyerek atlamayın sonra benim gibi 7 ayda beyaz saçlarda %50'e oranla artı olur ;)
Kalın sağlıcakle :)

3g hikaye.sabit kullanım için yine en iyisi adsl2 dir.evde kullanmak için 3g pketlerini alan kullanıcılar kendilerini kandırmaktan başka bişe yapmazlar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play