3G ve 4G arasında ne fark var?

Biz 3G'ye yeni alışmışken nereden çıktı bu 4G? Nedir; 3G'den farklı ne sunabilir? İçeride...

  • Zeynel A. Öztürk

Mobil teknolojide sıkça rastladığımız "3G" ve "4G" terimleri tam olarak ne anlama geliyor? Yüksek olan her zaman daha mı iyi?

"3G" veya "4G" içerisinde bulunan "G", jenerasyonu temsil ediyor. Genellikle her yeni "G" için yeni bir telefon almanız ve mobil şebekenizin bunu desteklemesi, gerekiyorsa pahalı yükseltmeler yapması gerekir. 1G, analog cep telefonlarını temsil ederken 2G dijital cep telefonlarını temsil ediyordu. Ancak daha sonra işler biraz karıştı. ABD'de 2003'de ortaya çıkan 3G, minimum 144Kbps internet hızı vaadediyor ve "mobil genişbant" sağlamayı amaçlıyordu. Bugün 3G'nin birçok çeşidi var ve bunlar ile 400Kbps ile 4000Kbps arasında hız elde etmeniz mümkün.

4G telefonlar daha da yüksek bir hız vaadetse de, bu hıza ulaşmak her zaman mümkün olmayabiliyor. "4G" adını taşıyan çok sayıda teknoloji mevcut ve bu nedenle terim, neredeyse anlamını yitiriyor. 4G teknolojileri arasında HSPA+ 21/42, WiMAX ve LTE bulunuyor. Bazılarına göre sadece LTE gerçek 4G iken, bazılarına göre hiçbiri yeterince hızlı bir bağlantı sunmuyor.

4G kimler için avantajlı, kimlerin işine yaramaz?

4G, özellikle video seyredenler, cep telefonu ile laptop'unu internete bağlayanlar için büyük bir fark oluşturabiliyor. 4G, genellikle büyük miktarlarda veri transferi yapıldığında önemli bir avantaj sağlıyor. Ancak burada da hizmet sağlayıcısının kotaları devreye giriyor. Bu konuya dikkat etmek gerekiyor, zira 4G'nin sunduğu yüksek hız ile kotanızı çabucak tüketebiliyorsunuz.

4G'nin sunulmadığı bir yerde veya 4G'nin kapsama alanına girmeyen bir yerde bulunuyorsanız, 4G'li bir cebe sahip olmanın hiçbir anlamı olmayacaktır. LTE'li ceplerde 4G'nin pile büyük yük bindirdiğini ve 4G'yi açık unuttuğunuzda sorunlar yaşayacağınızı da söyleyelim. Pil ömrüne önem veren kullanıcılar için 3G'nin hala yeterli olacağını düşünüyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

4G deki asıl amaç 3G teknolojisindeki gibi geniş bant veri aktarımı sunmak ama kesintisiz olarak! Şu anda kullandığımız 3G teknolojisi hareket halindeyken tamamen gereksiz ve kullanışsız kalıyor çünkü bağlantı ya kopuyor ya da 2G ye düşüyor.

Cok güzel hazırlanmış, elinize sağlık.

10 yıl sonra ülkenin yarısının beyninde tümür ve kanser oluşumları artacak buda burada kayıtlara geçsin sonra demedi demeyin...

Yav arkadaşım cahil olmayın.Yok santral kurma sular gidecek.Yok şunu yapma şöyle olacak.Yok baz istasyonu dikme kanser olacağız.Yav biri bir şey söylüyor sonra ardı arkası kesilmiyor.Bu gün onları kurmakta geciktiğimiz için Türkiye geride.Bırakmadınız bir nükleer santral kurmalarına.Kursalardı şimdiye elimizde nükleer silahlar olacaktı ve yarın öbür gün Amerika bize saldırdığında onu doğduğuna pişman edecektik.Şimdi gelse ne yapacağız sorabilir miyim?

@SphareX Etme cam ile taharet kestirirsin, etme cahil ile muhabbet kusturursun demisler be SphareX sen yoluna biz yolumuza kardes.

@Sphare kelime-i şaadet getirecez başka bişey yok

@SphareX Nükleer ile bilgili nasıl desem hiç bir halt bilmiyorsun hadi sana hayırlı işler...

@SphareX Slm çok haklısın arkadaşım.

@SphareX Sen neyin kafasını yaşıyorsun, nükleer santral le silahın ne alakası var. Bu arada Amerika ya Avrupa kafa tutamıyor :) Sen boşver memleket meselelerini kendin ol yeter.

@SphareX o nükleer santral patlarsa bir çok sakat doğumlar olur. Çok dikkatli yapılması gerekiyor ama küçük bir apartman yapılırken bile malzemeden çalan bir ülkede nasıl sağlıklı bir nükleer santral olacağı tartışılır bence.

@SphareX aslında bu ülke niye böyle diyecek olursak, senin gibiler yüzünden böyle. Almanya vs. birçok ülke doğal enerji kaynaklarına yatırım yapıyor bu hala nükleer diyor. Ayrıca elektrik üretecek nükleer santralle silahın ne alakası var???

baz istasyonları ile alaklı bir yorum yapmak isterim ,uluslararası bir tv nin tenik yönetmeni olarak tv verilerinin baz istasyonlarından çok daha güçlü ve daha fazla zararlı oldğunu söyleyeblirm,en düşük radyo tv vericisi 1kwatt iken en yüksek baz istasyonu 100-200mlwatt kadar olduğunu bilyorum .

Sen de yorum yaz