4 boyutlu film nasıl olur?

3 boyutlu film izlemek hoşunuza mı gidiyor? Öyleyse gelin, bir de "4 boyutlu filmleri" deneyin!

  • Ertuğrul Süngü
Algımıza bir boyut daha eklenmek üzere
Firmanın ilk sinemaları İngiltere'ye açılacak

Sinema ekranları son yıllarda 3 boyutlu filmlerle şenlendi, birçok filmin 3 boyutlu versiyonları çekildi, hatta bu teknoloji evlerimize bile girdi...

3 boyut teknolojisi kimilerimiz için harika, kimilerimiz içinse fazlasıyla gereksiz bir yapı ama bunu gelin bir de İngiliz sinema zinciri Cineworld'e sorun... Kendileri üzerinde uzun süredir çalıştıkları yeni teknolojilerini yakın zamanda sinema severler ile paylaşacaklar. Firma, kullanacağı titreşimli ve film içerisindeki sahneye göre tepki veren yeni koltuk tasarımları ile izleyicilere dördüncü boyutun kapılarını aralayacak.

D-Box teknolojisiyle donatılmış koltukların ilk kez kullanılacağı 35 kişilik kapasiteye sahip sinema salonuysa Glasgow'da hizmete girecek. D-Box'a göreyse şu ana kadar çekilmiş ve hali hazırda bulunan filmlerden en az 900 tanesi bu teknolojiyi destekleyebiliyor.

9 Mart günü, Glasgow'un Renfrew caddesinde bulunan Cineworld'ü ziyaret edecek olan sinemaseverler, gerçek anlamda sallanan sandalyeleriyle birlikte çok farklı bir deneyim yaşayabilecekler. Cineworld'den yapılan bir açıklamaya göreyse D-Box teknolojisine sahip olacak beş yeni dükkan da yakın bir zamanda İngiltere'de hizmete girecek. Tüm dünyaya yayılmak isteyen marka, bakalım ülkemize ne zaman uğrayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

fizikte 3. boyuttan sonra yoktur filmlerde kullanılan tabirde fiziktekiyle aynı olduğuna göre 4. boyut nasıl olacakmış bir nesne 4. boyutu nasıl olacak anlatın bakalım

Sadece koltuk filme göre hareket ederek 3D filmi 3 boyutlu gozluklerle izleteceklerse 10 yılın komedisine aday olur =) ;)

7 boyuta kadar cikaran var ucten sonra boyut mu olur. herkes salliyor

O Zman Google Amcaya 8D Cinema Yazında Aklınız Çıksın :)

Fizikte 4. boyut zaten zaman boyutudur. Filmlerde zaman aktıkça izlenebilir, aksi takdirde sabit bir resim olurdu (still image). Aslında 3 boyutlu tabir edilen filmler zaten 4 boyutludur sabit bir görüntü olmadıklarına göre =)

Bir de duyularımız var filmler zaten görme ve işitme duyularımıza hitap ederken diğer duyularımıza da hitap eden bazı denemeler/haberler zaman zaman dile geliyor mesela:
Koklama duyusu, kır çiçekleri ile dolu bir sahne izlenirken sinema salonunun çiçek kokusu ile dolması;
Dokunma duyusu, rüzgarlı bir sahnede salon içerisinde hava akımı olması, hatta salon sıcaklıklığının sahneye göre değişmesi
gibi.

Haberdeki mesele 4. boyuttan çok dokunma duyusunun daha bir zenginleştirilmesi olarak lanse edilmeli bence.

5 boyutlu sinema izmir/bornova/forumda mevcut. Sinemadan çıkınca yaşattığı 3 boyut deneyiminden başınız dönebilir. Herşey gerçek gibi oluyor...İnanılmaz bişey.Tavsiye ederim.

görme,işitme,dokunma,tatma,koklama, bunlar bize verilmiş olan çevreyi algılama biçimleri..

"gözümüüzle"çevremizde gözlemlediğimiz nesnelerin derinlik duygusu uyandırma biçimi 3 boyut olarak adlandırılmakta...PC lerimizde oynadığımız çoğu oyun artık 3 boyutlu ama ekrandan çıkıyormuş gibi görünmüyor. çıkma hissi uyandırması da kendi içinde 3 boyut olarak adlandırılmakta..
fizik olarak boyut olayına girersek 4. boyut enerji boyutu olur ki onun içinden CHİP online de çıkamaz:)

kafaları karıştıracak bişey yok film sektörünün gerçekçilik üzerine kurduğu senaryonun tadını çıkartmak yapılabilecek en akıllı şey olsa gerek..izmir bornovadaki 5 boyut sinemaya gittim ve de çok eğlendim inanmıyorsunuz önce yaratacağı gerçeklik duygusuna ama sonra bayılıyorsunuz... cem yılmazın 4. elementine benzedi bu iş TAHTA:)

Eskişehir de 8d sinema var. Yağmur, kar, sis, koku, hava, flash ışık, rüzgar, lazer, ateş ve dokunma efektleri. Dünya standartlarının birazcık üzerindeyiz ama maalesef reklam gücümüz yok. Arkadaşın dediği gibi google'a 8D Cinema yazınca çıkıyor.

o zaman insan kaç boyutlu algılıyor..3 mü 4 mü yoksa 100 mü..bunu araştırsınlar...

sen geç kalmışsın ya.. 4 boyut diyorsun, millet 7. boyuta geçti :))) biraz geriden takip ediyosun olayları, istersen buradaki arkadaşlarla sana öğretelim sevgili yazar :))

ayrıca koltuk sallanması boyut anlamına gelmez. şu an yaşadığımız ortam 3 boyutlu.. sen kokuda katsan, sandalyeyide sallasan, gözlükte taksan, 3 boyut 3 boyuttur.. diğerlerine additional feature lar diyebiliriz

Sen de yorum yaz