4 deve, 380 milyonluk gizli anlaşma şoku!

Apple, Google, Intel ve Adobe arasındaki gizli anlaşma, başlarına büyük işler açtı!

  • Cem Şancı
4 deve, 380 milyonluk gizli anlaşma şoku!

Teknoloji dünyasında patlayan yeni bomba ABD mahkemelerinden geldi. Mahkeme, Apple, Google, Intel ve Adobe firmalarının, birbirlerinin çalışanlarını işe almamak üzere gizlice anlaşma yaparak tröst oluşturduklarına karar verdi!

Şirketlerin böylece çalışanlarını düşük ücretlerle çalıştırmaları mümkün olurken, rakip firmalardaki iş pozisyonlarına başvuran çalışanların başvurularının da reddedildiği anlaşıldı. Çalışanların, bu gizli anlaşma nedeniyle uğradıkları zararın tazmin edilmesi için mahkemeye "anlaşma yapmak istediklerini" bildiren dört şirketin avukatları, toplam 324 milyon dolarlık tazminat ödemeye hazır olduklarını bildirdiler.

Ancak davanın yargıcı, 380 milyondan aşağı bir anlaşma teklifini kabul etmeyeceğini söyledi. Şimdi, son kararın ne olacağı bekleniyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

kurnazlara bak sen

Google nin ve applenin bilgileri dikizleyip gambazlamasini sevmem ama bu sefer çok iyi etmişler

vay çakallar

Microsoft bunların arasında yok. Helal olsun. Zaten google'ı hiç hazzetmezdim. Demek ki sadece çinlilerin kanlı teri yokmuş işin içinde. Vicdansızlar....

@25 Oca 2015 18:44 Microsoft bunların önderlerinden değil mi sanki...

Asıl dertlerinin, kullanıcılar değil, ceplerinin olduğunu kendi elleriyle ispatlamış oldular... Zamanında 2 aşiret birbilerine düşman olmuşlar. Nerede karşı aşiretten birini görseler vurup, indiriyorlarmış. Yine bir gece, kahya koşarak ağasının yanına gelmiş, ağam karşı aşiret bizim köylüleri sıkıştırmış, çatışıyorlar demiş. Ağa, kahyanın yanına 5-10 adam vermiş, çatışma yerine geri göndermiş. Sabaha kadar çatışmışlar, çok can veren olmuş.ve çatışmalar hala devam ediyormuş. Sabah can havliyle kahya ağasının yanına dönmüş, bir de bakmış ki, karşı aşiretin ağasıyla, kendi ağası birlikte içkiler içip, gülerek eğleniyorlarmış. Kahya durumu görünce, koşarak çatışma yerine gitmiş, güç-bela çatışmayı durdurup, bütün köylüleri ağanın konağına getirmiş, durumu kendi gözleriyle göstermiş köylülere. Böylece çatışmalarda, kan davası da bitmiş.... Google, Apple, Microsoft, Facebook.... Her daim düşman kardeş gibiler. Dünyaya kim daha çok hakim olacak diye birbirleri ile kavga eden kardeşler. Ama ne olurlarsa olsunlar, onlar kardeşler... Bu firmaların tekelci politikalarına karşı kullanıcılar dur demeli... Ağalarınızın halini gördünüz ey ahali.... Google, Apple, Microsoft, Facebook'a her konuda dur denmeli...

@25 Oca 2015 19:28 güzel örnek, ama amerikalı şirketler yerine bizim öz!?! şirketlerimizin neler yaptıklarına odaklansak bizim için daha uyandırıcı, karlı olmaz mı?

Türkiyede bu yılki maden kazalarından sonra yüzlerce maden şirketinin bu tarz anlaşmalar yaptıgı anlaşılmıştı.Birazda kendi ülkenize bakın.En azından ordakiler çalışanları ayrılırsa iş bulamayıp ölücekleri ile tehdit etmiyor

Para nedir? Bir insanın emeğinin karşılığıdır. Altın, elmas gibi maddeler bulunması, işlenmesi zor malzemeler. İnsanlar emeklerini buna harcıyorlar ve o maddeyi değerli kılıyorlar. Peki bu şirketler ne yapıyorlar, Zamanında bir köprünün başını tutmuşlar emeğiyle çalışan insanlardan biz bu köprüyü yaptık diye para kesiyorlar. Tamam diyebilirisiniz köprüyü yapmışlar diye ben de sorarım o zaman o köprüden geçiş parası neden köprünün yapım maalyetinden fazla oluyor. Niye yetecek kadar değilde insanları zorda bırakacak kadar geçiş ücreti alıyorlar. İnsan emeği ucuz diye bir söz var ama öyle değil ucuz değil çok değerli ama insanların alması gereken emeğin karşılığını başka insanlar alıyor. Ne için? Bu soruya bir çok cevap var ama aynı zamanda yok.

Bizim memlekette olsa sittin sene mahkeme böyle bir karar alamazdı :) birde mahkeme 324milyon dolara Hayır diyor en az 380 milyon dolara ödeyeceksiniz diyor helal olsun :)

@25 Oca 2015 22:59 bizim memlekette olsa derler siz 1m verin yeter oda göstermelik

Bütün yorumlara katılıyorum.....,

Intel ve Amd arasındada gizli anlaşma var işlemci fiyatlarının düşmemesi ve rekabet olmaması için yoksa neden amd üst seviye işlemci çıkartmasın ki yapamıyor mu güldürmeyin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play