4 dolara akıllı telefon olur mu? Oldu!

Satışa sunulan 4 dolarlık gizemli akıllı telefon, kafa karıştıran pek çok soruyu beraberinde getirdi

  • Zeynel A. Öztürk
4 dolara akıllı telefon olur mu? Oldu!

Hindistan merkezli üretici Ringing Bells, Perşembe günü "dünyanın en ucuz akıllı telefonu" olan Freedom 251'i satmaya başladı.

4 dolara satılan Android'li Freedom 251'e ilgi o kadar büyük oldu ki Ringing Bells'in web sitesi çöktü. Telefonu kaç kişinin satın alabildiği bilinmiyor, ancak firmanın Facebook sayfasına bakacak olursak çoğu bunu başaramamış görünüyor.

Giriş seviyesi akıllı telefonların fiyatlarının son yıllarda düştüğü doğru, ancak bir akıllı telefon 4 dolar gibi bir fiyatla nasıl satılabiliyor? Analistlere göre herhangi bir işleve sahip bir telefonun kullanacağı bileşenler, en az 15 dolar ediyor. Akıllı telefonda kullanılan bileşenler ise çok daha pahalılar ve tüm maliyet, bileşenlerden ibaret değil. Buradan telefonun Hindistan hükümeti tarafından finanse edildiği anlaşılıyor. Yine de analistler, hükümetin bu denli zararına satış yapmak istemeyeceğini düşünüyorlar.

Görsellerdeki telefon bir yana, gerçek telefonun neye benzediği henüz bilinmiyor. Ringing Bells'in web sitesindeki görsel, dün itibariyle iPhone'a benzer bir görselle değiştirildiği için gerçek cihazın nasıl göründüğü merak konusu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

120 TL Ötv alt limiti, Ötv sonrası %16 TRT bandrolu ve ensonda %18 KDV= .168 TL Telefonu üretenin 11 katını bizim devletimiz kazanıyor. Bitiyor mu bitmiyor. Birde aylık telsiz kullanım ücreti...

@20 Şubat 2016 00:41 Hemde ücretleri o kadar patavatsız bir şekilde alıyorlar ki hayret ediyorum.

@20 Şubat 2016 00:41 ötv alt limiti 160 liraya çıktı.

Hindistanda zararına satıyorlar bizde neredeyse telefonun 6 katı ücret alıyorlar. Telefonda devletin değil zaten başka marka. Birde operatör kazıklıyor tam oluyor. Sadece 500 dk için aylık 22 tl fatura birde kampanyalı.

Milleti dolandırdı şirket yakında olay patlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost