4 kolay adımda zararlılardan kurtulun!

Zararlılar Windows'unuzu istila ettiğinde bu 4 basit adımı izleyerek onlardan kurtulmanız mümkün!

  • Zeynel A. Öztürk

Zararlılar bazen canımızı fazlasıyla sıkabiliyor. Büyük bir yıkıma neden olmadığı bir zamanda dahi oluşturdukları gereksiz dosyalar ile sistemi tıkayıp, açılır pencerelerle karşımıza çıkabiliyor, tarayıcımıza araç çubukları yükleyebiliyorlar. Bazı durumlarda ise tüm bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirebiliyorlar.

Bilgisayarınız yavaşladı, Windows'u açmanız bile neredeyse imkansız hale geldi. Verileriniz internette yayınlanmaya başladı, daha kötüsü bastığınız tuşlar da birilerinin ellerine geçiyor. Zararlılar tarayıcınızı da ele geçirdi ve sizi birtakım garip sitelere yönlendiriyorlar. Windows'da açtığınız herhangi bir program ise size sahte reklamlarla, programlarla ve dans eden kızlarla eşlik ediyor.

Peki ne yapmalısınız? Makalemizde bu çöplükten kurtulmanın yollarını size adım adım anlatacağız.

1. Adım: kendinize sahip olun

1. Adım: kendinize sahip olun

Öncelikle zararlıların sisteminize bulaşmasından sorumlu kişinin muhtemelen siz olduğunu anlamlısınız. Bir zararlının sisteminize bulaşması için bilmediğiniz bir dosyayı indirmeniz veya bir yazılımla yüklenen araç çubuğuna izin vermeniz gerekiyor. Veya sisteminizi virüslere karşı taradığını iddia eden sitelere inanmış olmanız.

Peki kendi alışkanlıklarınıza karşı kendinizi nasıl koruyabilirsiniz? Bu üç basit kuralı uygulayın: Bir şey eğer fazlasıyla iyimser ise, garip görünüyorsa veya size tanımadık geliyorsa onu çalıştırmayın, yüklemeyin. "Evet"e tıklamayın ve onu sisteminize sokmayın. Google gibi bir arama motorunda bu durum veya yazılım hakkında bir arama yapın. İnternetteki her şeyin güvenli olduğunu düşünerek sörf yapmayın.

2. Adım: tarayıcı engelleyicileri

NoScript ile web sitelerindeki istenmeyen kodları durdurabilirsiniz

2. Adım: Tarayıcı engelleyicileri

Tarayıcılardaki ve eklentilerdeki açıklar veya kullanıcı hataları, sisteminize bir anda diz çöktürebilir. İlk olarak en basit adımdan başlayın: Eski bir tarayıcı kullanmayın. Firefox, Chrome veya Internet Explorer'ın son sürümünü kullandığınızdan emin olun.

Firefox'da NoScript gibi bir eklentiyi kullanarak web sitelerinin siz istemedikçe Javascript gibi kodları çalıştırmasına engel olabilirsiniz. Chrome'da bu özellik için bir eklenti bulunmuyor ancak Javascript, ayarlardan kapatılabiliyor. Chrome'da siteye özel ayarlamalar yapmak da mümkün.

Bu konuda yararlanabileceğiniz diğer eklentiler ise şunlar: Web of Trust, KB SSL Enforcer, ve HTTPS Everywhere.

3. Adım: güvenlik yazılımları

3. Adım: güvenlik yazılımları

Zararlıların bir kapıdan içeri girdiklerini düşündüğümüzde, onların istilasına uğramadan önce neden önlemini almayasınız? Öncelikle yüklediğiniz her programı hızlıca tarayan kapsamlı bir güvenlik aracı yüklemelisiniz. Bu konuda basit ve ücretiz olan Windows Security Essentials'ı kullanabilirsiniz.

Security Essentials, virüs güncellemelerini Microsoft'tan otomatik olarak alıyor ve gerçek zamanlı bir korunma sunuyor. Araç, geceleri otomatik olarak sisteminizi tarıyor ancak bunu istediğiniz gibi değiştirmeniz mümkün.

Daha iyi bir anti-zararlı yazılımı arıyorsanız, SuperAntispyware ve Malwarebytes' Anti-Malware oldukça iyi alternatifler. Malwarebytes' Anti-Malware'i ücretsiz sürümünü sunduğu işlevler nedeniyle size önerebiliriz. Ancak iki araç da ücretsiz sürümlerinde gerçek zamanlı bir koruma sunmuyor ve taramayı kendiniz çalıştırmanız gerekiyor.

Sisteminizin başına bir felaket geldiğinde ise ComboFix imdadınıza yetişebilir. Araç, sisteminiz için herhangi bir koruma sunmuyor ancak Windows Kurtarma Konsolu yoluyla zararlıları kaldırabiliyor.

4. Adım: afet yönetimi

4. Adım: Afet yönetimi

Zararlılar, farklı biçimlerde ve farklı "bulaşma seviyelerinde" ortaya çıkıyorlar. Bu ise her durum için kusursuz bir onarım sunmayı zor bir hale getiriyor. Ancak yine de sizlere PC'nizi zararlılardan kurtarmanızı sağlayacak faydalı bazı ipuçları verebiliriz.

Öncelikle Windows Security Essentials ile "Tam" bir tarama gerçekleştirin. Bu işlemin tüm sorunlarınızı çözmesi mümkün olmayabilir, ancak yine de denemeye değer.

İşe yaramadıysa bu kez Malwarebytes' Anti-Malware ile sisteminizde tam bir tarama gerçekleştirin. Araç eğer zararlıları bulup kaldırdıysa bu iyi, ancak bulamadıysa biraz daha yaratıcı olmanın zamanı gelmiş demektir.

RKill'i çalıştırın ve arka planda çalışan zararlı işlemleri zorla kapatmaya çalışın. Şimdi Malwarebytes' Anti-Malware'i kullanarak tekrar tam bir tarama gerçekleştirin.

Deneyebileceğiniz iki adım daha

Sorun devam ediyorsa, sisteminizi güvenli modda açın (bios ekranından sonra F8'e devamlı basın). Rkill/Malwarebytes Anti-Malware adımını tekrar gerçekleştirin. Bu sayede zararlıyı etkin değilken (ve kendini anti-zararlı yazılımlarından koruyamaz durumdayken) kaldırmaya çalışıyoruz.

Sorun hala devam ediyorsa ComboFix'i çalıştırın ve zararlıları kaldırmasına izin verin. Eğer bir nedenle zararlıları kaldıramazsa, ComboFix'in web forumlarında yayınlayabileceğiniz günlük bilgilerini kullanabilirsiniz.

Makalemizde özellikle belirtmediğimiz Spybot Search & Destroy, McAfee AVERT Stinger, GMER, Sophos Anti-Rootkit gibi yazılımları da denemeniz yerinde olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

ben microsoft secury + malwarebyAntimalware + superSpyware kullanıyorum bilgisayarıma girecek zararlı tanımıyorum

KENAN_35 yazmış:

ben microsoft secury + malwarebyAntimalware + superSpyware kullanıyorum bilgisayarıma girecek zararlı tanımıyorum

sen öyle sanmaya devam et...

Neden norton internet security ya da bitdefenderin deneme sürümünü kurup uğraşmadan halletmeyelim? :) Bİr de anti virüs olmadan virüsü silmek tam çözüm olmuyor mutlaka akıl almadık yerlerde yedekli oluyor.
Bir kez bir keygene uyarı verdiği halde zaten güncellenmemiş olan nortonu kapattım sistemime virüs bulaştı ilk internet tarayıcımı vurdu kendini opera gibi göstermeye başladı görev yöneticisinde oysa opera kapalıydı tabi hemen işkillendim, net olmadığından güncelleyemediğim norton işe yaramayınca procces explorerla ve autorunsla virüsün kaynağını öğrendim sağ tık özellikler menüsünden güvenliğe girdim virüsten etkilenen tarayıcımın klasörünü komple erişilmez hale getirdim virüs başka bir exeyi etkiledi hemen. Bu sefer procces explorerla virüsü kapadım tekrar başlayıncaya kadar komple erişimini kapadım virüs bulaşan exenin ve autorunsdan virüsün otomatik başlangıç kayıtlarını sildim. Bu bir virüsü elle ilk temizleyişim değildi ama pc açıkken bir ilkti. Bazen antivirüs işe yaramaz pc çöker format atarsın virüs arşiv sürücündedir. Oraya format atarsan her şeyin gider atmazsan formattan sonra pcyi ilk açışında sistemine yine virüs bulaşır. Bu durumda sistemi kurlum gerektirmeyen bir sistemle açıp fomat atmadığınız sürücülerin ana dizininde klasör dışında duran her şeyi silip internetten güçlü bir antivirüs indirip güncelemiz sonrada full tarama yapmanız sorunu haleder. Arşiv sürücüsünün içindeki antivirüs dosasına girmek riskli olabilir virüs muhtemelen o klasördedir. Bu yüzden netten indirmek en iyisi. Bir de güvenlik programı hazırolmadan flash bellek cd disket takılı olmamalı.
Bunlar benim tecrubelerim. :)

ben microsoft secury + malwarebyAntimalware + superSpyware kullanıyorum bilgisayarıma girecek zararlı tanımıyorum
---------------------------------
bu işin sonu yok, mutlaka bir tane bulunur.

eset smart securitiy 5 + microsoft security essentials kullanın gerisini düşünmeyin

ben microsoft secury + malwarebyAntimalware + superSpyware kullanıyorum bilgisayarıma girecek zararlı tanımıyorum
----------------------------------------------
=) adamlar neler çökertiyor, senin bilgisayarın onlar için çocuk oyuncağı.

Hayret hiç kimse linux önermemiş henüz, hani linux kullanın virüslerle uğraşmayın gibisinden... ilk bana nasip oldu anlaşılan...

o değil de şubat ayından beri windows 7 + microsoft security essentials kullanıyorum, virüs sorunu yaşamadım henüz, bu microsoft securtiy'nin çok iyi olduğundan mı yoksa çok kötü olduğundan mıdır bilemiyorum bir de başka bir antivirüs le taratacağım pcyi...ilerde de linux'a geçeceğim zaten, korsan korsan nereye kadar, zaten internette gezinip film izlemekten başka yaptığım bir şey yok, ancak 300 GB verinin bir anda buhar olmasından korkuyorum linux yüklerken, o yüzden başka bir hard disk takıp, linuxu ona kurup sonra da dolu hard diskimi harici gibi kullanmayı düşünüyorum bakalım kısmet.niye mi linux, aslında parasını verip aldığım windows xp vardı bak aslında yazarken aklıma geldi onu da yükleyebilirim neyse, bir keresinde o xp'de masaüstü göster simgesini kaybettim, bulamadım bir daha da onun da ne kadar kullanışlı olduğu malumunuz efendime söyleyeyim.internetten aradım taradım microsoftun sitesinde nasıl yapılacağı anlatılıyor:bir metin belgesine acayip bişeler kopyalıyorsun onu da ismini ve uzantısını değiştirip kaydediyorsun; aaa bir tane masa üstü göster simgesi oluşuyor ama benim onu yapmam neredeyse bir saatimi aldı.o zaman aklıma dank etti:ben bunu bile yapamazken adamlar neler neler yapıyor:koskoca işletim sistemi.haklarını yemeyeyim, parası neyse vereyim diyorum.ama o kadar para vermek de istemiyorum basit bir kaç işlem için:o yüzden linuxa göz kırpıyorum.bol korsansız bol virüssüz günler sizlerin olsun

Microsoft Security Essentials sakın kurmayın derimm...en iyisi bit defender...arada combofix iile de taratın...;)

BitDefender Total Security 2012 tavsiye ederim..tek kelime ile süper..

Antivirüs korumasının yanısıra bilgisayarınızın imajını alın. İmaj dosyasınıda bir harici diske kaydedin. İmajı yükledinmi ortalık tertemiz.

Güv. Modda =>Dr.WebCureIt Utility önce sığ sonra derin tarama modu.

Disk yedeğine geri dönmek güzel bir çözüm, ben bir keresinde geri dönemedim, hiç bir donanım değişikliği olmadığı halde windoww etkinleştirme hakkımın da sonuncusunu kullandım.

Linux öneriyorum, Linux'ta böyle sorunlarım hiç olmadı, olmuyor, olmaz da.

bence en iyiysi avast ben onu ücretsiz üyelik aldım sınırsızcam kulanıyom bir sürü özeliğide var ama okuyanlar avast çok kasıyo diye bilir ama asıl kasma sebebi pc niz ya çok saklanmış virüs var yada bazı dosyalar saklı virüs ler en kötüsüde oynamadığınız fazla oyunlar

Linux kurun olsun bitsin

mac os yada linux kullanacaksın windows istedigini yapsanda fayda etmiyor virüs bulaşıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play