4 milyarın üstünde kişinin interneti yok...

Biz evimizde internetin keyfini sürerken, bakın dünyada kaç kişinin halen internet bağlantısı yok!

Dünya'nın yarısından fazlasında internet yok...

İnternet kullanan insanların sayısı düzgün bir şekilde artmaya devam ediyor ancak 2015 yılı sona erdiğinde, 7.4 milyarın 4.2 milyarı halen internet bağlantısına kavuşmuş olamayacak. 

Genel olarak bakıldığında, ITU (International Telecommunication Union) verilerine göre, gelişmekte olan ülkelerdeki insanların yüzde 35.3'ü internet kullanıyor ve bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 82.2 olarak gözüküyor. Az gelişmiş ülkeler olarak sayılan ülkelerdeki insanların ise bu yıl sonuna kadar sadece yüzde 9.5'i Internet erişimine sahip olacak.

Dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğunu internete bağlayabilmek için en iyi seçenek ise Mobil Geniş Bant (Mobile broadband) olarak düşünülmekte. Bu düşüncenin arkasında ise birkaç farklı sebep var. Öncelikle, kırsal bölgelerin mobil ağlar ile kaplanması, sabit geniş banta göre çok daha kolay oluyor. Ayrıca akıllı telefonlar da giderek daha ucuz hale gelmekte.

Ancak, özellikle fakir ülkelerin kırsal alanlarına bakıldığında, daha fazla insanı internete bağlamanın önünde önemli engeller var. GSM Association'ın söylediğine göre, uzak bölgelerdeki kulelerin bakım ve çalışma masrafı, düşük gelirli ve dağınık - yoğun olmayan - yerleşime sahip bölgelerden beklenen düşük kar oranı bu sorunların en başında geliyor. Diğer engellerin arasında ise vergiler, okuma-yazma oranı düşüklüğü, yerel dillerde bulunan içeriğin azlığı gibi sorunlar listeleniyor.

ITU (International Telecommunication Union) verilerine göre Dünya genelindeki en yüksek geniş bant hızına sahip olan üç ülke Güney Kore, Fransa ve İrlanda iken, listenin en altında Senegal, Pakistan ve Zambiya yer alıyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Hayır; bunlara hiç gerek yok! Çok daha basit bir yolu var: Elektrik Hatları Üzerinden İnternet. Elektrik dağıtımının olduğu her yere bugünün teknolojisi ile internet götürülebilir. Bu yöntem fakir bir ülkeyi mobil ağlar ile donatmaktan hem daha kolay hem de daha ucuzdur. Geriye kalan tek şey lokasyonlar arasında interneti paylaştırmak veya her lokasyonu uydu ile ayrı ayrı internete bağlamaktır. Bu altyapıyı kurduktan sonra bu altyapı ile çalışan Hotspot'larla da dağıtım şebekesi desteklenebilir.

Vah yetimler İnternetsizlikten ölecekler

Lokasyon derken kastettiğim şey şehirler, ilçeler, kasabalar ve köylerdir. Eğer lokasyonlar arasında elektrik dağıtım hatları varsa, bu durumda işimiz epeyce kolaylaşacaktır ama lokasyonlar arasında elektrik dağıtım hatları yoksa, bu durumda ya iki lokasyon arasına bir internet bağlantı hattı çekilir veya lokasyonun "Elektrik Dağıtım Merkezi"nin yakınına küçük bir "Uydu Bağlantı Noktası" inşa edilir ve "Elektrik Dağıtım Merkezi"ne bağlanır. Bu sayede internet tüm hanelere ulaşacaktır.

https://internet.org/

Benim evimde de yok internet. Banada internet verin, birisi sponsor olsun.

Şunu da hiç kimse unutmamalıdır: Bir lokasyonda eğer elektrik yoksa, tek bir cihaz bile çalıştıramazsınız. Yani GSM ağları yoluyla internetin insanlara ulaştırılabilmesi için de ilk şart elektriktir. Siz ilk önce o bölgelere elektriği ulaştırın, elektrik ulaştıktan interneti ulaştırmak kolaydır. İnsanların elektriği yoksa, interneti ne yapsınlar! :))...

@cleverman Ya ekmegi suyu can guvenligi olmayanlar elektrikle ne yapacak?

@01 Haziran 2015 03:01 afrika ülkeleri gibi

internete sokayım sana bi'şey olmasın afrikada çocuklar açlıktan ölüyor...

bizim evde de yok, 7 aydır interneti taşıyamadılar çünkü İstanbul'un göbeğinde internet alt yapısı yok! tam bir komedi yani!

@01 Haziran 2015 09:09 darıcada oturuyoruz, aynı bşnada karşı komşumda internet var, biz başvurduk ttnet ve turkcell superonline'a, ikisi de "size internet veremiyoruz" diyor. Gel de gülme. Neymiş, binaya hat çekemiyorlarmış.

@01 Haziran 2015 10:55 sancaktepedeyiz, çevre binalarda var, wifi sinyallerinden belli, ancak bizim binaya çekemiyorlar, abone kutusu dolmuş, yeni kutu kurulması gerekiyormuş, e gelin kurun neyi bekliyonuz?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir