4 pratik Windows 7 görev çubuğu ipucu!

Windows 7 görev çubuğunu bu 4 pratik numara ile çok daha etkileyici bir hale getirin!

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 7 görev çubuğu, şık görünümünün yanında birçok işlevi de içinde bulunduruyor. Bir programı görev çubuğundan yönetici olarak çalıştırabileceğinizi biliyor musunuz? Veya farenin orta tuşuna tıkladığınızda ne olduğunu? İşte Windows 7 görev çubuğu ile yapabileceğiniz 4 pratik numara.

Orta tıklama

Orta tıklama birbirinin tersi iki işlev görüyor. Bir uygulamanın simgesine orta tuş ile tıkladığınızda, o uygulamanın yeni bir kopyası çalıştırılıyor. Aero Peek ön izlemesine orta tuşla tıkladığınızda ise bu pencere kapatılıyor.

Yönetici olarak çalıştır

Bir programı Windows 7 görev çubuğundan yönetici izinleriyle çalıştırmak için SHIFT ve CTRL tuşlarını basılı tutarken programın simgesine tıklayın. Bunu yaptığınızda Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresi açılacak ve uygulamayı yönetici izinleriyle çalıştırmayı kabul edip etmediğinizi soracaktır.

Aero Peek ince ayarları

Aero Peek ön izleme resimlerinin boyutunu değiştirin

Bunun için Windows 7 Taskbar Thumbnail Customizer adlı küçük araca ihtiyacınız var. Araç, küçük resim ön izlemelerini özelleştirmeye yönelik birçok ince ayar sunuyor.

Masaüstünde Aero Peek'i kapatın

Fare imlecinizi ekranın sağ alt köşesine getirdiğinizde tüm pencerelerin saydam hale gelmesi sizi rahatsız ediyorsa, sağ alttaki dikdörtgen şeklindeki yere sağ tıklayıp 'Masaüstünde Peek özelliğini kullan' seçeneğinin işaretini kaldırın. Artık pencereler 'görünmez' olmayacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Diğerlerini biliyordum da orta tuş işlevini öğrendiğim iyi oldu! Çok teşekkürler chip güzel bilgiler için. RSS akışınızı düzenli bir şekil de takip etmenin faydalarını görüyorum. :)

Keşke daha önce haberi yapılsaydı, çok işime yarıyacak gibi ilk sayfadakiler.

'Masaüstünde Peek özelliğini kullan' oh be :) en sevmediğim özellikten kurtulmuş oldum.

ortatuş baya iyi oldu :D

Bu özellikleri üçüncü part yazılımlar yerine windowsun bize sağlaması gerekirdi

Bu özellikleri üçüncü part yazılımlar yerine windowsun bize sağlaması gerekirdi
--------------------
sadece 3. madde için 3. parti bir uygulama gerekli. diğerleri windowsun kendisinde olan özellikler.

Aero Peek ile boyut vermeye kalkıyorum ama bütün simgeler kayboluyor, tekrar geri getirmek için oturumu kapatmak zornuda kaldım! Program içinde reset ayarı var ama değişen bir şey olmuyor, kısa yol çubuğu kayboluyor:(

Sen de yorum yaz