4 yıl denizlerde dolaştı, hala bozulmadı!

Herkesi şaşırtan olay: Deniz altında tam 4 yıl kalan bu cihaz, nasıl olur da halen çalışabilir?

  • Ertuğrul Süngü
2007 yılından beri okyanustaydı...
İçerisinde yüzlerce fotoğraf çıktı

Fotoğraf makineniz var mı? Peki, makinenize ne kadar güveniyorsunuz? Eğer makineniz hakkında bir şüpheniz varsa, unutmanın vakti çoktan geldi çünkü bu cihazlar düşündüğünüzden çok daha dayanıklılar.

Peter Govaars isimli şahıs, California kıyılarında gezinirken, okyanus kıyısında bir fotoğraf makinesi iskeleti gördü. Dış yüzeyi tamamen yıpranmış olan cihazın üzerinde duran SD kartsa dikkatini çekti. Öncelikle makineyi temizleyen Govaars, sonra SD kartı bilgisayarına taktı ve bir anda içerisindeki yüzlerce fotoğraf gün yüzüne çıktı.

Fotoğrafların 2007 tarihli olmasıysa asıl ilgi çekici nokta oldu, yani dört yıldır okyanusta gezen bu makinenin SD kartı gerçekten çalışıyordu... Peki, dört yıl içerisinde SD kartın deniz tuzu tarafından zarar görmesi gerekmiyor muydu? Ya da çoktan üzerinin yosun tutması? Govaars yaptığı açıklamasında şunlara değindi; "Açıkçası kartı temizlemek için çok büyük bir şey yapmadım. Sadece kartı XActo bıçağıyla yerinden aldım ve alkollü bir bezle sildim ki pin'lerinde tuz kalmasın. Sonra da SD yuvasına taktım."

Halen nasıl çalışmayı sürdürdüğü bilinmeyen SD kart gizemini şimdilik sürdürmeye devam ediyor. Govaars'sa cihazın sahibine ulaşması için bir adet Flickr sayfası açmış durumda. Bakalım makinenin gerçek sahibi bu olayı duyunca ne yapacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Belki makine denizde 20 dakika durdu!

Fotoğrafların 2007`de çekilmiş olması makinanın 4 seneden beri denizde olduğunu göstermez!

sahibi kim???aydın

belki adam 2007 de cektı makınayıda 2010 da dusurdu hatta makınenın tarıh ı bıle bozuk olabılır ne kadar kesın bılınıomus gıbı hazırlanmıs

reklam kokan hareketler bunlar...
yakında markasını da açıklarlar sd gartın looo...

saygılarrr.rrr.r

Dış iskeleti yıpranmış diyor arkdaş 20 dkda olabilir mi sence öyle bişey .D

o kartlar acayip sağlam ziz nediyosunuz rizede denizde açılırken kıyıddan 100 metre ilerde nefes almak için çıktığımda yüzüme yapıştı bi baktım şaşırdım şuan telde kullanıyom yazıları silinik 512 sd bana denizlerden hediye geldi acayip şaşırdım yav şans tamamda bu neee yaa böle san ki beni bekliyodu ya 1 cm ilerde yada geride nefes almak için çıksaydım kensinlikle göremezdim zaten ufacık siyah renkli bide yüzerken onamı dikkat etcem bu tesadüften başka hiçbir şekilde görmezdim anlamazdın.

yakındada bi proje çıkar artık suda bozulmayan sd kart

haberde başlığında cihaza vurgu yapılmış çalışan cihaz olarak tabir edilen cisim sd kart çıkıyo hiç şaşırmadım makine çalışsaydı o zaman bu haber niteliği taşırdı sevgili chip kota mı boşa harcamayın zaten telekomla aram bozuk daha kaliteli haberler bekliyorum.

''yakında markasını da açıklarlar sd gartın looo...''

Hafıza kartının markası zaten SD, looo..

Ben o fotoğraf makinesini beni çıldırttığı için "Cehennemin dibine git!" diyerek okyanusa atmış ve kurtulmuştum. Bumerang oldu yeniden geri geldi yani.

Belki bizim sd kart da dayanır tuzlu suya hiç deneyen oldu mu?

Resimlerdeki tarihin 2007 olmasi kameranin 4 yildir okyanusta yüzdugunu göstermez ama resimdeki pcb'ye bakarsaniz bu cameranin bayagi uzun suredir denizde oldugunu anlarsiniz. Eger resimler mavi turla falan ilgili ise ki (gidip flickr sayfasina bakmak gerek) tarih araliginin dogru olmasi mumkundur.

Olamaz böyle birşey ,gerçekten mucize olmalı SD kartın hala çalışması.

Demek gemi batarken çekime devam ediyormuş.

çamaşır makinasında 60 derecede deterjanla yıkanıp üstüne 3 kere soğuk suyla durulanıp 1400 devirde 7dk sıkılıp suyu çıkarılan tam dolu bir cep telefonu pili kullanılabiliyorsa...

Not: o pili yaklaşık 1.5 senedir kullanıyorum hala ilk günkü gibi

tarih saat ayarını yapmamıştır, o tarih 2011'dir

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play