41 MP Nokia'ya Sony'den taş!

Nokia'nın dev rakibi, 41 MP'lik Nokia cep PureView hakkında açtı ağzını, yumdu gözünü...

41 MP Nokia'ya Sony'den taş!

Hüseyin Cem Köylü

MWC 2012'de karşımıza çıkan ve 41 MP'lik kamerasıyla hepimizi şaşırtan Nokia PureView 808'e, Nokia'nın rakibi Sony pek de iyimser bakmııyor. Sony kamera bölümünden Paul Genge, telefonun son kullanıcıya ulaşmasının çok zor olduğunu düşünüyor ve şu sözlerle açıklıyor düşüncesini: "(Nokia PureView 808) hala sadece teknolojik bir duyuru, henüz mümkün bir satış çözümüne sahip değil. Acaba telefon operatörleri bu telefonu uygun görüp kullanıcılarına sunacaklar mı? Veri trafiğinde herhangi bir gelişme sunmuyor, fakat operatörlerin her zaman aradığı özelliklerin başında bu geliyor."

Genge'nin Nokia hakkındaki sözleri de pek iyimser sayılmaz: "Nokia İngiltere'deki bütün perakende satış noktalarını kapattı, yani telefon sadece bir mobil operatör onu kabul ederse pazara çıkabilir. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bekleyip göreceğiz..."

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

SONY kıskançlıktan delirmiş Kamera üretici marka olarak yapamadıkları için çamur at izi kalsın taktiğini uyguluyorlar...

symbian dan bi kurtul nokia, bak adam agır agır yapıstırmıs lafları. ama sana sadece sunu söyleyeyim :D symbian dan bi kurtul

Nokia, ARGE konusunda üretken değil maalesef. Bu yüzden her geçen yıl biraz daha küçülüyor ve böyle devam ederse küçülmeye de devam edecek.

bu ne ya,sony yapamadi diye saga sola laf atiyor,,kiskanclick krizi bu,ne olacak.

Firmalar, Nokia'nın kamerasında kullandığı yeni teknolojiden rahatsız olmuşlar ki, bir bir açıklama yapma isteği duyuyorlar bell ki. Önce Olympus, sonra Sony...

Keşke diğer firmalarda Nokia gibi kullandığı cihazlarda belli bir kaliteyi standart edinse. Adamın cihazının kamerası 8mpx ama bildiğin çamur gibi fotoğraflar çekiyor. Ama 8mpx! Sonra Nokia'nın cam gibi fotoğraf çekmesine kafayı takıyorlar.

bu ne ya,sony yapamadi diye saga sola laf atiyor,,kiskanclick krizi bu,ne olacak.

PureView harika bir teknoloji. Operatörler PureView'i tabii ki kabul edecekler ama Sony'nin de PureView'e karşı yapabileceği şeyler var: Daha büyük çift objektif ve 3 boyutlu fotograf - video çekimi. Tabii seri çekim modunu ve sarsıntı tolerasyonunu da Sony'nin akıllı ceplerinde mutlaka görmek isterim...

Ne diyorlar bunlar? 3310 kullanılıyor dünyada hala bu telefonu niye kabul etmesin operatörler. Düpe düz kıskançlık kokuyor bu açıklamalar. Ben kamerayı filan eleştirirler sandım ama adamlar gitmiş neyi eleştiriyor. Nokia sanki bu sefer iyi bir şeyler yapacak gibi ha ne dersiniz?:)

Kıskanmış besbelli.

Ben bu telefonun çıkmasını bekliyorum. Resimleri gördüm. Aralarında 14 MB a kadar boyutları ulaşan resimler var. Ayrıca netleme imkanı da sağlıyor. Odaklama, zoom vs.. benim işime gelir birşey. Ayrıca işletim sistemi konusunun da sıkıntılı olacağını sanmam.. Satış konusunda kim ne düşünürse düşünsün. Eğer gerçekten hakkını verebilecek kadar güzel fotoğraflar sunuyorsa, bence iyi birşey.. Hele ki günümüzde haddinden fazla objektif ve gövde fiyatlarıyla ortaya çıkan fotoğraf makinelerini hesaba katarsak..

Nokia 41 mp 'lik kamera yapmış amma meraklı imis fotografcilik'a bence tel. bıraksın kamera işine girsin çünkü telefon'da kamera'nin her şey olduğunu sanandan ne bekleyeceksin.

Sony bunu dedi değil mi ? 2012'nin son çeyreğinde 50 mp'lik SE'leri duyurursa şaşmammm

5 mp olsun şarjı adam gibi olsun gerisi hikaye.

Bence fotoğrafçıların işine yarıyabilir.

19:23.. Akıllı telefon sınıfında en iyi şarj süresi Nokia'da. Diğer bir çok firma 1 günü zor çıkarırken, Nokia ile 3-4 günü rahat görebiliyorsun.

merhaba arkadaslar..bence telefonda kamera cok onemli hele su gunumuzde bakarsak face book resimlerinin cogu tel kamerasi cogu dusuk kalite.yani kaliteli bi kameranin telde kime zarari var anlamadim.kac kisi hergun fotograf makinasini yaninda tasiyor ,hic kimse.bence telefonda kaliteli kamera cok onemli aninda cekim yapmak icin.bravo nokia ya keske her talafon bu basariyi yakalasa.ciksin kesin alirim

reklam kokan hareketler nokianın son çırpınışları.
sony xperia varken başklarını düşünemiyorum.

Kamerada Sony nin üstüne yok daha konusuyonuz

nokiayı sevmem.sony bence bıdı bıdı yapmış biraz.normal kameralarda leica en iyi lense sahip marka.

nokiayı sevmem.sony bence bıdı bıdı yapmış biraz.normal kameralarda leica en iyi lense sahip marka.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir