4G destekli cepleri ne zaman göreceğiz?

Biz 3G'ye yeni yeni alışıyoruz ama 4G destekli cepler gün saymaya başladı bile: İşte ilk örnekler...

  • Halil Mollaoğlu
4G destekli cepleri ne zaman gireceğiz?
LTE: Açılımı "Long Term Evolution" (Uzun vadeli evrim).

LG Electronics'in LTE (namı diğer 4G) destekli ilk cep telefonlarının önümüzdeki sene piyasaya çıkması bekleniyor, Ericsson da M700 platformu ile LTE teknolojisini kullanan ürünlerini 2010'un içerisinde piyasaya sürmek istiyor.

İş bu seviyeye geldiğinde dördüncü nesil ilk ticari şebeke operatörleri de devreye girecek. UMTS'nin halefinin bu kadar çabuk devreye girmesi üzerine "Global mobile Supplieres Association" (GSA) topluluğunun yaptığı araştırma, yeni mobil internet tekniğinin 21 ülkedeki 42 şebeke operatörü tarafından planlara dahil edilmiş durumda. Bahsi geçen firmaların hepsi LTE tekniğini kullanmaya hazır olduklarını bildirdi.

Örneğin Almanya'da Vodafone öncülüğü yapacak ve 2010/2011'de LTE'yi devreye sokacak. ABD, Kanada, İsveç, Norveç, Japonya ve Güney Kore'de ise çok daha aceleci. GSA'ya göre ilk ticari LTE ağı ABD şebeke operatörü Verizon Wireless tarafından 2009/2010'da devreye girecek; fakat bu sene içerisinde tekniği destekleyen cihazların kıtlığı nedeniyle gerçek bir ticari pazarlama söz konusu olmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bizde 3G çıktı ortalık karıstı,4G çıkınca bayram olur o gün resmi tatil ilan edilir.

Yürü be Vodafone

daha 3g kulananamadık eg int yalan oldu hepsi kotalı kotasızı yok.

3g çıkalı bi 7-8 yıl oldu galiba bu hesapla 4g bir aksilik olmazsa 2018de gelir muhahahhaa.
ağlanacak halimize hadi gülelim.. japonlar bize k... gülüyodur ya neyse.

4 g de okadar olursa uff 5-6-7 si var bunların :D

3g piyazını bol caps ve reklamlarla bu millete utanmadan yediriyorlar...carsaf carsaf reklamlar tvde...3 de aynı bunların... sahil kıyılarından elit semtler haricinden hic bir yerde kullanamıyorsun...kullandıgında zaten faiş fiyatlar... anadoluyu dusunemıyorsun bıle...kontör fiyatları almıs basını gidiyor...dur diyen yok ne yapıyorsun diyen yok...fantazi satıyorlar bizde onların banka hesaplarını dolduruyoruz...bu ulkede,gsm,bankalar ve vergiler ustunden mılletı resmen tartaklıyorlar...3g, 4g,cok guzel teknolojıler hayatı kolaylastıran kanallar ama bu ulke 10 yıl gerıden gelıyor bu konuda ...cep tellerinin cekmesi icin evde buzdolabının ustune konuldugu gunler cok uzak deıil bu ulkede...western88

biz daha umts i kullanamadık lte i hiç kullanamayız bu ulkede mobil internet yerine adsl kullanırım daha iyi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play