4K'yı bırak; 8K'ya bak!

Biz henüz 4K'ya yeni yeni alışırken, birileri 8K ekranları laptop'lara taşımaya hazırlanıyor!

  • Cem Şancı
4K'yı bırak; 8K'ya bak!

Yüksek çözünürlük hakkındaki yeni bir standart sayesinde 8K çözünürlüğün laptop ekranlarında da belirmesi ihtimali doğdu. Bugüne kadar sadece çok yüksek fiyatlı televizyon ve masaüstü monitörler için kullanılan 8K çözünürlük, yeni standart sayesinde, laptoplarımızın ekranlarına kadar inebilecek.

Video Electronics Standards Association'a ait olan Embedded DisplayPort (eDP) 1.4 standardı, yeni güncellemeyle artık çok daha hızlı görüntü transferine imkan tanıyacak. Bu sayede 8K teknolojisi laptoplar içinde de kullanılabilecek. Apple halihazırda kendi modifiye edilmiş eDP standardını iMac'lerde 5K çözünürlüklü monitörler için kullanıyor. eDP'nin güncellenmesiyle yüksek seviye laptoplarda 8K monitörleri görmek mümkün olacak.

Japonya'da başlayan 8K TV yayını testleri de artık 8K'nın yaygın kullanıma geçmek üzere gün saydığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla önümüzdeki seneler içinde 8K'nın hızla yaygınlaşması sürpriz olmayacak. Bu sırada, 8K TV yayınlarını ve video içerikleri laptop'u üzerinden seyretmek isteyenler de, yeni eDP standardı sayesinde bu lüksten mahrum kalmayacak. Elbette, yeni laptopların fiyatlarında, 8K ekran panellerinin fiyatı da belirleyici olacak ve yakın zamanda düşük fiyatlı 8K laptop görmeyi beklemek gerçekçi olmayacaktır. Tokyo'daki 2020 Olimpiyatları'nın TV yayınlarının 8K olarak yapılacağını hatırlayacak olursak, önümüzdeki 5 yıl içinde 8K'da büyük bir sıçrama görmeyi bekleyebiliriz.

Şu anda laptoplarda kullanılan grafik işlemciler en fazla 4K çözünürlüğü işleyebiliyorlar. Dolayısıyla 8K laptopların önündeki bir engel de grafik işlemcileirn gücü. Sadece eDP güncellemesi veya ucuzlayan 8K ekran panelleri, laptoplar için 8K hayalinin gerçekleşmesine yeterli olamayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

8k ne abi piksel piksel. Koyun şöyle 32k falan.

İyide şuan en iyi kamera 4k çekiyor 8k görüntüyü nerden bulacaklar?

@12 Şubat 2015 20:09 8k görüntü var kardeş

@12 Şubat 2015 2Tokyo'daki 2020 Olimpiyatları'nın TV yayınlarının 8K olarak yapılacağını hatırlayacak olursak, önümüzdeki 5 yıl içinde 8K'da büyük bir sıçrama görmeyi bekleyebiliriz.

artık böyle hep aynı saçma sapan haber manşetlerinden bıkmadınız mı?...

Olay insanın neye ihtiyacı olduğu değil ne ile tatmin olduğu. 720p 720i lerden geçtik 1080p/i lere sonra karşımıza 200 400Hz televizyonlar çıktı sonra 2k 4k 8k asıl soru bana ne lazım. Mesela laptopumdaki 720p lik piksellerini sayabildiğim ekranımın yerine bi 1080p lik bir amoled ekranım olsaydı çok memnun olurdum kafi de gelirdi ama 8k nedir la. Tamam olsun param olsun o da olur da artık mevzuu ihtiyaçları karşılamak değil daha 2 yıl önce 4k televizyon almış adama yeni 8k televizyon aldırmaya çalışarak kar etmeye çalışmak

en iyi gpu asasin un de 40 fps 1080p de veriyor birak 8k yı 4 k ya bile besleyecek gpu yok anca 3 way sli -cros filan alacanda vsvs 8 k anca vide o izlerler 8 k yerine yüksek kaliteli 1080p oled tercih ederim

128K olsa ne olacak. Ne kadar çözünürlük, o kadar çok izlediğin filmdeki adamların sivilceleri demek... Ayrıntıların artması iyi olacak demek değildir... Ben hala 70lerin yeşilçam filmlerinin restorasyonsuz olanlarını izliyorum....

önce laptopların şu an ki iğrenç ötesi 1366 x 768 çözünürlüğü değiştirin.

Bunlarin hepsi insanlari oyalamak icin uretilen ticari oyunlar...100K OLSA NE OLUCAK.SENIN GOZUN duzgun goruyomuki...bunu dusunen yok..hersey gozun tatmin olmasi icinmi...biktim bu teknolojilerden artik.zaman makinasi icad edinde gecmise gidelim artik..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play